دنیای معماری مرهون ذوق و سلیقه‌ی معماران و طراحان خوش فکری است که هر روز مرزهای این دنیا را گسترش دادند. در سال‌های اخیر مجموعه‌ای از سازه‌های جالب توجه در گوشه و کنار جهان ساخته شده‌ که هم از نظر نما و هم طراحی داخلی شناخته شده و معروفند؛ هتل هفت ستاره برج العرب یکی از آنهاست.

این هتل مجلل و باشکوه در واقع در جزیره‌ای مصنوعی به وسعت ۲۸۰ متر ساخته شده است و باید پذیرفت که اگر از هر زاویه‌ای به آن بنگریم، از نمایی درخشان و چشم‌انداز جالب توجه برخوردار است. طراح و معمار این بنا «تام رایت» انگلیسی است. معماری این سازه اثری است نوین و به یاد ماندنی که در کل شبیه به بادبان یک کشتی طراحی شده است و به هیچ عنوان، تحت‌الشعاع چشم‌انداز شهر قرار نگرفته و تاثیر جادویی خود را به بهترین شکل ممکن حفظ کرده است.

تام رایت در این زمینه می‌گوید:

مشتریان ما به دنبال طرحی بودند که به نوعی به نماد و سمبلی مشخص برای این شهر تبدیل شود؛ چیزی شبیه به اپرای سیدنی یا برج ساعت بیگ بن لندن یا ایفل و شهر پاریس. به طوری که با مشاهده‌ی آن در همان نگاه اول نام این شهر در ذهن بیننده تداعی شود.

معماری داخلی این هتل نیز در جای خود مبهوت کننده بوده و خدمات هتل نیز بسیار کامل و شگفت‌انگیز است.گفته می‌شود این هتل اولین و البته تنها هتل هفت ستاره جهان به حساب می‌‍آید.

برج العرب با ارتفاع ۳۲۱ متر، چهارمین هتل مرتفع جهان است، هر چند ۳۹% این ارتفاع فضای خالی است. این هتل بواسطه‌ی یک جاده‌ی اختصاصی به سرزمین اصلی متصل بوده و از این لحاظ میهمانان را از لذت برخورداری از خلوتی خصوصی و راحت مطمئن می‌سازد. معماری و طراحی داخلی این بنا نیز حقیقتا شگفت‌انگیز است، سوئیت‌ها وسیع و جادار ساخته شده و رستوران‌های هتل یا دارای آکواریوم‌های بزرگ آب شور هستند یا با چشم‌اندازی از شهر دوبی جلوه‌ای دیگر پیدا کرده‌اند. به علاوه آسانسور این هتل نیز تصویری تمام نما از مناظر پیرامونی را به نمایش گذارده و از این نظر نیز مورد تحسین است.

در مجموع این هتل بسیار مجلل و لوکس ساخته شده و یکی از سازه‌هایی است که به حدی از کمال دست پیدا کرده است که توسط بسیاری مورد تحسین و تشویق قرار گرفته و بی‌شک در آینده نیز قرار خواهد گرفت. این هتل معروف اقامتی شیک و آسایشی بینظیر به مهمانانش ارائه کرده و در تمام طول سال پذیرای گردشگرانی از سرتاسر جهان است.