بعد از افتتاحیه باشکوه فصل جوایز سینما در مراسم گلدن گلوب، اکنون نوبت یکی از پرزرق و برق‌ترین فرش قرمزهای عالم سینما است. بله خانم‌ها و آقایان، در مرور اسامی نامزدهای جوایز آکادمی اسکار در سال ۲۰۱۸ همراه ما باشید. مراسمی که خیلی زود شاهد برگزاری آن خواهیم بود. گلدن گلوب امسال بسیاری را شگفت‌زده کرد، به نظر شما اسکار هم لبریز از غافلگیری‌های حیرت‌انگیز خواهد بود یا خیر؟

loading...
loading...

 همین چند ساعت پیش بود که بالاخره انتظارها به پایان رسیده و اسامی نامزدهای نودمین مراسم سالانه‌ جوایز آکادمی موسوم به اسکار اعلام شد. فهرست نامزدهای امسال در سالن «ساموئل گلدوین» (Samuel Goldwyn) در «بورلی هیلز کالیفرنیا» اعلام شد، جایی که رئیس آکادمی «جان بیلی» (John Bailey) به «تیفانی هدیش» (Tiffany Haddish) و «اندی سرکیس» (Andy Serkis) پیوسته و اسامی نامزدهای ۲۴ رشته جوایز امسال را به همگان معرفی کرد.

مطلب مرتبط: داستان اسكار؛ روایتی از سرگذشت اسکار طی سال‌های ۱۹۲۷ تا ۲۰۱۷

 در این میان اثر تحسین برانگیز «گیرمو دل تورو» (Guillermo del Toro) یعنی فیلم «شکل آب» (The Shape of Water)، همچنان حرکت درخشان خود در عالم جوایز سینمایی را با ۱۳ نامزدی در رشته‌های مختلف، با قدرت ادامه می‌دهد. اثر تحسین شده گلدن گلوب «سه بیلبورد بیرون ابینگ، میزوری» (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri) اثر «مارتین مک‌دونا» (Martin McDonagh) نیز رقابتی تنگاتنگ را با این فیلم در پیش گرفته و در ۹ رشته نامزد جایزه اسکار است. در ادامه یکی از امیدهای بربادرفته گلدن گلوب، یعنی دانکرک (Dunkirk) اثر «کریستوفر نولان» را داریم که نامزد ۸ جایزه اسکار شده است. این سه فیلم همگی در بخش بهترین فیلم سال نیز نامزد دریافت جایزه هستند. دیگر فیلم‌هایی که شانس خود را در مراسم امسال اسکار امسال می‌آزمایند عبارتند از: «مرا به نامت صدا کن» (Call Me By Your Name)، «تاریک‌ترین ساعت» (Darkest Hour)، «برو بیرون» (Get Out)، «رشته خیال» (Phantom Thread)، «لیدی برد» (Lady Bird) و «پست» (The Post) اثر استیون اسپیلبرگ.

 امسال بار دیگر «جیمی کیمل» (Jimmy Kimmel) را به عنوان میزبان مراسم اسکار در کنار خود داریم، همچنین مراسم اسکار به صورت زنده روز چهارم ماه مارس روی آنتن شبکه ABC خواهد رفت. در ادامه با مرور نامزدهای مراسم اسکار امسال، همراه ۷۲۴پرس باشید:

بهترین فیلم:

  • «مرا به نامت صدا کن» (Call Me by Your Name)
  • «تاریک‌ترین ساعت» (Darkest Hour)
  • «دانکرک» (Dunkirk)
  • «برو بیرون» (Get Out)
  • «لیدی برد» (Lady Bird)
  • «رشته خیال» (Phantom Thread)
  • «پست» (The Post)
  • شکل آب
  • سه بیلبورد بیرون ابینگ، میزوری 

بهترین هنرپیشه نقش اول مرد:

  • «تیموتی شالمی» (Timothée Chalamet) برای فیلم با نامت صدایم کن
  • «دانیل دی لوئیس» (Daniel Day-Lewis) برای فیلم رشته خیال 
  • «دانیل کالویا» (Daniel Kaluuya) برای فیلم برو بیرون
  • «گری اولدمن» (Gary Oldman) برای فیلم تاریکترین ساعت
  • «دنزل واشنگتن» (Denzel Washington,) برای فیلم «عالیجناب رومن جی اسرائیل» (Roman J. Israel, Esq)

بهترین هنرپیشه نقش اول زن:

  • «سالی هاوکینز» (Sally Hawkins) برای ایفای نقش در فیلم شکل آب
  • «فرانسیس مک دورمند» (Frances McDormand) برای نقش‌آفرینی در فیلم سه بیلبورد بیرون ابینگ
  • «مارگوت رابی» (Margot Robbie) برای فیلم «من تیونا هستم» (I, Tonya)
  • «سیرشا رونان» (Saoirse Ronan) برای فیلم لیدی برد
  • «مریل استریپ» (Meryl Streep) برای فیلم پست 

بهترین هنرپیشه نقش مکمل مرد:

  • «ویلم دفو» (Willem Dafoe) برای «پروژه فلوریدا» (The Florida Project)
  • «وودی هارلسون» (Woody Harrelson) برای سه بیلبورد
  • «ریچارد جنکینز» (Richard Jenkins) برای شکل آب
  • «کریستوفر پلامر» (Christopher Plummer) برای «همه پول‌های دنیا» (All the Money in the World)
  • «سم راک‌ول» (Sam Rockwell) برای سه بیلبورد 

بهترین هنرپیشه زن نقش مکمل:

  • «ماری جی بلیج» برای (Mudbound)
  • «آلیسون جنی» (Allison Janney) برای من تیونا هستم
  • «لزلی منویل» (Lesley Manville) برای رشته خیال
  • «لوری متکالف» (Laurie Metcalf) برای لیدی برد
  • «اکتاویا اسپنسر» (Octavia Spencer) برای شکل آب

بهترین کارگردان:

  • «کریستوفر نولان» (Christopher Nolan) برای دانکرک
  • «جوردن پیل» (Jordan Peele) برای برو بیرون
  • «گرتا گرویگ» (Greta Gerwig) برای لیدی برد
  • «پل توماس اندرسون» (Paul Thomas Anderson) برای رشته خیال
  • «گیرمو دل تورو» برای شکل آب

بهترین انیمیشن بلند:

  • «بچه رئیس» (The Boss Baby)، اثر «تام مک گرات» (Tom McGrath) و «رامسی آن نیتو» (Ramsey Ann Naito)
  • «نان‌آور» (The Breadwinner)، کاری از «نورا تاومی» (Nora Twomey) و «آنتونی لئو» (Anthony Leo)
  • «کوکو» (Coco)، اثر «لی آنکریچ» (Lee Unkrich) و «دارلا کی. اندرسون» (Darla K. Anderson)
  • «فردیناند» (Ferdinand)، اثر «کارلوس سالدانا» (Carlos Saldanha)
  • «وینسنت دوست داشتنی» (Loving Vincent)، اثر «دروتا کوبیلا» (Dorota Kobiela)، «هیو ولچمن» (Hugh Welchman)، «شین بابیت» (Sean Bobbitt) ، «ایوان مک‌تاگارت» (Ivan Mactaggart)

بهترین فیلم انیمیشن کوتاه:

  • «بسکتبال عزیز» (Dear Basketball) اثر «گلن کین» (Glen Keane) و «کابی بریانت» ( Kobe Bryant)
  • «گاردن پارتی» (Garden Party) اثر «ویکتور کری» (Victor Caire) و «گابریل گرپرون» (Gabriel Grapperon)
  • «لو» (Lou) اثر «دیو مولینز» (Dave Mullins) و «دانا موری» (Dana Murray)
  • «فضای منفی» (Negative Space) اثر «مکس پورتر» (Max Porter) و «رو کوواهاتا» (Ru Kuwahata)
  • «اشعار شورشی» (Revolting Rhymes) اثر «جیکاب شو» (Jakob Schuh) و «جن لاکوئر» (Jan Lachauer)

بهترین فیلمنامه اقتباسی:

  • «جیمز ایووری» (James Ivory) برای با نام خودت صدایم کن
  • «اسکات» (Scott Neustadter) و «مایکل وبر» (Michael H. Weber) برای «هنرمند فاجعه» (The Disaster Artist)
  • «اسکات فرانک» (Scott Frank)، «جیمز منگولد» (ames Mangold) و «مایکل گرین» (Michael Green) برای «لوگان» (Logan)
  • «آرن سورکین» (Aaron Sorkin) برای «بازی مولی» (Molly’s Game)
  • «ویرجیل ویلیامز» (Virgil Williams) و «دی ریز» (Dee Rees) برای «مادباند» 

بهترین فیلمنامه اصلی:

  • «بیمار بزرگ» (The Big Sick)، «امیلی گوردون» (Emily V. Gordon) و «کمیل نانجیانی» (Kumail Nanjiani)
  • «برو بیرون» از جوردن پیل
  • «لیدی برد»، گرتا گرویگ
  • «شکل آب»، گیلرمو دل تورو و «ونسا تیلور» (Vanessa Taylor)
  • «سه بیلبورد»، مارتین مک دونا 

 بهترین فیلمبرداری:

  • «راجر دیکینز» (Roger Deakins) برای «بلید رانر» (Blade Runner 2049)
  • «برنو دل‌بانل» (Bruno Delbonnel) برای تاریکترین ساعت
  • «هویته ون هویتما» (Hoyte van Hoytema) برای دانکرک
  • «ریچل موریسون» (Rachel Morrison) برای مادباند
  • «دن لاستسن» (Dan Laustsen) برای شکل آب

بهترین اثر مستند بلند:

  • Abacus: Small Enough to Jail 
  • «مکان‌ها چهره‌ها» (Faces Places)
  • «ایکاروس» (Icarus)
  • «آخرین انسان در حلب» (Last Men in Aleppo)
  • «جزیره قدرتمند» (Strong Island)

بهترین اثر مستند کوتاه:

  • «ادیث و ادی» (Edith+Eddie)، اثر «توماس لی رایت» (Thomas Lee Wright) و «لورا چکووی» (Laura Checkoway) 
  • Heaven is a Traffic Jam on the 405، اثر «فرانک استیفل» (Frank Stiefel)
  • «هروئین» اثر «کرین شلدون» (Kerrin Sheldon) و «الن مک میلیِن» (Elaine McMillion) 
  • «مهارت چاقو» (Knife Skills) اثر «توماس لنون» (Thomas Lennon)
  • «توقف خودرو» (Traffic Stop) اثر «کیت دیویس» (Kate Davis) و «دیوید هی‌برونر» (David Heilbroner)

بهترین لایو اکشن کوتاه:

  • DeKalb Elementary
  • «ساعت یازده صبح» (The Eleven O’Clock)
  • «خواهرزاده‌ام امت» (My Nephew Emmett)
  • «کودک خاموش» (The Silent Child)
  • «همه ما» (Watu Wote/All of Us)

بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان (فیلم خارجی):

  • «زن شگفت انگیز» (A Fantastic Woman) از شیلی
  • «توهین» (The Insult) از لبنان
  • «بی‌عشق» (Loveless) از روسیه
  • «جسم و روح» (On Body and Soul) از مجارستان
  • «میدان» (The Square) از سوئد

بهترین تدوین فیلم:

  • بچه راننده (Baby Driver) «جاناتان آموس» (Jonathan Amos) و «پال مک‌هیلز» (Paul Machliss)
  • دانکرک، «لی اسمیت» (Lee Smith)
  • من تیونا هستم، «تاتیانا ریگل» (Tatiana S. Riegel)
  • شکل آب، «سیدنی وولینسکی» (Sidney Wolinsky)
  • سه بیلبورد، «جان گریگوری» (Jon Gregory)

بهترین تدوین صدا:

  • «جولیان سالتر» برای بچه راننده
  • «مارک منگینی» و «تئو گرین» برای بلید رانر
  • «الکس گیبسون» و «ریچارد کینگ» برای دانکرک
  • «ناتان رابیتیلی» و «نلسون فریرا» برای شکل آب
  • «رن کلیچ» و «متیو وود» برای «جنگ ستارگان: آخرین جدای» (Star Wars: The Last Jedi)

بهترین میکس صدا:

  • بچه راننده
  • بلید رانر
  • دانکرک
  • شکل آب
  • جنگ ستاگان: آخرین جدای

 بهترین طراحی تولید:

  • «دیو و دلبر»، سارا گرین‌وود و کیتی اسپنسر
  • بلید رانر، دنیس گسنر و الساندارا کوئزولا
  • تاریکترین ساعت، سارا گرین‌وود و کیتی اسپنسر
  • دانکرک، ناتان کراولی و گری فتیس
  • شکل آب، پال استربری، جفری ملوین و شین ویو

  بهترین موسیقی متن:

  • دانکرک، هانس زیمر (Hans Zimmer)
  • رشته خیال، جانی گرینوود (Jonny Greenwood)
  • شکل آب، الکساندر دسپلات (Alexandre Desplat)
  • جنگ ستارگان: آخرین جدای، جان ویلیامز (John Williams)
  • سه بیلبورد، کارتر بارول (Carter Burwell)

بهترین ترانه ارجینال:

  • «رودخانه مایتی» (Mighty River) از مادباند
  • «راز عشق» (Mystery of Love) از فیلم به نامت صدایم کن
  • «مرا به یاد آر» (Remember Me) از کوکو
  • «ایستادن برای چیزی» (Stand Up for Something) از مارشال (Marshall)
  • «این منم» (This Is Me) از بزرگترین شومن (The Greatest Showman)

 بهترین چهره پردازی و گریم:

  • «کازوهیرو سوجی»، «دیوید مالینوفسکی» و «لوسی سیبیک» برای «تاریکترین ساعت»
  • «دنیل فیلیپس» و «لو شپرد» برای «ویکتوریا و عبدل» (Victoria and Abdul)
  • «آرجن تویتن» برای «شگفتی» (Wonder)

بهترین طراحی لباس:

  • «ژاکلین دورن» (Jacqueline Durran) برای دیو و دلبر
  • «ژاکلین دورن» برای تاریکترین ساعت
  • «مارک بریجز» (Mark Bridges) برای رشته خیال
  • «لوئیس سکوئیرا» (Luis Sequeira) برای شکل آب
  • «کانسولاتا بویل» (Consolata Boyle) برای ویکتوریا و عبدل

بهترین جلوه‌های ویژه:

  • بلید رانر
  • «محافظان کهکشان، قسمت دوم» (Guardians of the Galaxy Vol. 2)
  • «کنگ: جزیره جمجمه» (Kong: Skull Island)
  • جنگ ستارگان: آخرین جدای
  • «جنگ برای سیاره میمون‌ها» (War for the Planet of the Apes)

مطلب مرتبط: ۱۵ راز اسکار که شاید به نظر شما جالب باشند

با معرفی نامزدهای این بخش، به پایان این مطلب رسیدیم. باید منتظر بود و دید که آیا برندگان جوایز گلدن گلوب باز هم دست پر مراسم اسکار را ترک خواهند کرد؟ یا نه، این سنت امسال چندان نمودی نیافته و باید منتظر معرفی آثار دیگری در بخش‌های مختلف باشیم. راستی، نظر شما چیست؟ پیش بینی‌های خود را با ما نیز در میان بگذارید.