همان گونه که شاید شما هم مطلع شده باشید به تازگی مؤسسه‌ی «پانتون» رنگ سال ۲۰۱۷ میلادی را معرفی کرد؛ سبزی درخشان و پرجلوه که شما را به یاد طراوت و شادابی طبیعت می‌اندازد. در همین راستا ما نیز بر آن شدیم تا جلوه‌ی پر نشاط رنگ سبز را در گوشه و کنار دنیای هنر بررسی کرده و به شما در انتخاب‌هایی ایده‌آل و مناسب با مد و زیبایی کمک کنیم. در این میان دنیای جواهرات شاید شروعی مناسب برای این کار باشد.

وقتی کلمه‌ی طبیعت به گوش‌تان می‌خورد نخستین تصویری که به ذهن‌ شما خطور می‌کند چه چیزی است؟ بسیاری به یاد سبزی برگ‌های گیاهان و درختان می‌افتند و گروهی شاید آن سبزی به تلالؤ افتاده‌ی چمن‌زارها را به خاطر بیاورند. به هرحال رنگ سبز و طبیعت پیوندی دیرینه با هم دارند. از سوی دیگر رنگ سبز برای چشمان خسته‌ی انسان گزینه‌ی مناسبی است و تماشای آن باعث آرامش خاطر می‌شود. اما در کنار خصوصیات متعدد این رنگ، امسال قرار است دنیا نیز سبز پوش شود.

در این میان صنعت مد هیچگاه عقب نخواهد ماند و از هم اکنون و چه بسی از مدت‌ها قبل تدارکات لازم را دیده است. اما هنر نیز جایگاه خاص خود را در این دنیا دارد و همواره طراحان به لطف استعداد و ذوق هنری‌شان، در صدد طراحی و ارائه‌ی آثاری قابل توجه هستند. طراحی و ساخت جواهرات نیز از این قاعده مستثنی نیست. اکنون فعالان این عرصه به سراغ ارائه‌ی مجموعه‌های جدیدی می‌روند و بی‌شک در این میان گوهری همچون زمرد جایگاهی ممتاز را به خود اختصاص خواهد دارد. رنگ سبز معرفی شده‌ی امسال اندکی رنگ زرد درون خود پنهان دارد؛ اما سبزی شاد و باطراوت زمرد هم به هر حال موردی مناسب برای این همراهی است. اما بد نیست در ابتدا اندکی بیشتر با زمرد و خواص متعددش آشنا شویم.

زمرد به صورت سنتی به عنوان سنگ تولد متولدین ماه می در نظر گرفته می‌شود و از منظر اختر شناسی نمادی از صور فلکی «ثور» (Taurus) ، «دو پیکر» (Gemini) و گاهی اوقات «سرطان» (Cancer) است.

این جواهر گرانبها و درخشان سبز رنگ ظاهرا به دارنده‌ی خود قدرت خلاقیت، شکوفایی استعدادهای هنری و مهارت‌های زبانی را هدیه داده و باعث می‌شود فرد در مسیر پیشبرد کارهایش ابتکار عمل بیشتری از خود نشان دهد. از سوی دیگر زمرد نقشی مؤثر در افزایش مهارت‌های ارتباطی دارد؛ به طوری که فرد از اعتماد به نفس بیشتری برخوردار بوده و در بیان خواست‌های خود هیچ تنگنا و محدودیتی را نمی‌پذیرد. از سوی دیگر زمرد به افزایش تمرکز فرد نیز کمک می‌کند.

در زمینه طب بر پایه‌ی اختر شناسی نیز خواص متعددی را برای زمرد ذکر کرده‌اند که از آن جمله می‌توان به کمک به رفع مشکلات گفتاری، مشکلات تنفسی، برطرف کردن آلرژی و نیز ناهنجاری‌های عصبی اشاره کرد.

از طرف دیگر به باور مردمان باستان، زمرد یک پادزهر قوی است و به همین خاطر افراد سرشناس و شخصیت‌های مهم آن زمان، معمولاً نوشیدنی خود را در گیلاسی از جنس زمرد ریخته و بعد آن را می‌نوشیدند.

این سنگ قیمتی در کشورهایی همچون روسیه، برزیل، هند، پاکستان و شماری دیگر استخراج می‌شود؛ اما بهترین نوع آن متعلق به کشور کلمبیا در آمریکای جنوبی است. به هر حال به نظر می‌رسد اکنون زمان مناسبی برای استفاده از این جواهر ارزشمند است؛ چرا که هم از منظر اخترشناسی و علوم قدیمی و چه از نظر متابعت از صنعت مد و زیبایی این سنگ از جایگاهی مناسب برخوردار است.

البته فراموش نکنیم سنگ یشم که به نام «جید» (Jade) نیز شناخته می‌شود، دیگر سنگ سبزرنگی است که از صد هزار سال قبل در ساخت آثار هنری و صنایع دستی مورد استفاده قرار داشته است. این سنگ نیز از خواص گوناگون درمانی برخوردار است و به ویژه از آن به عنوان سنگی ارزشمند در مشرق زمین یاد می‌شود.

پس اگر قصد خرید یک جواهر زیبا را دارید، زمرد و جید را از یاد نبرید؛ چرا که در کنار بهره‌مندی از خصوصیات مثبت هر کدام، از رنگ سال ۲۰۱۷ یعنی سبز شاد و پرطراوت نیز بهره خواهید برد.

در ادامه از شما دعوت می‌کنیم نگاهی به منتخبی از جواهرات گرانبهای سبز رنگی داشته باشید که شاید الهام بخش شما برای انتخاب‌تان باشند.

emerald-jewels-1
emerald-jewels-10
emerald-jewels-11
emerald-jewels-12
emerald-jewels-13
emerald-jewels-14
emerald-jewels-15
emerald-jewels-16
emerald-jewels-17
emerald-jewels-18
emerald-jewels-19
emerald-jewels-2
emerald-jewels-20
emerald-jewels-21
emerald-jewels-22
emerald-jewels-23
emerald-jewels-24
emerald-jewels-25
emerald-jewels-26
emerald-jewels-27
emerald-jewels-3
emerald-jewels-4
emerald-jewels-5
emerald-jewels-6
emerald-jewels-7
emerald-jewels-8
emerald-jewels-9