شکی نیست که همه‌ی سیاستمداران دنیا، مستقیما وارد این عرصه نشدند و مسیرهای گوناگون و حتی بی‌ربطی را در طول دوران زندگی خود گذرانده‌اند. در این مطلب به معرفی اولین شغل بعضی از روسای جمهور ایالات متحده می‌پردازیم.

مطمئنا بعضی از روسای جمهور ایالات متحده در سوابق خود فعالیت‌هایی در زمینه‌ی حقوق، سیاست، ارتش یا ترکیبی از این موارد داشته‌اند.

با این حال بعضی از این چهره‌های سیاسی مشاغل نامتعارفی را هم در رزومه‌ی خود ثبت کرده‌اند. به طوری که این شغل‌ها از چیدن پر مرغ تا کار در سیرک و فروش کتاب‌های کمیک در یک بقالی، متنوع است! طبیعتا دانستن این موضوع می‌تواند مشوق افرادی باشد که زندگی حرفه‌ای خود را با یک شغل عجیب و غریب شروع کرده‌اند.

در ادامه به معرفی این شغل‌ها خواهیم پرداخت:

جورج واشنگتن: نقشه‌برداری

وقتی واشنگتن ۱۶ ساله بود، اولین کار خود ر به عنوان نقشه‌‌بردار در غرب ویرجینیا شروع کرد. وظایف نقشه‌برداران اندازه‌گیری زمین، تعیین حریم آبی و هوایی و ثبت و توضیح مشاهدات است. یک سال بعد، یعنی در ۱۷ سالگی، واشنگتن نقشه‌بردار رسمی کالپپر کانتی شد.

جان آدامز: معلم مدرسه

آدامز پس از فارغ‌التحصیلی، معلم کلاسی با ۲۴ دانش آموز شد. به هر حال این شغلی نبود که آدامز را راضی نگه دارد. از این رو بیشتر وقتش را صرف خواندن و نوشتن کرده و از زرنگ‌ترین دانش‌آموز خود می‌خواست تا  کلاس را اداره کند.

توماس جفرسون: وکیل

جفرسون قبل از این که سومین رییس جمهور آمریکا شود، ۹۰۰ موضوع مربوط به زمین‌های کشاورزی را به عنوان وکیل رسیدگی کرده بود. ضمن این که موکل‌های جفرسون شامل تمام طبقات اجتماعی بودند.

اندرو جکسون : پیک

در واقع جکسون، یک رییس‌جمهور جنجالی بود که آخرین دولتمرد دوران جنگ استقلال آمریکا محسوب می‌شود. وی در سیزده سالگی وارد نبرد شد و به عنوان قاصد خدمت کرد. هر چند که سمت او یک شبه‌نظامی غیر رسمی بود، اما این امر مانع از بازداشت او توسط انگلیسی‌ها نشد. برخی می‌گویند که وقتی که جکسون حاضر به تمیز کردن کفش یک افسر دشمن نشد، خنجر یک سرباز بر صورتش فرود آمد و یک زخم ابدی در چهره‌اش به یادگار گذاشت.

آبراهام لینکلن: کارمند فروشگاه

اولین شغل لینکلن، کار در فروگاه سیلم در ایلینوی بود. هر چند که چنین شغلی ممکن است رده پایین به نظر برسد، اما منافعی هم برای لینکلن داشت. فروشگاه سیلم نقش یک مقر غیر رسمی برای برگزاری جلسات را داشت. از این رو لینکلن از طریق آن توانست تقریبا با همه‌ی اعضای شهر وارد ارتباط شود. از این رو به سرعت در سطح شهر به عنوان یک مرد دوست داشتنی و باهوش شناخته شد و شش ماه بعد توانست که اولین کمپین خود برای تصاحب یک صندلی در مجلس قانون‌گذاری ایالتی را راه‌اندازی کند.

اندرو جانسون: شاگرد خیاطی

جانسون که زمان ترور لینکلن، معاون وی بود توانست عنوان هفدهمین رییس جمهور آمریکا را از آن خود کند. او در نوجوانی به عنوان شاگرد خیاطی برای مادرش کار می‌کرد.

جیمز گارفیلد: جابه جایی قاطر

جیمز گارفیلد بیستمین رییس جمهور ایالات متحده بود که در سال ۱۸۸۱ توسط یک گلوله کشته شد. دوران ریاست جمهوری او کوتاه‌تر از آن بود که تاریخ بتواند چیزی در مورد آن ثبت کند! با این حال نخستین شغل او آن‌قدر عجیب بود تا بر سر زبان‌ها بیافتد. گارفیلد با قایق‌های پسرعموی خود قاطرها را جابه‌جا می‌کرد و ماهی ۸ دلار بابت این کار درآمد داشت.

بنجامین هریسون: کارمند دادگاه

در سال ۱۸۸۸ هریسون به عنوان بیست و سومین رییس جمهور ایالات متحده‌ی آمریکا انتخاب شد. هریسون به عنوان یک کارمند عادی دادگاه کار می‌کرد و دستمزدی معادل ۲.۵ دلار در روز داشت.

هربرت هوور: زمین‌شناس

هوور سی و یکمین رییس جمهور آمریکا بود که به عنوان زمین‌شناس و مهندس معدن کار می‌کرد و تا اواخر سال ۱۸۹۰ به جستجوی معادن طلا در استرالیا مشغول بود. در سن بیست و سه سالگی، او به سمت مدیر معدن ارتقاء پیدا کرد و پس از مدتی به عنوان مشاور در این زمینه مشغول به کار شد.

فرانکلین روزولت: وکیل کارآموز

در ۲۵ سالگی روزولت به عنوان یک وکیل کارآموز در شرکتی واقع در وال استریت مشغول به کار بود. هر چند که آن شرکت معتبر بود، اما در سال اول کار خود دستمزد و حقوقی دریافت نکرد. بعدها، روزولت جایگاه سی و دومین رییس جمهور آمریکا را از آن خود کرد.

لیندون جانسون: واکس زنی و چوپانی

وقتی جانسون فقط ۹ سال داشت به عنوان پول تو جیبی تابستانی کفش‌های مردم را واکس می‌زد. بعدها هم به عنوان چوپانی در مزرعه‌ی عموی خود مشغول به کار شد.

ریچارد نیکسون: پاک کردن مرغ

شغل نیکسون پاک کردن پرهای مرغ در یک قصابی محلی بود. بعدها به سراغ چرخاندن گردانه‌ی شانس در کارناوال‌ها رفت و از این کار به عنوان شغل مورد علاقه‌ی خود یاد کرد.

جرالد فورد: جنگل بان پارک

سی و هشتمین رییس جمهور ایالت متحده، تجربه‌ی نگهبانی خود از پارک یلو استون را از فوق العاده‌ترین خاطرات دوران تابستانی خود می‌داند. ضمن این که سرپرست او هم تایید کرده است که فورد به عنوان یک جنگل‌بان عملکرد خوبی از خود نشان داد. خطرناک‌ترین وظیفه‌ی فورد در آن دوران زمانی بود که به عنوان گارد مسلح کامیون حامل خرس مشغول به کار بود.

رونالد ریگان: کارگر سیرک و نجات غریق

ریگان در ۱۴ سالگی برای سیرک برادران رینگلینگ به عنوان یک کارگر ساده کار می‌کرد و ساعتی ۰.۲۵ دلار دستمزد می‌گرفت. یک سال بعد، به عنوان نجات غریق به عنوان شغل تابستانی مشغول به کار شد و ۱۲ ساعت در روز کار می‌کرد. در این مدت وی توانست تا جان ۷۷ نفر را از غرق شدن نجات دهد.

بیل کلینتون: بقال و فروشنده‌ی کتاب‌های کمیک

بیل کلینتون در ۱۳ سالگی به عنوان یک بقال در آرکانزاس مشغول به کار شد. او صاحب کار خود را متقاعد کرد تا اجازه دهد کتاب‌های کمیک را هم در محل کار خود بفروشد.

جورج دبلیو بوش: کارمند صنعت نفت

جورج بوش پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه هاروارد درشته‌ی MBA، در بخش استخراج شرکت نفت مشغول به کار شد.

از نظر او این کار چندان هم دلچسب نبود و شرایط سختی را می‌گذراند. به طوری که می‌گوید: «به اندازه‌ی کافی کیسه‌های گل سنگین تخلیه کردم تا متوجه شدم که این شرایطی نیست که  بخواهم در زندگی خود داشته باشم».

باراک اوباما: اسکوپ‌زن بستنی

برای چهل و چهارمین رییس جمهور ایالات متحده، زندگی گذشته شکل ساده‌تری داشته است. اوباما در گفتگو با مجله‌ی نیویورک گفته است که اولین شغل او آن قدرها هم ساده نبوده است. به خصوص در مورد بستنی‌های شکلاتی که سفت‌تر هستند و هنگام برداشتن آن‌ها با اسکوپ مچ دست درد می‌گیرد!

دونالد ترامپ: بطری‌ فروش

هرچند که ترامپ در ناز و نعمت بزرگ شده است، اما می‌گوید پدرش برای این که ارزش پول را به او یاد دهد، از او و برادرش می‌خواست که بطری‌های خالی نوشابه را جمع اوری کرده و به پول نقد تبدیل کنند!