نورپردازی پله و پلکان داخلی علاوه بر کاربردی بودن، در زیبایی منزل اثرگذار است. تنوع و زیبایی نورپردازی پله این روزها بیشتر شده و ایده‌های جالب توجهی در منازل مدرن دیده می‌شود. در ادامه به ۱۷ ایده‌ی جالب در طراحی نورپردازی پلکان می‌پردازیم.

تاریک بودن پلکان، زیبا نیست و از آن مهم‌تر، خطرناک است و خطر سقوط کودکان را افزایش می‌دهد. اضافه کردن چند لامپ روی دیوار، علاوه بر تأمین روشنایی، زیبایی دکوراسیون و محیط داخل را دوچندان می‌کند. می‌توان لامپ‌ها را با چیدمان جالب نصب کرد و حتی از لامپ‌های رنگی با طراحی عجیب استفاده کرد. گاهی محل نصب لامپ باید به دقت انتخاب شود تا زوایای تند راه‌پله را پوشش دهد. به این نکته توجه کنید که نور لامپ‌های پرنور، چشم افراد را آزار می‌دهد و به جای مفید بودن، خطرآفرین است.

در طراحی امروزی نورپردازی پلکان، دو روش کلی مرسوم است. روش اول نصب لامپ روی دیوار مجاور پلکان است و روش دوم و امروزی‌تر، لامپ‌های کوچک روی پله و در لبه‌ها نصب می‌شود. ممکن است لبه‌ی کناری یا لبه‌ی عریض محل نصب، لامپ‌های ستاره‌ای کوچک و یا لامپ‌های خطی باشد.

روش دیگری که مرسوم شده، نورپردازی توسط لامپ‌های زیر پله است! در این صورت کسی که از پلکان استفاده می‌کند، با نوری تند و خیره‌کننده روبرو نخواهد شد؛ چیزی که خطر سقوط را افزایش می‌دهد.

به تصاویری از ایده‌های جالب در عرصه‌ی نورپردازی پلکان توجه فرمایید:

1
10
11
12
13
14
15
16
17
2
3
4
5
6
7
8
9