در گوشه و کنار این سیاره هنوز هم مناطقی تقریباً بکر و دست نخورده باقی مانده که میراثی ماندگار برای نسل‌های آینده هستند. یکی از این شگفتی‌ها جنگلی زیبا و باشکوه در کشور ژاپن است که ظاهراً در یکی از انیمیشن‌های معروف و محبوب ژاپنی یعنی «شاهزاده خانم مونونوکه» به تصویر کشیده شده است. در سفری به این جنگل زیبا و آشنایی بیشتر با این شگفتی بینظیر طبیعت همراه ما باشید.

 مدت‌ها قبل زمین سیاره‌ای سرسبز بود که به جنگل‌های انبوه و خوش منظره خود می‌بالید. اما متأسفانه از زمانی که بشر در مسیر رشد و توسعه حرکت کرد، چشم انداز این سیاره را دستخوش تغییرات بسیاری کرده و آن را به نابودی کشاند. از آن شگفتی‌های افسون کننده چیز چندانی باقی نمانده و همین مسئله باعث شده تا این بازمانده‌های سبزپوش توجه بیشتری را به خود جلب کنند. یکی از این جلوه‌های دلپذیر طبیعت جنگلی رویایی در کشور ژاپن است. جنگلی دلفریب که سوژه عکاسی خوش قریحه به نام «یوییچی یاکوتا» (Yuichi Yokota) شده است. آقای یاکوتا عکاسی حرفه‌ای است که موفق شده در سال ۲۰۱۶ جایزه نخست مسابقه عکاسی بین‌المللی را از آن خود کند. او ساکن شهر توکیو ژاپن است.

مطلب مرتبط: دنیای عکاسی: جشنواره شکوفه های گیلاس در ژاپن

تازه‌ترین مجموعه تصاویر این عکاس به جنگل زیبای «شیراتانی اونسویکیو» (Shiratani Unsuikyo)  اختصاص دارد که در «یاکوشیما» (Yakushima) واقع شده است. یاکوشیما جزیره‌ای نیمه استوایی در امتداد سواحل جنوبی کیوشو (Kyushu) است که به عنوان بخشی از حوزه «کاگوشیما» (Kagoshima) شناخته می‌شود. این جزیره با جنگلی انبوه از درختان سرو پوشیده شده که امتیازی جالب توجه دارند؛ چرا که به نظر می‌رسد این جنگل زیستگاه شماری از قدیمی‌ترین درختان ژاپن است. در این جنگل درختانی زندگی می‌کنند که بیش از هزار سال سن دارند، مخلوقاتی سرسبز زاییده هنر مادر طبیعت که با نام «یاکوسوگی» (yakusugi) معرفی می‌شوند. این نام ترکیبی از دو واژه‌ی ژاپنی یاکوشیما و «سوگی» (sugi) است، لغتی که به درختان سرو اشاره دارد. کهن‌ترین درخت این جنگل شاید بیش از هفت هزار سال سن داشته باشد.

 جنگل‌های درختان سرو درگذشته بسیار پهناورتر بودند، اما به ویژه در دروان «ادو» (Edo) و به دلیل استفاده از چوب درختان سرو برای تولید توفال‌های چوبی، از وسعت جنگل کاسته شد. اما خوشبختانه امروزه این جنگل دوباره جان گرفته و اکنون به عنوان یک پارک ملی مورد حفاظت قرار دارد. درعین حلا بخش‌هایی از این جنگل در سال ۱۹۹۳ به عنوان میراث ماندگار طبیعی جهان در یونسکو ثبت جهانی شد. بیشتر گردشگران برای گشت و گذار در جنگل‌ها و تماشای این درختان کهنسال و بی‌نظیر سری هم به این جنگل باشکوه می‌زنند.

مطلب مرتبط: دنیای عکاسی: دهکده روباه‌ ها در ژاپن

این جنگل‌ها همچنین در ساخت انیمیشن «پرنسس مونونوکه» یا همان «شاهزاده خانم مونونوکه» (Princess Mononoke) نیز منبع الهام سازندگان بودند. انیمیشنی خیال‌انگیز با درون مایه حماسه‌ای تاریخی که در سال 1997 توسط «استودیو جیبلی» (Studio Ghibli) یعنی همان استودیو معروف فعال در تولید انیمه‌های ژاپنی تولید شد. کارگردان معروف آثار سینمایی پویانمایی «هایائو میازاکی» (Hayao Miyazaki,) نویسندگی و کارگردانی این اثر تحسین شده را برعهده داشت.

در ادامه با مرور شماری از تصاویر ثبت شده این عکاس خوش ذوق همراه شما عزیزان هستیم.

مطلب مرتبط: با ۱۶ حقیقت عجیب درباره ژاپن آشنا شوید

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال نظر به عنوان مهمان
0 Characters
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما