پس از گلدن گلوب نوبت به جوایز بفتا رسید تا درنهایت بعد از مدتی تأخیر برندگان منتخب خود را اعلام کند. فهرست آثار برگزیده و برندگان این دوره از جایزه بفتا همچون گذشته توسط اعضای آکادمی هنرهای فیلم و تلویزیون بریتانیا انتخاب شده‌اند. در این بین فیلم درام سرزمین آواره‌ها که در چندین رشته مختلف نامزد دریافت جایزه بود با کسب چهار عنوان از آنها از جمله عنوان بهترین فیلم و بهترین کارگردانی گوی سبقت را از سایر رقبا ربوده و خوش درخشید. در مرور فهرست برندگان این دوره با ۷۲۴پرس همراه باشید.

مطالب مرتبط با کرونا در ۷۲۴پرس

شیوع و پاندمی ویروس کووید 19 اگرچه مناسبت‌های مهمی همچون اهدای جوایز سینمایی را به تأخیر انداخت اما سرانجام نتوانست از انتخاب برندگان رشته‌های مختلف صنعت سینما و تلویزیون جلوگیری کند. بعد از اجرای متفاوت مراسم معرفی برندگان گلدن گلوب ۲۰۲۱، بفتا دیگر جشن سینمایی است که اگرچه به روال سابق برگزار نشد اما به هرحال برندگان خود را معرفی کرد.

جایزه بفتا-724press.com

در شب اهدای جوایز مراسمی به میزبانی ادیت بومن (Edith Bowman) و درموت اولاری (Dermot O’Leary) دو مجری انگلیسی در تالار رویال آلبرت (Royal Albert Hall) لندن برگزار شد و البته همه نامزدها هم به دلیل مسائل بهداشتی به صورت مجازی در این مراسم شرکت کردند. درخلال این مراسم هفده جایزه در رشته‌های گوناگون به برندگان اهدا شد.

مطلب مرتبط: نامزدهای بفتا ۲۰۲۱ اعلام شدند

این رویداد همچنین نقطه‌ی عطفی تاریخی برای مراسم جایزه بفتا است؛ چرا که این دوره اولین مراسم بعد از رسوایی است که سال گذشته رخ داد که البته همچون مراسم گلدن گلوب به تئوری تبعیض نژادی در مراسم‌های این چنینی پرداخته و با هشتگ #BAFTAsSoWhite داغ شد. یکی دیگر از تمایزات بفتای امسال نسبت به سال گذشته به عدم حضور پرنس ویلیام بازمی‌گردد که قرار بود در هر دو شب مراسم اهدای جوایز حضور داشته باشد. اما مرگ ناگهانی پدربزرگش پرنس فیلیپ باعث تغییر این برنامه شد.

به‌هرحال با تمام تغییرات و فراز و نشیب‌ها بالاخره دفتر این مراسم هم با معرفی برندگان آن به پایان رسید. در ادامه با ۷۲۴پرس همراه باشید تا ببینیم امسال چه کسانی روی پرده سینما موفق‌تر از دیگران ظاهر شدند. 

بهترین فیلم

سرزمین آواره ها-724press.com

برنده: سرزمین آواره‌ها (Nomadland)

سایر نامزدها:

  • پدر (The Father)
  • موریتانیایی‌ها (The Mauritanian)
  • زن جوان خوش آتیه (Promising Young Woman)
  • دادگاه شیکاگو ۷ (The Trial of the Chicago 7)

بهترین فیلم بریتانیایی

کری مولیگان-724press.com

برنده: زن جوان خوش آتیه

سایر نامزدها:

  • آرام با اسب‌ها (Calm With Horses)
  • حفاری (The Dig)
  • پدر
  • خانه‌ی او (His House)
  • لیمبو (Limbo)
  • موریتانیایی‌ها
  • مغول موگلی (Mogul Mowgli)
  • سن ماد (Saint Maud)
  • راکس (Rocks)

بهترین کارگردان

کلوئه ژائو-724press.com

برنده: کلوئه ژائو (Chloé Zhao) برای فیلم سرزمین آواره‌ها

سایر نامزدها:

  • توماس وینتربرگ (Thomas Vinterberg) برای فیلم یک دور دیگر (Another Round)
  • شانن مورفی (Shannon Murphy) برای فیلم دندان شیرینی (Babyteeth
  • لی ایساک چونگ (Lee Isaac Chung) برای میناری (Minari)
  • یاسمیلا زبانیچ (Jasmila Žbanić) برای فیلم کجا می‌روی آیدا؟ (uo Vadis, Aida)
  • سارا گاورون (Sarah Gavron) برای فیلم راکس

بهترین فیلمنامه ارجینال (اصلی)

زن جوان خوش آتیه-724press.com

برنده: زن جوان خوش آتیه

سایر نامزدها:

  • یک دور دیگر
  • منک (Mank)
  • راکس
  • دادگاه شیکاگو ۷

بهترین فیلمنامه اقتباسی

هاپکینز در فیلم پدر-724press.com

برنده: کریستوفر همپتون و فلورین زلر برای فیلم پدر

سایر نامزدها:

  • موریا بافینی برای حفاری
  • روی هینز، سهراب نوشیروانی و امی بی تراوین برای موریتانی
  • کلوئه ژائو برای سرزمین آواره‌ها
  • رامین بحرانی برای ببر سفید (The White Tiger)

بهترین بازیگر نقش اول زن

فرانسیس مک دورمند-724press.com

برنده: فرانسیس مک دورمند (Frances McDormand) برای سرزمین آواره‌ها

سایر نامزدها:

  • باکی باک‌ری (Bukky Bakray) برای فیلم راکس
  • رادا بلانک (Radha Blank) برای نسخه چهل ساله (The Forty-Year-Old Version)
  • ونسا کربی (Vanessa Kirby) برای تکه‌های یک زن (Pieces of a Woman)
  • وونمی موساکو (Wunmi Mosaku) برای خانه‌اش 
  • الفری وودارد (Alfre Woodard) برای کلمنسی (Clemency)

بهترین بازیگر نقش اول مرد

سر آنتونی هاپکینز-724press.com

برنده: آنتونی هاپکینز (Anthony Hopkins) برای پدر

سایر نامزدها:

  • ریز احمد (Riz Ahmed) برای آوای متال (Sound of Metal)
  • چدویک بوزمن (Chadwick Boseman) برای ما راینی بلک باتم (Ma Rainey's Black Bottom)
  • آدارش گووراو (Adarsh Gourav) برای ببر سفید
  • طاهر رحیم (Tahar Rahim) برای موریتانی
  • مدس میکلسن (Mads Mikkelsen) برای یک دور دیگر

بهترین بازیگر نقش مکمل زن

یو جونگ یون-724press.com

برنده: یو-جونگ یون (Yuh-Jung Youn) برای میناری

سایر نامزدها:

  • نیام الگار (Niamh Algar) برای فیلم آرام با اسب‌ها
  • کوثر علی (Kosar Ali) برای راکس
  • ماریا باکالووا (Maria Bakalova) برای بورات (Borat Subsequent Moviefilm)
  • دامینیک فیش‌بک (Dominique Fishback) برای یهودا و مسیح سیاه (Judas and the Black Messiah)
  • اشلی مادکو (Ashley Madekwe) برای کانتی لاینز (County Lines)

بهترین بازیگر نقش مکمل مرد

دنیل کالویا-724press.com

برنده: دنیل کالویا (Daniel Kaluuya) برای فیلم یهودا و مسیح سیاه

سایر نامزدها:

  • بری کیوگان (Barry Keoghan) برای آرام با اسب‌ها
  • آلن کیم (Alan Kim) برای میناری
  • لزلی اودم جونیور (Leslie Odom Jr) برای یک شب در میامی (One Night In Miami)
  • کلارک پیترز (Clarke Peters) برای ۵ هم خون (Da 5 Bloods)
  • پل ریسی (Paul Raci) برای آوای متال

اولین اثر برجسته یک کارگردان، نویسنده یا تهیه کننده بریتانیایی

فیلم خانه او-724press.com

برنده: ریمی ویکز (Remi Weekes) برای خانه او (His House)

سایر نامزدها:

  • بن شراک برای لیمبو
  • جک سیدی برای مافی (Moffie)
  • ترسا ایکوکو و کلر ویلسون برای راکس
  • رزی گلس و الیور کسمن برای سن ماد

بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان

میکلسن-724press.com

برنده: یک دور دیگر /توماس وینتربرگ (Thomas Vinterberg) و سیسی گرام یورگنسن (Sisse Graum Jørgensen)

سایر نامزدها:

  • رفقای عزیز (Dear Comrades!)
  • بینوایان (Les Misérables)
  • میناری
  • کجا می‌روی، آیدا؟

بهترین اثر مستند

معلم اختاپوسی من-724press.com

برنده: پیپا ارلیخ (Pippa Ehrlich)، جیمز رید (James Reed) و کرگ فاستر (Craig Foster) برای معلم اختاپوس من (My Octopus Teacher) 

سایر نامزدها:

  • الکساندر ناناو برای جمعی (Collective)
  • الستر فوترگیل، جانی هیوز و کیت شولی برای دیوید آتن‌برو: زندگی روی سیاره ما (David Attenborough: A Life on Our Planet)
  • برایان فوگل برای مخالف (The Dissident)
  • جف اورلوسکی، لاریسا رادس برای معضل اجتماعی (The Social Dilemma)

بهترین فیلم انیمیشن

انیمیشن روح دیزنی و پیکسار-724press.com

برنده: روح (Soul) 

سایر نامزدها:

  • وولف واکرز (Wolfwalkers)
  • به پیش (Onward)

بهترین موسیقی متن

انیمیشن روح-724press.com

برنده: جان باتیست (Jon Batiste)، ترنت رزنور (Trent Reznor) و اتیکوس راس (Atticus Ross) برای روح

سایر نامزدها:

  • ترنت ریزنور برای منک
  • امیلی ماسری برای میناری
  • جیمز نیوتن هاوارد برای اخبار دنیا (News of the World)
  • آنتونی ویلیس برای زن جوان خوش آتیه

بهترین انتخاب بازیگران

لوسی پاردی-724press.com

برنده: لوسی پاردی (Lucy Pardee) برای راکس

سایر نامزدها:

  • شاهین بیگ برای آرام با اسب‌ها
  • الکسا فوگل برای یهودا و مسیح سیاه
  • جولیا کیم برای میناری
  • لیندزی گراهام آهانونو و ماری ورنیو برای زن جوان خوش آتیه

بهترین فیلمبرداری

جاشوا جیمز ریچاردز-724press.com

برنده: جاشوا جیمز ریچاردز (Joshua James Richards) برای سرزمین آواره‌ها

سایر نامزدها:

  • شان بابیت برای یهودا و مسیح سیاه
  • اریک مزراشمیت برای منک
  • الوین کوچلر برای موریتانیایی‌ها
  • داریوس وولسکی برای اخبار دنیا

بهترین تدوین

میکل نیلسن-724press.com

برنده: میکل نیلسن (Mikkel E.G. Nielsen) برای صدای متال

سایر نامزدها:

  • یوگوس لامپرینوس برای پدر
  • کلوئه ژائو برای سرزمین آواره‌ها
  • فردریک توراوال برای زن جوان خوش آتیه
  • آلن بامگرتن برای دادگاه شیکاگو ۷

بهترین طراحی تولید

گری اولدمن-724press.com

برنده: دونالد گراهام بارت (Donald Graham Burt) و جن پاسکال (Jan Pascale) برای منک

سایر نامزدها:

  • ماریا دورکوویچ و تاتیانا مک‌دونالد برای حفاری
  • پیتر فرانسیس و کتی فدرستون برای پدر
  • دیوید کرانک و الیزابت کینان برای اخبار دنیا
  • سارا گرین‌وود و کیتی اسپنسر برای ربکا (Rebecca)

بهترین طراحی لباس

آن راس-724press.com

برنده: آن راث (Ann Roth) برای ما راینی بلک باتم

سایر نامزدها:

  • مایکل اوکانر برای آمونیت (Ammonite)
  • آلیس بابیج برای حفاری
  • الکساندر بایرن برای اما (Emma)
  • تریش سامرویل برای منک

بهترین طراحی مو و آرایش چهره

چدویک بوزمن-724press.com

برنده: ماتیکی آنوف (Matiki Anoff)، لری چری (Larry M. Cherry)، سرجیو لوپز (Sergio Lopez-Rivera) و میا نیل (Mia Neal) برای ما رینی بلک باتم

سایر نامزدها:

  • پاتریشیا دی‌هانی، ارین کروگر و متیون مانگل برای مرثیه هیل‌بیلی (Hillbilly Elegy)
  • جنی شیرکور برای حفاری
  • کیمبرلی اسپیتری و جی‌جی ویلیامز برای منک
  • مارک کالیر برای پینوکیو (Pinocchio)

بخش بهترین صداگذاری

صدای متال-724press.com

برنده: صدای متال

سایر نامزدها:

  • اخبار دنیا
  • سرزمین آواره‌ها
  • روح
  • سگ شکاری (Greyhound)

بهترین جلوه‌های ویژه

فیلم انگاشته-724press.com

برنده: اسکات فیشر (Scott Fisher)، اندرو جکسون (Andrew Jackson) و اندرو کلاکلی (Andrew Lockley) برای انگاشته (Tenet)

سایر نامزدها:

  • پیت بیب، ناتان مک گینس و سباستین اوورهیت برای سگ شکاری
  • مت کاسمیر، کریس لارنس و دیوید واتکینز برای آسمان نیمه شب (The Midnight Sky)
  • شان فیدن، استیو اینگرام و سث موری برای مولان (Mulan)
  • سانتیاگو کولومو مارتیزن، نیک دیویس و گرگ فیشر برای فیلم ایوان یکی یک دونه (The One and Only Ivan)

بهترین فیلم کوتاه انیمیشنی محصول بریتانیا

جغد و گربه-724press.com

برنده: مولی هیل (Mole Hill) و لورا دانکف (Laura Duncalf) برای جغد و گربه (The Owl and the Pussycat)

سایر نامزدها:

  • رنالدو پیل، یانلینگ وانگ و کری جید کولب برای The Fire Next Time
  • دنیل کیوریک، جیمی مک دونالد و برد آرنشتاین برای موسیقی یک پسر گمشده (The Song of a Lost Boy)

بهترین فیلم کوتاه محصول انگلستان

فیلم هدیه-724press.com

برنده: هدیه (The Present)- Farah Nabulsi

سایر نامزدها:

  • مژه (Eyelash)
  • مارمولک (Lizard)
  • Lucky Break
  • خانم کروی (Miss Curvy)

بهترین ستاره نوظهور انگلیسی

باکی باک ری-724press.com

برنده: باکی باک‌رِی

سایر نامزدها:

  • کنراد خان
  • کینگزلی بن ادیر 
  • مُرفید کلارک
  • سوپ دیریسو

با معرفی این بخش به پایان این مطلب رسیدیم. امیدوارم از این مرور و همراهی با ما لذت برده باشید. نظر شما در مورد برندگان امسال جایزه بفتا چیست؟ جای کدام فیلم، بازیگر یا کارگردانی دراین فهرست خالی بود؟ فراموش نکنید نظرات و دیدگاه‌های خود را با ما در ۷۲۴پرس دات کام هم درمیان بگذارید.