یکی دیگر از رویدادهای مهم دنیای سینما و به ویژه سینمای کشور انگلستان مراسم جوایز آکادمی هنرهای فیلم و تلویزیون بریتانیا یا همان بفتا است. تنها مدت کوتاهی تا برگزاری مراسم بفتای سال جاری میلادی باقی مانده است. یک ویترین مجلل و باشکوه برای نمایش آثار مطرح دنیای سینمای انگلستان و جهان که به نوبه‌ی خود محلی برای درخشش ستارگان قدیم و جدید این دنیای پرزرق و برق است. با ۷۲۴پرس در مرور نامزدهای جوایز بفتا ۲۰۱۹ همراه باشید.

 امسال شاهد رقابتی جالب بین گلدن گلوب و مراسم جوایز سینمایی بفتا یا همان اسکار بریتانیا هستیم. به بیان دیگر ستارگان بعد از درخشش در مراسم گلدن گلوب سال ۲۰۱۹، خیلی زود به دیگر رویداد سینمایی مهم امسال یعنی بفتا رسیده و شاید در انتظار دریافت جوایز بیشتری در این زمینه هستند.

در این میان می‌توان به بازیگران مطرحی همچون الیویا کلمن و کریستین بیل اشاره کرد که در شمار استعدادهای محبوب بریتانیا هستند که در مراسم گلدن گلوب خوش درخشیده و موفق به دریافت جایزه شدند. آنها در مراسم امسال بفتا نیز نامزد دریافت جایزه هستند و باید منتظر بود و دید آیا این جایزه را نیز به ویترین جوایز معروف خود اضافه خواهند کرد یا خیر؟

در این میان شاید بوهمین راپسودی آنگونه که در گلدن گلوب مورد توجه قرار گرفت، در بفتا موفق ظاهر نشده باشد، اما در مقابل سوگلی را داریم که با ۱۲ نامزدی جایزه بفتا پیشتاز بوده و گوی سبقت را از سایر آثار سینمایی این دوره ربوده است.

این مراسم باشکوه سینمایی در تاریخ دهم فوریه (یکشنبه ۲۱ بهمن ۹۷) در سالن سلطنتی آلبرت (Royal Albert Hall) برگزار خواهد شد. در این دوره «جوانا لاملی» (Joanna Lumley) به عنوان میزبان این مراسم حضور خواهد داشت. اما بد نیست با نامزدهای امسال مراسم بفتا آشنا شویم، اسامی که شماری از آنها را همین چند هفته قبل در مراسم گلدن گلوب نیز شنیده بودیم.

بهترین فیلم:

  • بلکککلنزمن (BLACKkKLANSMAN): جیسن بلام (Jason Blum)، اسپایک لی (Spike Lee)، جوردن پیل (ordan Peele)، شین مک کیتریک (Sean McKittrick) و ریموند منسفیلد (Raymond Mansfield)
  • سوگلی (THE FAVOURITE): سیسی دمپسی (Ceci Dempsey)، اد جینی (Ed Guiney)، یورگوس لانتیموس (Yorgos Lanthimos)، لی مگی‌دی (Lee Magiday)
  • کتاب سبز (GREEN BOOK):جیم برک (Jim Burke)، برایان کوری (Brian Currie)، پیتر فارلی (Peter Farrelly)، نیک واله لونگا (Nick Vallelonga)، چارلز وسلر (Charles B. Wessler)
  • روما (ROMA): آلفونسو کوآرون (Alfonso Cuarón,)، گابریلا رودریگوئز (Gabriela Rodríguez)
  • ستاره‌ای متولد می‌شود (A STAR IS BORN): بردلی کوپر (Bradley Cooper)، بیل گربر (Bill Gerber)، لینت هاول تیلور (Lynette Howell Taylor)

 بهترین فیلم بریتانیایی:

  • هیولا (BEAST): مایکل پیرس (Michael Pearce)، کریستین برودی (Kristian Brodie)، لورن دارک (Lauren Dark)، ایوانا مک کینون (Ivana MacKinnon)
  • بوهمین راپسودی (BOHEMIAN RHAPSODY): گراهام کینگ (Graham King)، آنتونی مک کارتن (Anthony McCarten)
  • سوگلی: یورگوس لانتیموس، سیسی دمپسی، تونی مک نامارا (Tony McNamara)، دبرا دیویس (Deborah Davis)
  • مک کوئین (McQUEEN): یان بونوت (Ian Bonhôte)، پیتر اتیگای (Peter Ettedgui)، اندی رایدر (Andee Ryder)، نیک تاسینگ (Nick Taussig)
  • استن و اولی (STAN & OLLIE): جون بیرد (Jon S. Baird)، فی وارد (Faye Ward)، جف پوپ (Jeff Pope)
  • تو واقعا هرگز اینجا نبودی (YOU WERE NEVER REALLY HERE): لین رمسی (Lynne Ramsay)، رزا اتاب (Rosa Attab)، جیمز ویلسون (James Wilson)

 اولین اثر برجسته نویسنده، کارگردان یا تهیه کننده بریتانیایی:

  • ارتداد (APOSTASY): دنیل کوکوتایلو (Daniel Kokotajlo) در مقام نویسنده و کارگردان
  • هیولا: مایکل پیرس کارگردان/نویسنده و لورن دارک در مقام تهیه کننده
  • بهار کامبوجی (A CAMBODIAN SPRING): کریس کلی (Chris Kelly) در مقام نویسنده، تهیه کننده و کارگردان
  • پیلی (PILI): لین ول‌هَم (Leanne Welham) نویسنده/کارگردان، سوفی هارمن (ophie Harman) تهیه کننده
  • ری و لیز (RAY & LIZ): ریچاد بیلینگ‌هام (Richard Billingham) در مقام نویسنده و کارگردان، ژاکی دیویس (Jacqui Davies) در مقام تهیه کننده

 بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان:

  • کفرناحوم (CAPERNAUM): نادین لبکی (Nadine Labak)، خالد مزنر (Khaled Mouzanar)
  • جنگ سرد (COLD WAR): پاول پاولیکوفسکی (Paweł Pawlikowski)، تانیا سگاتاچیان (Tanya Seghatchian)، ایوا پوزیژنسکا (Ewa Puszczyńska)
  • داگمن (DOGMAN): متئو گارونه (Matteo Garrone)
  • روما: آلفونسو کوآرون، گابریلا رودریگوئز
  • دزدان فروشگاه (SHOPLIFTERS): هیروکازو کوری‌اِدا (Hirokazu Kore-eda)، کااورو ماتسوزاکی (Kaoru Matsuzaki)

بهترین اثر مستند:

  • تک خوانی آزاد (FREE SOLO): الیزابت چای (Elizabeth Chai)، جیمی چین (Jimmy Chin)، شانن دیل (Shannon Dill)، ایوان هیز (Evan Hayes)
  • مک کوئین: یان بونوت، پیتر اتدگای
  • RBG: جولی کوهن (Julie Cohen)، بتسی وست (Betsy West)
  • آنها نباید پیر شوند (THEY SHALL NOT GROW OLD): پیتر جکسون (Peter Jackson)، کلر اولسن (Clare Olssen)
  • سه غریبه همسان (THREE IDENTICAL STRANGERS): تیم واردل (Tim Wardle)، گریس هیوز- هالت (Grace Hughes-Hallett)، بکی رید (Becky Read)

 بهترین فیلم انیمیشن:

  • شگفت انگیزهای ۲ (INCREDIBLES 2): برد برد (Brad Bird)، جان واکر (John Walker)
  • جزیره سگ‌ها (ISLE OF DOGS): وس اندرسون (Wes Anderson)، جرمی داوسون (Jeremy Dawson)
  • مرد عنکبوتی: به درون دنیای عنکبوت (SPIDER-MAN: INTO THE SPIDER-VERSE): باب پرسیچتی (Bob Persichetti)، پیتر رامسی (Peter Ramsey)، رندی راتمن (Rodney Rothman)، فیلم لورد (Phil Lord)

بهترین کارگردان:

  • اسپایک لی برای بلکککلنزمن
  • پاول پاولیکوفسکی برای جنگ سرد
  • یورگوس لانتیموس برای سوگلی
  • آلفونسو کوآرون برای روما
  • بردلی کوپر برای ستاره‌ای متولد می‌شود

بهترین فیلمنامه اصلی (غیر اقتباسی):

  • جنگ سرد: جانوز گلواکی (Janusz Głowacki)، پاول پاولیکوفسکی
  • سوگلی: دبرا دیویس، تونی مک نامارا
  • کتاب سبز: برایان کوری، پیتر فارلی، نیک واله‌لونگا
  • رما: آلفونسو کوآرون
  • معاون (VICE): آدام مک‌کی (Adam McKay)

بهترین فیلمنامه اقتباسی:

  • بلکککلنزمن: اسپایک لی، دیوید رابینویتز (David Rabinowitz)، چارلی واچتل (Charlie Wachtel)، کوین ویلمات (Kevin Willmott)
  • هیچ وقت می‌تونی منو ببخشی؟ (CAN YOU EVER FORGIVE ME?): نیکول هالوفسنر (Nicole Holofcener)، جف ویتی (Jeff Whitty)
  • نخستین انسان (FIRST MAN): جاش سینگر (Josh Singer)
  • اگر خیابان بیل زبان داشت (IF BEALE STREET COULD TALK): بری جنکینز (Barry Jenkins)
  • ستاره‌ای متولد می‌شود: بردلی کوپر، ویل فترز (Will Fetters)، اریک راث (Eric Roth)

بهترین هنرپیشه نقش اول زن:

  • گلن کلوز (GLENN CLOSE) برای همسر (The Wife)
  • لیدی گاگا (LADY GAGA) برای ستاره‌ای متولد می‌شود
  • ملیسا مک کارتی (MELISSA McCARTHY) برای هیچ وقت می‌تونی منو ببخشی؟
  • الیویا کلمن (OLIVIA COLMAN) برای سوگلی
  • وایولا دیویس (VIOLA DAVIS) برای بیوه‌ها (Widows)

 بهترین هنرپیشه نقش اول مرد:

  • بردلی کوپر: ستاره‌ای متولد می‌شود
  • کریستین بیل (CHRISTIAN BALE): معاون
  • رامی مالک (RAMI MALEK): بوهمین راپسودی
  • استیو کوگان (STEVE COOGAN): استن و اولی
  • ویگو مورتنسن (VIGGO MORTENSEN): کتاب سبز

 بهترین هنرپیشه نقش مکمل زن:

  • ایمی آدامز (AMY ADAMS) برای معاون
  • کلر فوی (CLAIRE FOY) برای نخستین انسان
  • اما استون (EMMA STONE) برای سوگلی
  • مارگوت رابی (MARGOT ROBBIE) برای ماری ملکه اسکاتلند (Mary Queen of Scots)
  • ریچل وایز (RACHEL WEISZ) برای سوگلی

مقاله مرتبط: بیوگرافی و فیلم شناسی اما استون


 بهترین هنرپیشه نقش مکمل مرد:

  • آدام درایور (ADAM DRIVER): بلک کلنزمن
  • ماهرشالا علی (MAHERSHALA ALI): کتاب سبز
  • ریچاد گرانت (RICHARD E. GRANT): هیچ وقت می‌تونی منو ببخشی؟
  • سم راکول (SAM ROCKWELL): معاون
  • تیموتی شالامی (TIMOTHÉE CHALAMET): پسر زیبا (Beautiful Boy)

 بهترین موسیقی اصلی (اورجینال):

  • ترنس بلانچارد (Terence Blanchard): بلک کلنزمن
  • نیکولاس بریتل (Nicholas Britell): اگر خیابان بیل زبان داشت
  • الکساندر دسپلا (Alexandre Desplat): جزیره سگ‌ها
  • مارک شیمن (Marc Shaiman): بازگشت مری پاپینز (MARY POPPINS RETURNS)
  • بردلی کوپر، لیدی گاگا و لوکاس نلسون (Lukas Nelson): ستاره‌ای متولد می‌شود 

بهترین فیلمبرداری:

  • نیوتن توماس سیگل (Newton Thomas Sigel) برای بوهمین راپسودی
  • لوکاز زال (Łukasz Żal) برای جنگ سرد
  • رابی رایان (Robbie Ryan) برای سوگلی
  • لینوس سندگرن (Linus Sandgren) برای نخستین انسان
  • آلفونسو کوآرون برای روما

 بهترین تدوین:

  • جان اتمن (John Ottman): بوهمین راپسودی
  • یورگوس ماوروساریدیس (Yorgos Mavropsaridis): سوگلی
  • تام کراس (Tom Cross): نخستین انسان
  • آلفونسو کوآرون، آدام گاف (Adam Gough): روما
  • هنک کوروین (Hank Corwin): معاون

 بهترین طراحی تولید:

  •  موجودات شگفت انگیز: جرایم گریندل والد (FANTASTIC BEASTS: THE CRIMES OF GRINDELWALD): استوارت کرگ (Stuart Craig)، آنا پیناک (Anna Pinnock)
  • سوگلی: فیونا کرامبی (Fiona Crombie)، آلیس فلتون (Alice Felton)
  • نخستین انسان: ناتان کراولی (Nathan Crowley)، کتی لوکاس (Kathy Lucas)
  • بازگشت مری پاپینز: جان مایر (John Myhre)، گوردون سیم (Gordon Sim)
  • رُما: یوجین کابالرو (Eugenio Caballero)، باربارا انریکز (Bárbara Enríquez)

 بهترین طراحی لباس:

  • تصنیف‌ باستر اسکراگز (THE BALLAD OF BUSTER SCRUGGS): ماری زافریس (Mary Zophres)
  • بوهمین راپسودی: جولین دی (Julian Day)
  • سوگلی: سندی پاول (Sandy Powell)
  • مری پاپینز بازمی‌گردد: سندی پاول
  • ماری، ملکه اسکاتلند: الکساندر بایرن (Alexandra Byrne)

 بهترین گریم و آرایش چهره و مو:

  • بوهمین راپسودی: مارک کالیر (Mark Coulier)، جین سیول (Jan Sewell)
  • سوگلی: نادیا استیسی (Nadia Stacey)
  • ماری، ملکه اسکاتلند: جنی شیرکور (Jenny Shircore)
  • استن و اولی: مارک کالیر، جرمی وودهد (Jeremy Woodhead)، جاش وستون (Josh Weston)
  • معاون: کیت بیسکو (Kate Biscoe)، کرگ کانوم (Greg Cannom)، پاتریشیا دی‌هنی (Patricia DeHaney)، کریس گالاهر (Chris Gallaher)

 بهترین صداگذاری:

  • بوهمین راپسودی: جان کاسالی (John Casali)، تیم کاواگین (Tim Cavagin)، نینا هارت‌استون (Nina Hartstone)، پال مسی (Paul Massey)، جان وارهارست (John Warhurst)
  • نخستین انسان: ماری الیس (Mary H. Ellis)، میلدرد لاترو مورگان (Mildred Iatrou Morgan)، آی لینگ لی (Ai-Ling Lee)، فرانک مونتانو (Frank A. Montaño)، جون تیلور (Jon Taylor)
  • مأموریت غیرممکن: فال اوت (MISSION: IMPOSSIBLE - FALLOUT): گیلبرت لیک (Gilbert Lake)، جیمز ماتر (ames H. Mather)، کریس مانرو (Chris Munro)، مایک پرست‌وود اسمیت (Mike Prestwood Smith)
  • یک مکان ساکت (A QUIET PLACE): اریک آداهل (Erik Aadahl)، مایکل باروسکی (Michael Barosky)، براندون پراکتور (Brandon Proctor)، اتان ون در رین (Ethan Van der Ryn)
  • ستاره‌ای متولد می‌شود: استیو مارو (Steve Morrow)، آلن رابرت موری (Alan Robert Murray)، جیسون راد (Jason Rude)، تام اوزانیچ (Tom Ozanich)، دین زوپانکیک (Dean Zupancic)

 بهترین جلوه‌های ویژه بصری:

  • انتقام جویان: جنگ بی‌نهایت (AVENGERS: INFINITY WAR): دن دیلیوو (Dan DeLeeuw)، راسل ارل (Russell Earl)، کلی پورت (Kelly Port)، دن سادیک (Dan Sudick)
  • پلنگ سیاه (BLACK PANTHER): جئوفری باومن (Geoffrey Baumann)، جسی جیمز چیشولم (Jesse James Chisholm)، کرگ هاماک (Craig Hammack)، دن سادیک
  • موجودات شگفت انگیز: جرایم گریندل والد: تیم بارک (Tim Burke)، اندی کایند (Andy Kind)، کریستین مانز (Christian Manz)، دیوید واتکینز (David Watkins)
  • نخستین انسان: یان هانتز (Ian Hunter)، پال لمبرت (Paul Lambert)، تریستان مایز (Tristan Myles)، جی دی شالم (J.D. Schwalm)
  • بازیکن شماره یک آماده (READY PLAYER ONE): متیو باتلر (Matthew E. Butler)، گردی کافر (Grady Cofer)، راجر گایت (Roger Guyett)، دیوید شرک (David Shirk)

 بهترین انیمیشن کوتاه بریتانیایی:

  • من خوبم (I’M OK): الیزابت هابز (Elizabeth Hobbs)، ابیگیل ادیسون (Abigail Addison)، جیلینا پاپوویچ (Jelena Popović)
  • مارفا (MARFA): گرگ مک لئود (Greg McLeod)، مایلز مک لئود (Myles McLeod)
  • ROUGHHOUSE: جاناتان هاجسون (Jonathan Hodgson)، ریچارد ون دن بوم (Richard Van Den Boom)

  بهترین فیلم کوتاه بریتانیایی:

  • ۷۳ گاو (73 COWS): الکس لاکوود (Alex Lockwood)
  • مجرد، ۳۸ (BACHELOR): انجلا کلارک (Angela Clarke)
  • در آبی (THE BLUE DOOR): بن کلارک (Ben Clark)، مگان پاف (Megan Pugh)، پال تیلور (Paul Taylor)
  • میدان (THE FIELD): سندیا سوری (Sandhya Suri,)، توماس بیدگین (Thomas Bidegain)، بالتازار دی گانای (Balthazar de Ganay)
  • وال (WALE): بارنابی بلکبارن (Barnaby Blackburn)، سوفی الکساندر (Sophie Alexander)، کترین اسلتر (Catherine Slater)، ادوارد اسپیلرز (Edward Speleers)

 جوایز ستاره نوظهور:

  • بری کئوگان (BARRY KEOGHAN)
  • سینتیا اریوو (CYNTHIA ERIVO)
  • جسی باکلی (JESSIE BUCKLEY)
  • لاکیت استنفیلد (LAKEITH STANFIELD)
  • لتیشیا رایت (LETITIA WRIGHT)

 باید تا بامداد دوشنبه منتظر بود و دید سرانجام از میان این فهرست بلندبالا، چه کسانی موفق به دریافت جایزه بفتا خواهند شد؟ نظر شما در این زمینه چیست؟ شما چه کسانی را به عنوان برنده احتمالی معرفی می‌کنید؟

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال نظر به عنوان مهمان
0 Characters
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما