مشتاقان عرصه‌ی هنر به خصوص سینما منتظر هستند تا هر ساله فیلم‌های برتر و جذاب در ژانرهای مختلف را مشاهده کنند. با اکران فیلم‌های جدید، علاقه‌مندان و هنرمندان منتظر هستند تا ببینند فیلم مورد نظرشان تا چه حد توانسته به اهداف خود برسد! هر ساله مراسم‌های مختلفی برای بررسی عملکرد و مشخص کردن برترین فیلم‌ها در ژانرهای مختلف برگزار می‌شود. گلدن گلوب یکی از معروف‌ترین و قدیمی‌ترین‌های این امر است. در ادامه به بررسی تاریخچه این مراسم باشکوه می‌پردازیم. با ما همراه باشید...

در اوایل سال ۱۹۴۴ و طی یک مراسم غیررسمی در فاکس قرن بیستم، مراسمی به مناسبت تقدیر از دستاوردهای صنعت سینما توسط انجمن خبرنگاران خارجی هالیوود برگزار شد. در حقیقت این انجمن پیشرو و بنیان‌گذار انجمن مطبوعات خارجی هالیوود امروزی است. طی این مراسم غیررسمی، جایزه بهترین بازیگر زن به خانم جنیفر جونز برای نقش آفرینی در فیلم The Song of Bernadette اهدا شد که در نهایت باعث شد این فیلم جایزه‌ی بهترین فیلم را نیز دریافت کند. این در حالی استت که جایزه بهترین بازیگر مرد به آقای پائول لوکاس برای نقش آفرینی در فیلم Watch on the Rhine اهدا شد. نکته‌ی قابل توجه این است که جوایز در قالب یک کتیبه به برندگان اهدا می‌شد.

در سال بعد، اعضای انجمن برای یافتن یادبودی مناسب برای برندگان این مراسم که بتواند اهداف کلی سازمان را نیز نشان دهد، یک مسابقه برگزار کردند. خانم مارینا سیسترناس ایده‌ی یک جهان براق بر روی یک پایه استوانه‌ای را ارائه داد که از این ایده برای ساخت یادبود مخصوص برندگان این مراسم مهم استفاده شد.

انجمن خبرنگاران خارجی هالیوود، اولین مراسم باشکوه خود را در سال ۱۹۴۵ طی یک ضیافت رسمی در هتل بورلی هیلز برگزار کرد. در این مراسم همانند مراسم سال قبل که به صورت غیررسمی برگزار شده بود، جوایزی به برترین‌های هر قسمت اهدا شد. جایزه بهترین عکس را Going My Way از آن خود کرد؛ درحالی که جایزه بهترین بازیگر زن به خانم اینگرید برگمن برای نقش‌آفرینی در فیلم In The Bells of St. Mary و جایزه بهترین بازیگر مرد به آقای الکساندر ناکس برای بازی در فیلم President Wilson رسید.

اتفاقات مهم دیگری نیز در تاریخچه گلدن گلوب رخ داده است. در سال ۱۹۵۱ انجمن برای اینکه تمام ژانرهای سینمایی از این مراسم بهره ببرند، تصمیم گرفت که جوایز نامزدهای بهترین بازیگر مرد و زن را به دو بخش درام و موزیکال (یا کمدی) تقسیم کند. در ادامه تغییرات در این مراسم بزرگ، در سال ۱۹۵۲، انجمن تصمیم گرفت که جایزه Cecil B.DeMille را برای شناخت و مشارکت بیشتر فیلم‌هایی در زمینه تفریح و سرگرمی، به برترین فیلم این زمینه اهدا کند. اولین جایزه در این بخش به خودد آقای DeMille رسید.

از دیگر جوایز منحصربفردی که از سال ۱۹۵۱ تا سال ۱۹۸۰ وجود داشته اما اکنون خبری از آن‌ها نیست، می‌توان به «فیلم برگزیده جهان» اشاره کرد. همچنین می‌توان به جایزه‌ی مربوط به «تازه‌ واردهای عرصه سینما» که از سال ۱۹۴۸ تا سال ۱۹۸۳ وجود داشته و با اسامی مختلفی در طول عمر خودش شناخته می‌شد، اشاره کرد. از برندگان این جوایز می‌توان به استیو مک‌کویین، دوریس دی و باربرا استریسند اشاره کرد که موفق شدند جایزه «فیلم برگزیده جهان» را به خود اختصاص دهند. همچنین از جمله برندگان جوایز "تازه‌ واردهای عرصه سینما"، می‌توان به تیموتی هیوتن، بت میدلر و دیانا رُس اشاره کرد.

در سال ۱۹۵۶، گلدن گلوب از دسته بندی‌های منحصربفردی تشکیل شده بود! جایزه‌ی پیش‌گام بودن به والت دیزنی (داستان‌سرای آمریکایی)، دینا شور (آهنگ آمریکایی) و لوسیل بال و دسی آرناز (کمدین‌های آمریکایی) رسید.

در سال ۱۹۵۷ پنج نمایش تلویزیونی از جملهCheyenne (برترین وسترن آمریکایی)، میکی موس (بهترین برنامه کودک)، تئاتر Matinee(بهترین تئاتر روزانه آمریکایی)، Playhous 90(بهترین تئاتر شبانه) و This Is Your Life(بهترین نمایش مشترک از دیدگاه مخاطبین) موفق شدند جایزه گلدن گلوب را به خود اختصاص دهند.

از سال ۱۹۵۹ تا سال ۱۹۶۴، دسته‌بندی مربوط به بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان، با نام جایزه‌ی بین‌المللی Samuel Goldwyn شناخته می‌شد. فیلم‌هایی همچونGreece'sGreece's Never on Sunday ، Germany's The Mark and Italy's Divorce و Italian Style موفق به  کسب جایزه Samuel Goldwyn شده‌اند.

برخی از دسته‌بندی‌های مختلف نتوانسته‌اند جایگاه‌شان را در جوایز گلدن گلوب حفظ کنند. از سال ۱۹۴۸ تا سال ۱۹۶۳ این جشنواره توجه بیشتری به هنر فیلم‌برداری کرد. از سال ۱۹۵۱ جایزه مربوط به هنر فیلم‌برداری به دو بخش فیلم‌های سیاه-سفید و فیلم‌های رنگی تقسیم شد. فیلم‌های The Longest Day، High Noon و On The Waterfront موفق شدند جایزه‌ی مربوط به بخش فیلم‌های سیاه-سفید را به خود اختصاص دهند. این در حالی است که فیلم‌های Quo Vadis، Lawrence of Arabia و Brigadoon توانستند جایزه مربوط به فیلم‌های رنگی را تصاحب کنند. بخش دیگری که برای مدت زمان کوتاهی در این جشنواره جای داشت، بخش مربوط به بهترین فیلم مستند بود که تنها در سال‌های ۱۹۷۳ تا سال ۱۹۷۷ مورد توجه گلدن گلوب قرار گرفت. مستندهای Elvis on Tour و Walls of Fire دو برنده‌ی مربوط به این بخش در سال ۱۹۷۳ بودند.

پس از گذشت چندین سال، بالاخره در سال ۲۰۰۷ شاهد اضافه شدن یک بخش دیگر به بخش‌های دیگر این مراسم معتبر بودیم. در این سال بهترین فیلم انیمیشن بلند نیز در کنار دیگر بخش‌ها قرار گرفت. در اولین سال حضور، انیمیشن‌های Cars، Happy Feet و Monster House نامزدهای برنده شدن در این قسمت بودند که در نهایت انیمیشن Cars توانست این عنوان را به خود اختصاص دهد.

در سال‌های اخیر مراسم گلدن گلوب به صورت رسمی و هرساله با ۲۵ بخش مختلف برگزار می‌شود. هفتاد و سومین مراسم گلدن گلوب، امسال و با حضور چهره‌های شاخص عرصه سینمایی سرتاسر دنیا، در تاریخ ۱۰ ژانویه ۲۰۱۶ برگزار خواهد شد که «اصغر فرهادی» با فیلم «فروشنده» نیز شانس دریافت جایزه در بخش فیلم‌های خارجی را داراست..