هفتادمین جشنواره فیلم کن شروعی بسیار آهسته و دلسرد کننده داشت. حاضران از خرید پکیج‌های گران‌قیمت جشنواره شکایت داشتند و این جولان گاه رقابت اهل سینما مثل هر سال برندگان و بازندگانی داشت.

بسیاری از رقابت‌ کنندگان از فیلم مربع «The Square» گرفته تا شگفت زده «Wonderstruck» نقدهای بسیار متفاوتی به خود دیدند. ستارگان حضور کم رنگی در بلوار کروآزت کن از خود نشان دادند و بدتر از همه، اکران زودرس برنامه‌ها به دلیل تمهیدات امنیتی بود. این موارد باعث شد که گروهی از مردان به‌ جای لذت بردن از نسیم خنک شبانگاهی در جنوب فرانسه، روی فرش قرمز پالس با لباس‌های رسمی‌ خود زیر آفتاب داغ کن عرق بریزند.

در ادامه به معرفی مطرح‌ترین برندگان و بازندگان این جشنواره خواهیم پرداخت:

۱. برنده: ویل اسمیت

ویل اسمیت امسال به عنوان داور جشنواره ظاهر شد و به گفته‌ی خودش: «فیلادلفیای غربی از کن بسیار دور است.» وقتی گزارشگر به اسمیت گفت که کیرستن دانست Kirsten Dunst داور سابق جشنواره  با ۲۸ لباس بر روی فرش قرمز آماده شده است، اسمیت به شوخی گفت که وی ۳۲ لباس آماده کرده است. اسمیت در ادامه گفت: «قصد داشتم که در جشنواره‌ی کن جذاب جلوه کنم، اما تمام برنامه‌هایم نقش بر آب شدند!»

۲. بازنده: تبلیغات جشنواره

شاید زمانی استودیوها برای فیلم‌هایشان ۲۰ میلیون دلار خرج (یا ولخرجی!) می‌کردند؛ اما این بار آن‌ها حتی ذره‌ای هم خرج نکردند؛ زیرا قوی‌ترین پروژه‌های امسال پیش از این در جشنواره‌هایی مثل ساندنس یا SXSW (جنوب از جنوب غربی) به موفقیت‌های چشمگیری رسیده بودند.

۳. برنده: کشتن گوزن مقدس The Killing of a Sacred Deer

تا به الآن این داستان وحشتناک اثر یورگوس لانتیموس با بازی کالین فارل در نقش یک جراح قلب و نیکول کیدمن در نقش همسرش توانسته است تشویق مخاطبان زیادی را در جشنواره به خود جذب کند. کیدمن غیر از این در چهار فیلم دیگر جشنواره‌ی امسال حضور داشته است و نقش آفرینی هنرمندانه‌ای در این فیلم از خود نشان داده است.

۴. بازنده: چطور با دخترها در مهمانی‌ها گپ بزنیم How to Talk to Girls at Parties

جان کامرون میچل این کمدی علمی-تخیلی را با این داستان ساخت که ال فانینگ یک موجود فضایی است که عاشق یک نوازنده‌ی راک دهه ۷۰ در لندن می‌شود. این فیلم با هجمه‌ی زیادی از انتقادات مواجه شد و در یکی از نقدها عنوان «غیر قابل پخش» را دریافت کرد.

۵. برنده: الخاندرو گونسالس اینیاریتو و امانوئل لوبزکی

کارگردان فیلم از گور برخاسته « Revenant» و فیلمبردار همراهش منقدان زیادی را مبهوت این اثر واقعیت مجازی با نام گوشت و شن « Carne y Arena» کردند. داستان این فیلم درباره‌ی یک مهاجر غیرقانونی است که از مرزهای آمریکا عبور می‌کند و بینندگان را به جای خودش قرار می‌دهد. بسیاری بر این باور هستند که این فیلم می‌تواند فصل جدیدی را در سبک داستانی خلق کند.

۶. بازنده:ماریون کوتیار

نقش آفرینی ماریون کوتیار هنرپیشه‌ی معروف فرانسوی که سال‌های قبل برنده‌ی اسکار اعلام شده بود، در فیلم با ارواح اسماعیل « Ismael’s Ghosts» استقبال چندانی روبرو نشد.

۷. برنده: نت فلیکس

این غول سرویس دهنده هم توانست با دو اثر به نام‌های اوکجا «Okja» و داستان‌های مایروویتز «The Meyerowitz Stories» برای اولین بار در جشنواره‌ی کن شرکت کند. این مسئله باعث اعتراض توزیع کنندگان فرانسوی شد. آن‌ها به حضور نت فلیکس در پر زرق و برق‌ترین جشنواره‌ی فیلم دنیا اعتراض داشتند و به دنبال آن پدرو آلمودووار، رییس هیئت مدیره‌ی جشنواره هم اعلام کرد که نمی‌تواند تصور کند نخل طلا به فیلمی داده می‌شود که تا پیش از این در هیچ سالن نمایشی اکران نشده است! به هر حال، آنچه واضح است این است که نت فلیکس توانست با دو فیلم قوی و قدر انگلیسی زبان به کن راه پیدا کند. البته می‌توان گفت نت فلیکس به کن نیازی ندارد. هر چند بر عکس این نظر چندان صادق نیست!