یک محیط کاری پویا، بدون استرس و انعطاف‌پذیر آرزوی هر شخصی می‌تواند باشد. جدا از بحث درآمد و مزایای جانبی، افراد تمایل دارند تا در کار خود احساس رشد و معنا کنند. در این میان شرکت‌هایی هستند که توانسته‌اند اید‌ه‌آل‌های افراد را در این خصوص عملی کنند.

همه‌ی ما می‌دانیم، هدف از کار کردن فقط پول درآوردن نیست. وقتی هشت ساعت یا بیشتر از این زمان را در محل کار صرف می‌کنید، این حق شما است که به انجام کاری لذت‌بخش مشغول باشید. بیزینس اینسایدر با همکاری وبسایت PayScale فهرستی از شرکت‌های آمریکایی فراهم کرده است که کارکنان آن‌ها بالاترین رضایت از محیط کاری آنجا را دارند.

در این نظرسنجی PayScale میزان رضایت کارکنان را از طریق مطرح کردن این پرسش که «چقدر از محیط کاری خود رضایت دارید؟» ارزیابی کرده است. در این فهرست به نام ۱۳ کمپانی که توانسته‌اند بهترین محیط کار را برای کارکنان خود فراهم کنند، اشاره کرده‌ایم.

در این میان، فیسبوک توانسته است با بالاترین امتیاز، ۹۷ درصد از رضایت بالای شغلی را از آن خود کند. پس از آن کمپانی نرم‌افزاری Salesforce.com با ۹۰ درصد و شرکت هلدینگ برق ساترن با ۸۸ درصد توانسته‌اند که به ترتیب، رتبه‌های دوم و سوم را به خود اختصاص دهند. در ادامه به معرفی این شرکت‌ها خواهیم پرداخت:

۱۳. شرکت 3M

دفتر مرکزی: مپلوود، مینه سوتا

میانگین حقوق سالیانه‌ی کارکنان: ۸۵۱۰۰ دلار

جایگاه رضایت شغلی: ۸۰ درصد کارکنان

این مجتمع صنعتی نزدیک به ۹۰,۰۰۰ نیروی کار در گروه‌های مختلف مصرفی، الکترونیک و انرژی، بهداشت و درمان، صنعتی، ایمنی و گرافیک دارد. مراکز تناسب اندام، دوره‌های مدیریت استرس و مراکز پزشکی و دارویی از جمله مزایایی است که شرکت 3M به کارمندان خود ارائه می‌دهد.

۱۲. آمریکن اکسپرس

دفتر مرکزی: نیویورک، نیویورک

میانگین حقوق سالیانه‌ی کارکنان: ۹۸۸۰۰ دلار

میزان رضایت شغلی: ۸۰ درصد کارکنان

این شرکت عرضه کننده‌ی کارت‌های اعتباری و خدمات مالی، برای کارمندان خود مزایایی مانند بیمه‌ی بهداشت و درمان، سالن ورزشی و کافی‌شاپ فراهم کرده است. ضمن این که این شرکت یکی از انعطاف‌پذیرترین کسب و کارهای حاضر در فهرست را ارائه می‌دهد؛ به طوری که نیمی از کارکنان می‌توانند کار خود را در منزل انجام دهند.

۱۱. دوپانت

دفتر مرکزی: ویلمینگتون، دلاور

میانگین حقوق سالیانه‌ی کارکنان: ۹۵۹۰۰ دلار

میزان رضایت شغلی: ۸۱ درصد کارکنان

دوپانت شرایطی را حکمفرما کرده است تا کارکنانش بتوانند بین کار و زندگی شخصی خود تعادل برقرار کنند. برای تحقق این منظور، این غول شیمیایی دنیا برنامه‌های خانوادگی ترتیب داده است که به کارمندان خود اجازه می‌دهد تا برای اموری مانند زایمان، فرزندخواندگی و پرورش کودکان مرخصی بگیرند. ضمن این که هزینه‌های مربوط به مهد کودک و دیگر موارد مراقبت از کودکان کارمندان خود را به عهده می‌گیرد. در واقع دوپونت تلاش می‌کند تا کارکنانش در محیط کاری خود احساس ارزش‌مندی کنند. از این رو ۶۶ درصد کارمندان این شرکت اتفاق نظر داشتند که شغل آن‌ها نوعی احساس معنا در آن‌ها ایجاد می‌کند.

۱۰. شِوْرون

دفتر مرکزی: سان رامون، کالیفرنیا

میانگین حقوق سالیانه‌ی کارکنان: ۱۲۲,۰۰۰ دلار

میزان رضایت شغلی کارکنان: ۸۱ درصد

مقر اصلی این شرکت در کالیفرنیا مستقر است؛ ضمن این که در بیش از ۱۸۰ کشور دنیا هم نمایندگی دارد. شرکت شورون بیش از ۶۱۵۰۰ نفر نیروی کار دارد که نزدیک به نیمی از آن‌ها در ایالات متحده مشغول به کار هستند.

این کمپانی چند ملیتی، کارمندان و بازنشستگان خود را تشویق به شرکت در برنامه‌های دواطلبانه‌ی خود می‌کند. در سال ۲۰۱۴، کارکنان شورون اقدام به ۳۵۰۰۰ ساعت خدمات داوطلبانه و اهدای ۲۰ میلیون دلار به سازمان‌های غیر انتفاعی و خیریه کردند.

۹. پراکتر‌اند گمبل

دفتر مرکزی: سین سیناتی، اوهایو

میانگین حقوق سالیانه کارکنان: ۹۸,۲۰۰ دلار

میزان رضایت شغلی کارکنان: ۸۲ درصد

شرکت پراکتر‌اند گمبل در جهت رشد و ارتقای سطح کارکنان خود دوره‌های آموزشی مدیریت زمان و استرس را برگزار می‌کند. ضمن این که در رابطه با مهارت‌هایی چون مکاتبه‌های بازرگانی، رهبری اثربخش و مدیریت انرژی نیز کارمندان خود را آموزش می‌دهد. کارمندان P&G از انعطاف‌پذیری برنامه‌ی کاری خود لذت می‌برند و ۳۵٪ آن‌ها اعلام کرده‌اند که امکان انجام کار خود در داخل منزل برای آن‌ها فراهم است.

۷. USSA

دفتر مرکزی: سن آنتونیو، تگزاس

میانگین حقوق سالیانه کارکنان: ۸۰,۵۰۰ دلار

میزان رضایت شغلی کارکنان: ۸۳ درصد

USSA یک شرکت مبتنی بر خدمات مالی است که خدماتی مانند بانکداری، سرمایه‌گذاری و بیمه را به خانواده‌های نظامیان سابق و فعلی پیشنهاد می‌دهد. این شرکت تاکید زیادی بر روی تعادل زندگی کاری و شخصی کارکنان خود دارد؛ از این رو امکاناتی چون باشگاه ورزشی تناسب اندام، کلینیک سلامتی و دیگر امکانات در مقر استقرار این شرکت قرار دارد.

۷. آلرگان

دفتر مرکزی: پارسیپنی، نیوجرسی

میانگین حقوق سالیانه کارکنان: ۱۱۰,۰۰۰ دلار

میزان رضایت شغلی کارکنان: ۸۴ درصد

آلرگان با استفاده از مواد، تجهیزات و فناوری‌های سبز نسبت به پایداری محیط زیست ابراز تعهد می‌کند. این شرکت داروسازی برنامه‌های مفید زیست محیطی را به کارمندان خود آموزش می‌دهد و به اصلاح عادت‌های مصرفی آن‌ها در منزل و محیط کار کمک می‌کند.

۶. NRG Energy

دفتر مرکزی: هوستون، تگزاس و پرینستون، نیوجرسی

میانگین حقوق سالیانه کارکنان: ۹۶,۷۰۰ دلار

میزان رضایت شغلی کارکنان: ۸۵ درصد

کارکنان شرکت سبز NRG از مزایایی چون کمک هزینه‌های تحصیلی، پاداش کاری و تخفیف خرید وسایلی چون پنل‌های خورشیدی، ترموستات هوشمند و وسایل نقلیه‌ی الکتریکی بهره‌مند می‌شوند.

۵. گیلیاد ساینس

دفتر مرکزی: فاستر سیتی، کالیفرنیا

میانگین حقوق سالیانه کارکنان: ۱۱۶,۰۰۰ دلار

میزان رضایت شغلی کارکنان: ۸۵ درصد

کارکنان شرکت گیلیاد ساینس در زمینه‌ی تولید داروهای جدید جهت درمان بیماری‌های مرگباری نظیر ایدز، سرطان و هپاتیت C فعالیت می‌کنند. بنا به گزارش PayScale، تمرکز تیم کاری این شرکت بر نجات زندگی انسان‌ها سبب شده است که کارکنان این شرکت، برداشت معناداری از فضای کاری خود داشته باشند. در دفتر آمریکایی این شرکت، کارکنان می‌توانند از منافعی مانند شهریه‌ی تحصیل، کمک هزینه‌ی فرزندان و امکان خرید سهام شرکت برخوردار شوند.

۴. گوگل

دفتر مرکزی: مانتین ویو، کالیفرنیا

میانگین حقوق سالیانه کارکنان: ۱۴۰,۰۰۰ دلار

میزان رضایت شغلی کارکنان: ۸۶ درصد

کارکنان این غول تکنولوژی از مزایایی چون غذا، پشتیبانی فنی ۲۴ ساعته در ۷ روز هفته، سالن ماساژ واقع در شرکت، کلاس‌های رایگان تناسب اندام و برنامه‌ی تعطیلات سخاوتمندانه(!) برخوردار هستند.

کارمندان گوگل در نظرسنجی خود اعلام کرده‌اند که گوگل به تازگی تغییرات ساختاری در سازمان خود داده است تا فضای کاری را برای ابراز خلاقیت و اشتیاق کارکناش منعطف‌تر کند. این شرکت موفق شده است که از سال گذشته ۹۰۰۰ شغل جدید به مجموعه‌اش اضافه کند.

۳. ساترن کمپانی

دفتر مرکزی: آتلانتا، جورجیا

میانگین حقوق سالیانه کارکنان: ۸۵,۱۰۰ دلار

میزان رضایت شغلی کارکنان: ۸۸ درصد

ساترن کمپانی در تلاش است تا کارکنان خود را در فعالیت‌های روزانه‌ی خود حمایت کند و آن‌ها را برای بهبود عملکرد به چالش بکشاند. این شرکت تولید برق، فضای کاری مثبتی را در سازمان خود ایجاد کرده است و همین امر موجب شده که ۲۸ درصد کارکنان عنوان کنند که کم‌ترین سطح استرس را در محیط کار خود تجربه می‌کنند. همین آمار ساترن کمپانی را به عنوان یکی از کم استرس‌ترین فضاهای کاری معرفی کرده است.

۲. Salesforce.com

دفتر مرکزی: سان فرانسیسکو، کالیفرنیا

میانگین حقوق سالیانه کارکنان: ۱۳۶,۰۰۰ دلار

میزان رضایت شغلی کارکنان: ۹۰ درصد

Salesforce فضای کاری سختی دارد و فقط ۱ درصد از کارکنان آن اعلام کرده‌اند که استرس کمی را در کار خود تحمل می‌کنند. با این حال این کمپانی توانسته است تا بالاترین رضایت کارکنان را پس از فیسبوک تصاحب کند. این شرکت نرم‌افزاری در محیط کار خود، امکاناتی نظیر سالن تناسب اندام و ماساژ، میزکار مجهز به تردمیل، تنقلات و نوشیدنی رایگان ارائه می‌دهد. ضمن این که کارکنان شرکت Salesforce.com در فعالیت‌های بشردوستانه نیز شرکت می‌کنند. کارمندان می‌توانند هفت روز از سال را به انجام سفرهای دواطلبانه در نقاط مختلف دنیا اختصاص دهند.

۱. فیسبوک

دفتر مرکزی: منلو پارک، کالیفرنیا

دفتر مرکزی: سان فرانسیسکو، کالیفرنیامیانگین حقوق سالیانه کارکنان: ۱۳۵,۰۰۰ دلار

میزان رضایت شغلی کارکنان: ۹۷ درصد

دفتر کاری این شبکه‌ی اجتماعی ۱۲ ساله به عنوان یکی از بهترین محیط‌های کاری شناخته شده است. بوفه‌ی خوراکی، سرویس‌دهی پزشکان و ماساژورهای حرفه‌ای، خدمات لباس‌شویی و خشک‌شویی، رفت و آمد با دوچرخه در داخل محوطه، مرخصی ۴ ماهه به والدین، پدرها، مادرها و زوج‌ها از دیگر خدماتی است که این شرکت به کارمندان خود ارائه می‌دهد.