نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس: وزیر نفت، مقصر اصلی کرسنت است

زنگنه

نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس، مقصر اصلی پرونده کرسنت را زنگنه دانست و گفت: وزارت نفت باید متن مصوبه آذر ماه سال ۹۲ را منتشر کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی 724، هدایت الله خادمی با اشاره به پرونده کرسنت، گفت: وزیر  نفت باید پاسخگوی عملکرد خود باشد، ولی هم اکنون مواردی غیر واقعی را مطرح می‌کند. 

وی افزود: وزیر نفت باید اعلام کند که با چه دلیلی و اختیاری با کرسنت مذاکره و مصوبه شورای اقتصاد را کنار گذاشت.

نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه در مسئله کرسنت جای شاکی و متشاکی عوض شده است، تصریح کرد: چه شد که وزیر نفت به جای انتقال گاز میدان سلمان به عسلویه، با زیرکی قرار داد فروش گاز را در کرسنت امضاء کرد.

خادمی به موضوع انتقال گاز سلمان به ابوظبی اشاره و  یادآور شد: عده ای مقصر این امر را دولت قبل می‌دانند؛ در صورتی که اصلا قراردادی با این مضمون امضاء نشده و کرسنت در راستای اصلاح قرارداد، راه را بسته و به دادگاه شکایت کرد.

وی در ارتباط با شکایت کرسنت، گفت: بر مبنای قرارداد کرسنت، ایران باید فروش گاز به کرسنت را در زمستان سال ۸۴ آغاز می‌کرد؛ ولی به دلیل کند پیش رفتن توسعه میدان سلمان، امکان این امر تا سال ۸۹ ممکن نبود، این موضوع سبب شکایت کرسنت از شرکت ملی نفت ایران بوده است، نه فسخ یک قرارداد یک طرفه.

خادمی تصریح کرد: فساد در کرسنت در دو مرحله قیمت گازی و فرمول گذاری و همچنین الحاقیه ششم که امتیازات بزرگی را به کرسنت اعطا می کرد، رخ داده است.

وی افزود: در یکی از این اسناد تمامی واریزها به حساب برخی متهمان پرونده کرسنت افشا شد که بیشتر این اسناد از دفتر عباس یزدان پناه در لندن بیرون کشیده شد. ایمیل‌های رد و بدل شده میان چهره‌های متهم در این فساد هم به دادگاه ارائه شد که جای هیچ شک و شبهه‌ای نگذاشته است.

نائب رئیس کمیسیون انرژی با اشاره به اینکه چرا در دولت دهم برخی‌ها بدنبال اجرای این قرارداد بودند گفت: چون هنوز مستندات ایران کامل نشده بود و در سال ۹۲ و پیش از به روی کار آمدن دولت یازدهم و زنگنه، اسناد کامل شد و ایران در آستانه پیروزی قرار گرفت. در همان زمان تعدادی از نمایندگان مجلس به آقای زنگنه گفتند برای حفظ منافع ملی و عدم تاثیرگذاری در رای نهایی دادگاه، بهتر است از حضور در وزارت نفت انصراف بدهند ولی ایشان گفت که نگران نباشید طی دو هفته این پرونده را جمع می‌کنم.

او تصریح کرد: وزیر نفت در روز رای اعتماد خود درباره فساد حرف مهمی زد که مورد استناد کرسنت قرار گرفت. وزیر نفت گفت که در حاشیه کرسنت فسادی صورت گرفته است که همین گفته وی و روی کارآمدن تیم کرسنت در وزارت نفت موجب شد تا روند داوری تغییر کند.

نماینده مردم ایذه و باغملک در پاسخ به این پرسش که آیا وزارت نفت فساد در قرارداد را قبول دارد یا خیر گفت: در ابتدا که قبول نداشت ولی چند ماه پس از استقرار وزیرنفت و تیم وی، متوجه عمق اشتباه خود شدند. این در حالی است که اگر وزارت نفت به فساد اعتقاد ندارد بهتر است مصوبه آذرماه سال ۹۲  هیئت مدیره شرکت ملی نفت را منتشر کند تا همه چیز مشخص شود.

وی در باره نقش عباس یزدان پناه در این پرونده نیز گفت: او یک دلال بزرگ است که در اوایل دهه ۷۰ و در مرخصی زندان به خارج از کشور فرار کرد و با ارتباط قدیمی که با یکی از آقازاده‌ها داشت توانست به امور سابق خود ادامه دهد. وی نقش مهمی در پرونده فساد استات اویل و توتال داشت و بر همین اساس با کرسنت هم وارد مذاکره شد که نماینده یکی از مدیران سابق شرکت ملی گاز و شرکت ملی نفت بود.

مدیرعامل اسبق شرکت حفاری شمال اضافه کرد: وی در دادگاه و به عنوان شاهد حضور داشت و از طریق ویدئو کنفرانس اظهاراتی را بیان داشت که وقتی با سوال‌های مکرر مواجه شد پاسخ به سوالات را به جلسه فردای دادگاه موکول کرد. پس از پایان این جلسه یزدان پناه به ناگهان ناپدید می‌شود و خبرهای متناقضی از قتل او شنیده شد.

خادمی در پایان اظهار داشت: پرونده کرسنت بسیار پیچیده است که به دلیل برخی ملاحظات از افشای آن‌ها معذورم ولی شک نکنید نخستین و اصلی ترین فردی که باید درباره کرسنت پاسخگو باشد بیژن زنگنه، وزیر نفت است و نه کس دیگری؛ هرچند که برخی افراد هم در این پرونده محل سوال هستند.

مطالب مرتبط:

نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس: وزیر نفت، مقصر اصلی کرسنت است

تقاضای وزیر دفاع آلمان از ترامپ: اتخاذ تدابیر سخت‌گیرانه علیه روسیه

وزیر کشور بابت پرونده پدیده شاندیز از مجلس کارت زرد گرفت

طرح استیضاح وزیر اقتصاد با امضای ۶۰ نماینده وصول شد

Top

۷۲۴پرس در شبکه‌های اجتماعی

Close

برای اطلاع از آخرین اخبار و مقالات سایت، ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید