پس از مدتها انتظار بالاخره شصت و نهمین مراسم جوایز امی نیز برگذار شد و برندگان هر بخش مشخص شدند. در این دوره که نامزدها هر یک در نوع خود فوقالعاده و مورد تحسین منتقدان و تماشاگران بودند، حدس و گمان دربارهی برندگان اصلا کار آسانی نبود. برای آنکه ببینید در هر بخش چه کسی جایزهی امی را به خانه برد، با ما همراه باشید.
شصت و نهمین دوره جوایز امی (Emmy Awards) در حالی برگزار شد که در مقایسه با سالهای گذشته، شاهد رقابتی بسیار تنگاتنگ بودیم؛ آنقدر که پیش بینی برندگان تقریباً غیرممکن بود. همچنین شاید بتوان نتایج این دوره را شوکه کننده و غیرمنتظرهترینهای چند سال اخیر دانست. برای مثال در نهایت تعجب شاهد آن بودیم که سریال «دنیای غرب» (Westworld) که نامزد ۲۲ جایزه در بخش های مختلف بود حتی موفق به دریافت یک جایزه هم نشد! درست مانند سریال محبوب و مورد ستایش منتقدین «چیزهای عجیب» (Stranger things) که برخلاف چندین نامزدی و انتظارهای بسیار، دست خالی ماند.
از آنطرف سریال «داستان ندیمه» (The Handmaid's tale) با آنکه در نظر خیلی ها شانس چندانی نداشت، چندین جایزه برای دست اندرکارانش به ارمغان آورد. اما با این همه، سریال «دروغ های بزرگ کوچک» (Big little lies) با برنده شدن ۵ جایزه امی در میان سریالها درخشان ترین بود. از سوی دیگر جای خالی سریال پرطرفدار و جهانی «بازی تاج و تخت» (Game of thrones) بشدت حس میشد که البته دلیل این غیبت، پخش دیرتر از موعد فصل آخر آن اعلام شد.
نکته دیگر درباره این دوره از جوایز امی این بود که علاوه بر شبکههای تلویزیونی و ماهوارهای به شبکههای اینترنتی و آنلاین مانند نتفلیکس، آمازون و هولو (HULU) نیز فرصت داده شده بود تا محصولاتشان را به رقابت معرفی کنند که اتفاقاً حضوری موفقیت آمیز هم داشتند؛ نتفلیکس با سریالهای «چیزهای عجیب»، «تاج» (The crown) و «استاد هیچ» (Master of none) و هولو با «داستان ندیمه» در مراسم درخشیدند.
در ادامهی مطلب با معرفی نامزدها و برندگان هر بخش با شما همراه هستیم.
بهترین سریال درام
«داستان ندیمه» (The Handmaid's tale)
سایر نامزدها:
- «بهتره با ساول تماس بگیری» (Better Call Saul)
- «خانه پوشالی» (House of Cards)
- «چیز های عجیب» (Stranger things)
- «این ما هستیم» (This Is Us)
- «دنیای غرب» (Westworld)
بهترین بازیگر نقش اول مرد سریال درام
«استرلینگ کی بروان» (Sterling K. Brown) برای ایفای نقش در سریال «این ماییم» (This Is Us)
سایر نامزدها:
- «میلو ونتیمیگلیا» (Milo Anthony Ventimiglia) برای ایفای نقش در سریال This Is Us
- «آنتونی هاپکینز» (Anthony Hopkins) برای ایفای نقش در سریال Westworld
- «باب اودنکرک» (Bob Odenkirk) برای ایفای نقش در سریال Better Call Saul
- «متیو رایس» (Matthew Rhys) برای ایفای نقش در سریال The Americans
- «لیو شرایبر» (Liev Schreiber) برای ایفای نقش در سریال Ray Donovan
- «کوین اسپیسی» (Liev Schreibe) برای ایفای نقش در سریال House of Cards
بهترین بازیگر نقش اول زن سریال درام
الیزابت ماس (Elisabeth Moss) برای ایفای نقش در سریال The Handmaid’s Tale
سایر نامزدها:
- «ویولا دیویس» (Viola Davis) برای ایفای نقش در سریال How to Get Away with Murder
- «کلر فوی» (Claire Foy) برای ایفای نقش در سریال The Crown
- «کری راسل» (Keri Russell) برای ایفای نقش در سریال The Americans
- «ایوان ریچل وود» (Evan Rachel Wood) برای ایفای نقش در سریال Westworld
- «رابین رایت» (Robin Wright) برای ایفای نقش در سریال House of Cards
بهترین بازیگر نقش مکمل مرد سریال درام
«جان لیثگو» (John Lithgow) برای ایفای نقش در سریال The Crown
سایر نامزدها:
- «جاناتان بنکس» (Jonathan Banks) برای ایفای نقش در سریال Better Call Saul
- «ران سفاس جونز» (Ron Cephas Jones) برای ایفای نقش در سریال This Is Us
- «دیوید هاربور» (David Harbour) برای ایفای نقش در سریال Stranger Things
- «مایکل کلی» (Michael Kelly) برای ایفای نقش در سریال House of Cards
- «مندی پاتینکین» (Mandy Pakintin) سریال Homeland
- «جفری رایت» (Jeffrey Wright) سریال Westworld
بهترین بازیگر نقش مکمل زن سریال درام
«آن داود» (Ann Dowd) برای ایفای نقش در سریال The Handmaid’s Tale
سایر نامزدها:
- «یوزو ادوبا» (Uzo Aduba) برای ایفای نقش در سریال Orange Is the New Black
- «مایلی بابی براون» (Millie Bobby Brown) برای ایفای نقش در سریال Stranger Things
- «کریسی متز» (Chrissy Metz) برای ایفای نقش در سریال This Is Us
- «تندی نیوتن» (Thandie Newton) برای ایفای نقش در سریال Westworld
- «سمیرا وایلی» (Samira Wiley) برای ایفای نقش در سریال The Handmaid’s Tale
بهترین کارگردانی برای یک سریال درام
«رید مورانو» (Reed Morano) برای اپیزود Offred سریال The Handmaid’s Tale
سایر نامزدها:
- «وینس گیلیگان» (Vince Gilligan) برای اپیزود Witness سریال Better Call Saul
- «استفان دلدرای» (Stephan Daldry) برای اپیزود Hyde Park Corner سریال The Crown
- «کیت دنیس» (Kate Denis) برای اپیزود The Brdge سریال The Handmaid’s Tale
- «لسلی لینکا گلتر» (Lesli Linka) برای اپیزود America First سریال Glatter homeland
- «برادران دافر» (The Duffer Brothers) برای فصل اول سریال Stranger Things
- «جاناتان نولان» (Jonathan Nolan) برای اپیزود The Bicameral Mind سریال Westworld
بهترین نویسندگی برای یک سریال درام
بروس میلر (Bruce Miller) قسمت Offred از سریال The Handmaid’s Tale
سایر نامزدها:
- جو فیلدس و جو ویسبرگ (Joe Weisberg - Joe Fields) قسمت The Soviet Division از سریال The Aamericans
- گوردون اسمیت (Gordon Smith) قسمت Chicanery از سریال Better Call Saul
- پیتر مورگان (Peter Morgan) قسمت Assassins از سریال The Crown
- «برادران دافر» (The Duffer Brothers) فصل اول سریال Stranger Things
- «جاناتان نولان» (Jonathan Nolan) قسمت The Bicameral Mind سریال Westworld
بهترین سریال کمدی
«معاون رییس جمهور» (Veep)
سایر نامزدها:
- «آتلانتا» (Atlanta)
- «سیاه» (Black-ish)
- «استاد هیچ» (Master of None)
- «خانواده مدرن» (Modern Family)
- «دره سیلیکون» (Silicon Valley)
- «کیمی اشمیت شکست ناپذیر» (Unbreakable Kimmy Schmidt)
بهترین بازیگر نقش اول مرد سریال کمدی
«دونالد گلاور» (ِDonald Glover) برای ایفای نقش در سریال Atlanta
سایر نامزدها:
- «آنتونی آندرسون» (Anthony Anderson) برای ایفای نقش در سریال Black-ish
- «عزیز انصاری» (Aziz Ansari) برای ایفای نقش در سریال Master of None
- «زک گالیفیناکیس» (Zach Galifianakis) برای ایفای نقش در سریال Baskets
- «ویلیام اچ. میسی» (William H. Macy) برای ایفای نقش در سریال Shameless
- «جفری تامبور» (Jeffrey Tambor) برای ایفای نقش در سریال Transparent
بهترین بازیگر نقش اول زن سریال کمدی
«جولیا لوئی-درایفوس» (Julia Louis-Dreyfus) برای ایفای نقش در سریال Veep
سایر نامزدها:
- «پاملا آدلون» (Pamla Adlon) برای ایفای نقش در سریال Better Things
- «جین فوندا» (Jane Fonda) برای ایفای نقش در سریال Grace and Frankie
- «آلیسون جنی» (Allison Janney) برای ایفای نقش در سریال Mom
- «الی کمپر» (Ellie Kemper) برای ایفای نقش در سریال Unbreakable Kimmy Schmidt
- «تریسی الیس-راس» (Tracee Ellis-Ross) برای ایفای نقش در سریال Black-ish
- «لیلی تاملین» (Lily Tomlin) برای ایفای نقش در سریال Grace and Frankie
بهترین بازیگر نقش مکمل مرد سریال کمدی
«الک بالدوین» (Alec Baldwin) برای ایفای نقش در سریال Saturday night live
سایر نامزدها:
- «لویی اندرسون» (Louie Anderson) برای ایفای نقش در سریالBaskets
- «تای بارل» (Ty Burrell) برای ایفای نقش در سریال Moderb Family
- «تایتس برگز» (Tituss Burgess) برای ایفای نقش در سریال Unbreakable Kimmy Schmidt
- «تونی هیل» (Tony Hale) برای ایفای نقش در سریال Veep
- «مت والش» (Matt Walsh) برای ایفای نقش در سریال Veep
بهترین کارگردانی برای یک سریال کمدی
«دونالد گلاور» (ِDonald Glover) برای قسمت B.A.N از سریال Atlanta
سایر نامزدها:
- «جیمی بابیت» (Jamie Babbit) برای قسمت Intellectual Property از سریال Silicon Valley
- «مورگان سکت» (Morgan Sackett) برای قسمت Blurb از سریال Veep
- «دیوید مندل» (David Mandel) برای قسمت Groundbreaking از سریال Veep
- «دیل استرن» (Dale Stern) برای قسمت Justice از سریال Veep
بهترین نویسندگی برای یک سریال کمدی
عزیز انصاری و لنا وایت برای قسمت Thanksgiving از سریال Master of None
سایر نامزدها:
- «دونالد گلاور» (ِDonald Glover)
- «استفان گلور» (Stephan Glover) برای قسمت Streets on Lock سریال Atlanta
- «الک برگ» (Alec Berg) برای قسمت Success Failure سریال Silicon Valley
- «بیلی کیمبال» (Billy Kimball) برای قسمت Georgia سریال Veep
- «دیوید مندل» (David Mandel) برای قسمت Groundbreaking سریال Veep
بهترین سریال کوتاه
«دروغ های کوچک بزرگ» (Big Little Lies)
سایر نامزدها:
- «فارگو» (Fargo)
- «بتی و ژان » (Feud: Bette and Joan)
- «نابغه» (Genius)
- «آن شب» (The Night Of)
بهترین فیلم تلویزیونی
«آیینه سیاه: سن جونیپرو» Black Mirror: San Junipero
سایر نامزدها:
- «کریسمس رنگارنگ دالی پارتون: دایرهی عشق» (Dolly Parton’s Christmas Of Many Colors: Circle Of Love)
- «زندگی فناپذیر هنریتا لکس» (The Immortal Life Of Henrietta Lacks)
- «شرلوک: کارآگاه دروغگو» (Sherlock: The Lying Detective)
- «جادوگر دروغ ها» (The Wizard Of Lies)
بهترین بازیگر نقش اول مرد در یک سریال کوتاه یا فیلم تلویزیونی
«ریز احمد» (Riz Ahmed) برای ایفای نقش در The Night Of
سایر نامزدها:
- «ایوان مک گرگور» (Ewan McGregor) برای ایفای نقش در Fargo
- «جافری راش» (Goffrey Rush) برای ایفای نقش در Genius
- «جان تورتورور» (John Turturro) برای ایفای نقش در The Night Of
- «بندیکت کامبربچ» (Benedict Cumberbatch) برای ایفای نقش در Sherlock: The Lying Detective
- «رابرت دنیرو» (Robert De Niro) برای ایفای نقش در The Wizard Of Lies
بهترین بازیگر نقش اول زن در یک سریال کوتاه یا فیلم
«نیکول کیدمن» (Nicole Kidman) برای ایفای نقش در Big Little Lies
سایر نامزدها:
- «فلیچیتی هافمن» (Felicity Huffman) برای ایفای نقش در American Crime
- «ریس ویترسپون» (Reese Witherspoon) برای ایفای نقش در Big Little Lies
- «کری کوون» (Carrie Coon) برای ایفای نقش در Fargo
- «جسیکا لانگه» (Jessica Lange) برای ایفای نقش در Feud: Bette and Joan
- «سوزان ساراندون» (Susan Sarandon) برای ایفای نقش در Feud: Bette and Joan
بهترین کارگردانی برای یک سریال کوتاه، فیلم تلویزیونی یا مجموعه درام
«جین-مارک والی» (Jean-Marc Vallee) برای سریال Big Little Lies
سایر نامزدها:
- «نوآه هاولی» (Noah Hawley) برای قسمت The Law of Vacant Places از سریال Fargo
- «رایان مورفی» (Ryan Murphy) برای قسمت And The Winter Is از سریال Feud: Bette and Joan
- «ران هاوارد» (Ron Howard) برای قسمت Einstein: Chapter One از سریال Genius
- «جیمز مارش» (James Marsh) برای قسمت The Art of War از سریال The Night Of
- «استیون زایلیان» (Steve Zaillian) برای قسمت The Beach از سریال The Night Of
بهترین نویسندگی برای سریال کوتاه، فیلم تلویزیونی یا مجموعه درام خاص
«چارلی بروکر» (Charlie Brooker) برای سریال Black Mirror: San Junipero
سایر نامزدها:
- «دیوید ای. کلی» (David E. Kelly) برای قسمت سریال Big Little Lies
- «نوآه هاولی» (Noah Hawley) برای قسمت The Law of Vacant Places سریال Fargo
- «رایان مورفی» (Rhyan Murphy) برای قسمت And The Winter Is سریال Feud: Bette and Joan
- «جف کوهن» (Jaffe Cohen) برای قسمت مایکل زم و رایان مورفی، اپیزود Pilot سریال Feud: Bette and Joan
- «ریچارد پرایس و استیون زایلیان» (Richard Price - Steven Zaillian) برای قسمت The Call of The Wild سریال The Night Of
بهترین مسابقهی زنده واقعگرا (ریلیتی شو)
«صدا» The Voice
سایر نامزدها:
- «مسابقه فوق العاده» The Amazing Race
- «قهرمان نینجای آمریکایی» American Ninja Warrior
- «مسابقهی رو-پاول درگ» RuPaul’s Drag Race
- «سرآشپز برتر» Top Chef
بهترین برنامه انیمیشن
«برگر باب » (Bob's Burger)
سایر نامزدها:
- «کماندار» (Archer)
- «النا و راز آوالور سوفیا» (Elena and the secret of Avalor Sofia)
- «اولین» (The First)
- «سیمپسون ها» (The Simpsons)
- «پارک شمالی» (South park)
بهترین انیمیشن کوتاه
«زمان ماجراجویی» (Advanture time)
سایر نامزدها:
- «میکی ماوس دیزنی» (Disney Micky Mouse)
- «مارول و گروت» (Marvel's Rocket and Groot)
- «استیون یونیورس» (Steven Universe)
- «تیتان های نوجوان به پیش!» (!Teen Titans go)
از شما متشکریم که تا پایان اعلام نتایج شصت و نهمین دوره جوایز امی ما را همراهی کردید. فراموش نکنید که حتما نظراتتان را با ما در میان بگذارید.نتایج تا چه حد برای شما غیر منتظره بود؟ در مورد برندگان چند حدس درست داشتید؟
انیمه
#سریال خاندان اژدها
#آشپزی
#خراسان جنوبی