با روی کار آمدن فناوری، بعضی از حرفه‌ها و مشاغل به انزوا کشیده می‌شوند و تکنولوژی به آسانی جایگزین آن‌ها خواهد شد. پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که این ۱۲ شغل با بیشترین خطر نابودی در ایالات متحده روبرو خواهند بود.

به لطف بهره‌گیری از فناوری، در دهه‌ی آینده، کشور ایالات متحده با تغییرات گسترده‌ای در زمینه‌ی موقعیت‌های شغلی مواجه خواهد شد. در این میان بعضی از مشاغل با روند سریع‌تری در معرض نابودی قرار دارند.

در ادامه به معرفی ۱۲ شغلی که زودتر از بقیه‌ی مشاعل از عرصه خارج می‌‌شوند، خواهیم پرداخت:

۱۲. برنامه‌نویس‌های کامپیوتر

برنامه‌نویس‌های کامپیوتر با نوشتن و تست کردن کدهای مخصوص، این امکان را فراهم می‌‌کنند تا اپلیکیشن‌ها و برنامه‌های نرم‌افزاری، عملکرد درستی از خود نشان دهند. با توجه به فراگیر شدن «برون‌سپاری جهانی» و تخصیص کارها به نیروهای خارج از سازمان، این حرفه رفته رفته محو خواهد شد.

۱۱. قالب‌گیری و ریخته‌گری

این مشاغل با عملیاتی چون قالب‌گیری از پلاستیک‌ها، ریخته‌گری فلزات یا قطعات ترموپلاست سر و کار دارند. از آنجا که در آینده، این عملیات به وسیله‌ی کامپیوتر و ماشین‌های ربات کنترل می‌‌شود، این مشاغل هم در معرض خطر نابودی قرار خواهند گرفت.

۱۰. اپراتورهای پاسخ‌گویی تلفن

شغل این افراد به این صورت است  که با راه‌اندازی تجهیزات، امکان برقراری تماس‌های ورودی، خروجی و بین اداری را برقرار کنند. به علت فراگیر شدن اتوماسیون و سرویس‌های آنلاین این شغل هم به پایان عمر خود نزدیک می‌‌شود.

۹. برش، پانچ، و پرس فلزات و پلاستیک‌ها

نیروهای حاضر در این مشاغل، با استفاده از ماشین‌آلات به اره کردن، برش دادن، قیچی کردن، شکافتن و خم و راست کردن قطعات فلزی و پلاستیکی مشغول می‌‌شوند. با جهش رویکرد شرکت‌ها به کامپیوتر و ماشین‌های رباتی، داستان این شغل هم به آخر خواهد رسید.

۸. دسته‌بندی مرسولات پستی و اپراتورهای ماشین آلات پردازش مرسولات

صاحبان این شغل، در مراکز پردازش پستی مرسولات ورودی و خروجی را برای توزیع به مقصد مربوطه آماده می‌‌کنند. با روی کار آمدن دستگاه‌های اتوماتیک در مرتب‌سازی و سرویس‌دهی آنلاین، این شغلی هم از رده خارج خواهد شد.

۷. صندوق‌داری

صندوق‌دارها مسئول بررسی معامله‌های مرسوم بانکی هستند. با افزایش اپلیکیشن‌های موبایل و برنامه‌های بانکداری آنلاین، چیزی به پایان این شغل هم باقی نمانده است.

۶. اپراتورهای ماشین‌های دوخت

اپراتورهای ماشین‌های دوخت، مسئول اتصال، محکم‌کاری و تزیینات مورد نیاز در عملیات دوخت منسوجاتی چون پوشاک یا غیرپوشاک هستند. افزایش اتوماسیون ، این شغل را هم در معرض خطر نابودی قرار داده است.

۵. کارگران مزرعه و گلخانه

وظیفه‌ی این کارگران، رشد و برداشت غلات، میوه ها، سبزیجات و سایر محصولات زراعی است. با یکی شدن زمین‌های کشاورزی و پیاده‌سازی فناوری، این کارگران هم شغل خود را از دست خواهند داد.

۴. منشی‌ها و دستیاران اجرایی

وظیفه‌ی منشی‌ها انجام وظایف دفتری و اداری است. با شکل‌گیری فناوری خودکار که وظایف آن‌ها را به راحتی انجام می‌‌دهد، این شغل هم چندان امید بقایی ندارد.

۳. پستچی‌ها

پستچی‌ها، نامه‌ها و مرسولات پستی را در شهرها و مناطق روستایی، به خانه و محل کار افراد تحویل می‌‌دهند. با تکنولوژی مرتب‌سازی خودکار و سرویس‌دهی‌های آنلاین قرار است تا این شغل هم کنار گذاشته شود.

۲. آشپزهای فست فود

آشپزها انتخاب‌های محدودی از یک منوی غذایی را آماده می‌‌کنند. اتوماسیون به حرفه‌ی آن‌ها هم رحم نکرده و این شغل از لحاظ خطر نابودی، در جایگاه دوم قرار دارد!

۱. کتابداری، حسابداری، حسابرسی و کارکنان ممیزی

این گروه، معامله‌های مالی را ثبت و به روز رسانی کرده و صحت و سقم سوابق مالی را بررسی می‌‌کنند. از آنجا که تکنولوژی به سمتی پیش می‌‌رود که بتواند این امور به صورت خودکار و به شکل ساده‌تری انجام دهد، این شغل اولین حرفه‌ای است که در دهه‌ی آینده کنار گذاشته خواهد شد.