دقایقی قبل نودمین مراسم سالانه جوایز آکادمی معروف به اسکار به کار خود خاتمه داد و برندگان اسکار ۲۰۱۸ رسما معرفی شدند. با ۷۲۴پرس همراه شوید تا مروری داشته باشیم بر اسامی نامزدها و منتخبین بخش‌های مختلف اسکار امسال.

loading...
loading...

نگاهی به تاریخچه اسکار، قدمت و بزرگی مراسمی را یادآور می‌شود که سرآمد و اوج رویای تمامی هنرمندان عرصه سینما در دنیا است. در طول ۸۹ مراسمی که تا پیش از این برگزار شده، بزرگان و ستارگان بسیاری مجسمه اسکار را در آغوش گرفته‌اند و کم نبوده‌اند چهره‌ها و آثار شاخصی که بارها و بارها فقط به لیست نامزدهای جوایز این مراسم راه یافته‌اند و نتوانسته‌اند جایزه اسکار را به خانه ببرند.

مطلب مرتبط: همه چیز درباره اسکار ۲۰۱۸

سال قبل وقتی اسامی نامزدهای اسکار ۲۰۱۷ اعلام شد، کمتر کسی پیدا می‌شد که با توجه به موفقیت‌ها و جوایز فراوانی که فیلم لالالند (سرزمین هپروت) پیش از آن در عرصه‌های بزرگی همچون گلدن گلوب کسب کرده بود، این فیلم را در میان برندگان جوایز اسکار ۲۰۱۷ نبیند. در نهایت نیز La la land توانست با کسب ۶ جایزه اسکار (بهترین هنرپیشه نقش اول زن، بهترین کارگردانی، بهترین طراحی تولید،بهترین فیلمبرداری، بهترین موزیک و بهترین ترانه) از میان ۱۴ نامزدی، پرافتخارترین فیلم سال ۲۰۱۶ لقب بگیرد.

و اما نودمین مراسم اسکار نیز همچون سال گذشته توسط جیمی کیمل اجرا شد. اسامی نامزدهای نودمین مراسم سالانه‌ جوایز آکادمی موسوم به اسکار بیش از یکماه قبل اعلام شد و دقایقی قبل برندگان اسکار ۲۰۱۸ رسما معرفی شدند.

مطلب مرتبط: چند نکته جالب در مورد اسکار ۲۰۱۸ 

بهترین فیلم:

نامزدها:

  • «مرا به نامت صدا کن» (Call Me by Your Name)
  • «تاریک‌ترین ساعت» (Darkest Hour)
  • «دانکرک» (Dunkirk)
  • «برو بیرون» (Get Out)
  • «لیدی برد» (Lady Bird)
  • «رشته خیال» (Phantom Thread)
  • «پست» (The Post)
  • شکل آب
  • سه بیلبورد بیرون ابینگ، میزوری

منتخب نهایی:

 شکل آب (The Shape of Water)


بهترین هنرپیشه نقش اول مرد:

نامزدها:

  • «تیموتی شالمی» (Timothée Chalamet) برای فیلم با نامت صدایم کن
  • «دانیل دی لوئیس» (Daniel Day-Lewis) برای فیلم رشته خیال 
  • «دانیل کالویا» (Daniel Kaluuya) برای فیلم برو بیرون
  • «گری اولدمن» (Gary Oldman) برای فیلم تاریکترین ساعت
  • «دنزل واشنگتن» (Denzel Washington,) برای فیلم «عالیجناب رومن جی اسرائیل» (Roman J. Israel, Esq)

منتخب نهایی:

«گری اولدمن» (Gary Oldman) برای فیلم تاریکترین ساعت 


بهترین هنرپیشه نقش اول زن:

نامزدها:

  • «سالی هاوکینز» (Sally Hawkins) برای ایفای نقش در فیلم شکل آب
  • «فرانسیس مک دورمند» (Frances McDormand) برای نقش‌آفرینی در فیلم سه بیلبورد بیرون ابینگ
  • «مارگوت رابی» (Margot Robbie) برای فیلم «من تیونا هستم» (I, Tonya)
  • «سیرشا رونان» (Saoirse Ronan) برای فیلم لیدی برد
  • «مریل استریپ» (Meryl Streep) برای فیلم پست

منتخب نهایی:

«فرانسیس مک دورمند» (Frances McDormand) برای نقش‌آفرینی در فیلم سه بیلبورد بیرون ابینگ 


بهترین هنرپیشه نقش مکمل مرد:

نامزدها:

  • «ویلم دفو» (Willem Dafoe) برای «پروژه فلوریدا» (The Florida Project)
  • «وودی هارلسون» (Woody Harrelson) برای سه بیلبورد
  • «ریچارد جنکینز» (Richard Jenkins) برای شکل آب
  • «کریستوفر پلامر» (Christopher Plummer) برای «همه پول‌های دنیا» (All the Money in the World)
  • «سم راک‌ول» (Sam Rockwell) برای سه بیلبورد

منتخب نهایی:

«سم راک‌ول» (Sam Rockwell) برای سه بیلبورد 


بهترین هنرپیشه زن نقش مکمل:

نامزدها:

  • «ماری جی بلیج» برای (Mudbound)
  • «آلیسون جنی» (Allison Janney) برای من تیونا هستم
  • «لزلی منویل» (Lesley Manville) برای رشته خیال
  • «لوری متکالف» (Laurie Metcalf) برای لیدی برد
  • «اکتاویا اسپنسر» (Octavia Spencer) برای شکل آب

منتخب نهایی:

 «آلیسون جنی» (Allison Janney) برای من تیونا هستم


بهترین کارگردان:

نامزدها:

  • «کریستوفر نولان» (Christopher Nolan) برای دانکرک
  • «جوردن پیل» (Jordan Peele) برای برو بیرون
  • «گرتا گرویگ» (Greta Gerwig) برای لیدی برد
  • «پل توماس اندرسون» (Paul Thomas Anderson) برای رشته خیال
  • «گیرمو دل تورو» برای شکل آب

منتخب نهایی:

«گیرمو دل تورو» برای شکل آب 


بهترین انیمیشن بلند:

نامزدها:

  • «بچه رئیس» (The Boss Baby)، اثر «تام مک گرات» (Tom McGrath) و «رامسی آن نیتو» (Ramsey Ann Naito)
  • «نان‌آور» (The Breadwinner)، کاری از «نورا تاومی» (Nora Twomey) و «آنتونی لئو» (Anthony Leo)
  • «کوکو» (Coco)، اثر «لی آنکریچ» (Lee Unkrich) و «دارلا کی. اندرسون» (Darla K. Anderson)
  • «فردیناند» (Ferdinand)، اثر «کارلوس سالدانا» (Carlos Saldanha)
  • «وینسنت دوست داشتنی» (Loving Vincent)، اثر «دروتا کوبیلا» (Dorota Kobiela)، «هیو ولچمن» (Hugh Welchman)، «شین بابیت» (Sean Bobbitt) ، «ایوان مک‌تاگارت» (Ivan Mactaggart)

منتخب نهایی:

«کوکو» (Coco)، اثر «لی آنکریچ» (Lee Unkrich) و «دارلا کی. اندرسون» (Darla K. Anderson) 


بهترین فیلم انیمیشن کوتاه:

نامزدها:

  • «بسکتبال عزیز» (Dear Basketball) اثر «گلن کین» (Glen Keane) و «کابی بریانت» ( Kobe Bryant)
  • «گاردن پارتی» (Garden Party) اثر «ویکتور کری» (Victor Caire) و «گابریل گرپرون» (Gabriel Grapperon)
  • «لو» (Lou) اثر «دیو مولینز» (Dave Mullins) و «دانا موری» (Dana Murray)
  • «فضای منفی» (Negative Space) اثر «مکس پورتر» (Max Porter) و «رو کوواهاتا» (Ru Kuwahata)
  • «اشعار شورشی» (Revolting Rhymes) اثر «جیکاب شو» (Jakob Schuh) و «جن لاکوئر» (Jan Lachauer)

منتخب نهایی:

«بسکتبال عزیز» (Dear Basketball) اثر «گلن کین» (Glen Keane) و «کابی بریانت» ( Kobe Bryant) 


بهترین فیلمنامه اقتباسی:

نامزدها:

  • «جیمز ایووری» (James Ivory) برای با نام خودت صدایم کن
  • «اسکات» (Scott Neustadter) و «مایکل وبر» (Michael H. Weber) برای «هنرمند فاجعه» (The Disaster Artist)
  • «اسکات فرانک» (Scott Frank)، «جیمز منگولد» (ames Mangold) و «مایکل گرین» (Michael Green) برای «لوگان» (Logan)
  • «آرن سورکین» (Aaron Sorkin) برای «بازی مولی» (Molly’s Game)
  • «ویرجیل ویلیامز» (Virgil Williams) و «دی ریز» (Dee Rees) برای «مادباند»

منتخب نهایی:

 «جیمز ایووری» (James Ivory) برای با نام خودت صدایم کن


بهترین فیلمنامه اصلی:

نامزدها:

  • «بیمار بزرگ» (The Big Sick)، «امیلی گوردون» (Emily V. Gordon) و «کمیل نانجیانی» (Kumail Nanjiani)
  • «برو بیرون» از جوردن پیل
  • «لیدی برد»، گرتا گرویگ
  • «شکل آب»، گیلرمو دل تورو و «ونسا تیلور» (Vanessa Taylor)
  • «سه بیلبورد»، مارتین مک دونا

منتخب نهایی:

«برو بیرون» از جوردن پیل 


 بهترین فیلمبرداری:

نامزدها:

  • «راجر دیکینز» (Roger Deakins) برای «بلید رانر» (Blade Runner 2049)
  • «برنو دل‌بانل» (Bruno Delbonnel) برای تاریکترین ساعت
  • «هویته ون هویتما» (Hoyte van Hoytema) برای دانکرک
  • «ریچل موریسون» (Rachel Morrison) برای مادباند
  • «دن لاستسن» (Dan Laustsen) برای شکل آب

منتخب نهایی:

«راجر دیکینز» (Roger Deakins) برای «بلید رانر» (Blade Runner 2049) 


بهترین اثر مستند بلند:

نامزدها:

  • Abacus: Small Enough to Jail 
  • «مکان‌ها چهره‌ها» (Faces Places)
  • «ایکاروس» (Icarus)
  • «آخرین مردان در حلب» (Last Men in Aleppo)
  • «جزیره قدرتمند» (Strong Island)

منتخب نهایی:

«ایکاروس» (Icarus) 


بهترین اثر مستند کوتاه:

نامزدها:

  • «ادیث و ادی» (Edith+Eddie)، اثر «توماس لی رایت» (Thomas Lee Wright) و «لورا چکووی» (Laura Checkoway) 
  • Heaven is a Traffic Jam on the 405، اثر «فرانک استیفل» (Frank Stiefel)
  • «هروئین» اثر «کرین شلدون» (Kerrin Sheldon) و «الن مک میلیِن» (Elaine McMillion) 
  • «مهارت چاقو» (Knife Skills) اثر «توماس لنون» (Thomas Lennon)
  • «توقف خودرو» (Traffic Stop) اثر «کیت دیویس» (Kate Davis) و «دیوید هی‌برونر» (David Heilbroner)

منتخب نهایی:

Heaven is a Traffic Jam on the 405، اثر «فرانک استیفل» (Frank Stiefel) 


بهترین فیلم کوتاه:

نامزدها:

  • DeKalb Elementary
  • «ساعت یازده صبح» (The Eleven O’Clock)
  • «خواهرزاده‌ام امت» (My Nephew Emmett)
  • «کودک خاموش» (The Silent Child)
  • «همه ما» (Watu Wote/All of Us)

منتخب نهایی:

 «کودک خاموش» (The Silent Child)


بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان (فیلم خارجی):

نامزدها:

  • «زن شگفت انگیز» (A Fantastic Woman) از شیلی
  • «توهین» (The Insult) از لبنان
  • «بی‌عشق» (Loveless) از روسیه
  • «جسم و روح» (On Body and Soul) از مجارستان
  • «میدان» (The Square) از سوئد

منتخب نهایی:

«زن شگفت انگیز» (A Fantastic Woman) از شیلی 


بهترین تدوین فیلم:

نامزدها:

  • بچه راننده (Baby Driver) «جاناتان آموس» (Jonathan Amos) و «پال مک‌هیلز» (Paul Machliss)
  • دانکرک، «لی اسمیت» (Lee Smith)
  • من تیونا هستم، «تاتیانا ریگل» (Tatiana S. Riegel)
  • شکل آب، «سیدنی وولینسکی» (Sidney Wolinsky)
  • سه بیلبورد، «جان گریگوری» (Jon Gregory)

منتخب نهایی:

دانکرک، «لی اسمیت» (Lee Smith) 


بهترین تدوین صدا:

نامزدها:

  • «جولیان سالتر» برای بچه راننده
  • «مارک منگینی» و «تئو گرین» برای بلید رانر
  • «الکس گیبسون» و «ریچارد کینگ» برای دانکرک
  • «ناتان رابیتیلی» و «نلسون فریرا» برای شکل آب
  • «رن کلیچ» و «متیو وود» برای «جنگ ستارگان: آخرین جدای» (Star Wars: The Last Jedi)

منتخب نهایی:

 دانکرک 


 بهترین طراحی صحنه:

نامزدها:

  • «دیو و دلبر»، سارا گرین‌وود و کیتی اسپنسر
  • بلید رانر، دنیس گسنر و الساندارا کوئزولا
  • تاریکترین ساعت، سارا گرین‌وود و کیتی اسپنسر
  • دانکرک، ناتان کراولی و گری فتیس
  • شکل آب، پال استربری، جفری ملوین و شین ویو

منتخب نهایی:

شکل آب، پال استربری، جفری ملوین و شین ویو


  بهترین موسیقی متن:

نامزدها:

  • دانکرک، هانس زیمر (Hans Zimmer)
  • رشته خیال، جانی گرینوود (Jonny Greenwood)
  • شکل آب، الکساندر دسپلات (Alexandre Desplat)
  • جنگ ستارگان: آخرین جدای، جان ویلیامز (John Williams)
  • سه بیلبورد، کارتر بارول (Carter Burwell)

منتخب نهایی:

 شکل آب، الکساندر دسپلات (Alexandre Desplat)


بهترین موسیقی ارجینال:

نامزدها:

  • «رودخانه مایتی» (Mighty River) از مادباند
  • «راز عشق» (Mystery of Love) از فیلم به نامت صدایم کن
  • «مرا به یاد آر» (Remember Me) از کوکو
  • «ایستادن برای چیزی» (Stand Up for Something) از مارشال (Marshall)
  • «این منم» (This Is Me) از بزرگترین شومن (The Greatest Showman)

منتخب نهایی:

 «مرا به یاد آر» (Remember Me) از کوکو


 بهترین چهره پردازی و گریم:

نامزدها:

  • «کازوهیرو سوجی»، «دیوید مالینوفسکی» و «لوسی سیبیک» برای «تاریکترین ساعت»
  • «دنیل فیلیپس» و «لو شپرد» برای «ویکتوریا و عبدل» (Victoria and Abdul)
  • «آرجن تویتن» برای «شگفتی» (Wonder)

منتخب نهایی:

«کازوهیرو سوجی»، «دیوید مالینوفسکی» و «لوسی سیبیک» برای «تاریکترین ساعت» 


بهترین طراحی لباس:

نامزدها:

  • «ژاکلین دورن» (Jacqueline Durran) برای دیو و دلبر
  • «ژاکلین دورن» برای تاریکترین ساعت
  • «مارک بریجز» (Mark Bridges) برای رشته خیال
  • «لوئیس سکوئیرا» (Luis Sequeira) برای شکل آب
  • «کانسولاتا بویل» (Consolata Boyle) برای ویکتوریا و عبدل

منتخب نهایی:

 «مارک بریجز» (Mark Bridges) برای رشته خیال


بهترین جلوه‌های ویژه:

نامزدها:

  • بلید رانر
  • «محافظان کهکشان، قسمت دوم» (Guardians of the Galaxy Vol. 2)
  • «کنگ: جزیره جمجمه» (Kong: Skull Island)
  • جنگ ستارگان: آخرین جدای
  • «جنگ برای سیاره میمون‌ها» (War for the Planet of the Apes)

منتخب نهایی:

 بلید رانر