علی غفاری در گفت و گویی صریح با «آینه نیوز» به شدت از سیاست های فرهنگی دولت یازدهم انتقاد کرد و از بی عدالتی فرهنگی که جایی در دولت یازدهم نداشت سخن گفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی 724،علی غفاری، نویسنده و کارگردان سینمای ایران که با فیلم تحسین شده «استرداد» صاحب ۴ جایزه سیمرغ از سی و یکمین جشنواره فیلم فجر شده است، در گفت و گویی صریح با «آینه نیوز» به شدت از سیاست های فرهنگی دولت یازدهم انتقاد کرد. کارگردان فیلم «ابوزینب» دلایل خود را از این عقبگرد فرهنگی چنین بیان می کند: «اگر بخواهیم دلایل قصور دولت در بحث فرهنگی را تحلیل کنیم به موارد مختلفی می رسیم و حداقل من که در این عرصه فعالیت می کنم از جریان فرهنگی موجود اطلاع دارم و می دانم که دولت با شعار و پنهان شدن پشت فروش برخی فیلم ها می خواهد فریبکاری کند! اما واقعیت این است که فرهنگ سینمای ایران به هیچ وجه در دوران آقای روحانی تقویت نشده است. متاسفانه در این ۴ سال یک سینمای مایوس، یک سینمای خموده و یک سینمای کسل کننده ترویج شده است! برعکس سینمای حماسی و ملی ما که بتواند احساسات مخاطب را تهییج کند و مایه افتخار برای مردم باشد به کل فراموش شده است.»

علی غفاری در ادامه به مساله اکران سینمایی اشاره کرد و وضعیت موجود را نشانه ای از بی عدالتی در عرصه فرهنگی دانست. کارگردان فیلم «چراغ قرمز» در این خصوص به «آینه نیوز» گفت: «جدا از عدم توجه دولت به سینمای ملی که واقعا فاجعه بوده است، در زمینه اکران سینمایی هم بی عدالتی به حد نهایت رسید و برخی فیلم ها مهجور شدند. من نمی خواهم درباره شرایط فیلم خود اشاره کنم و درباره وضعیت کلی همکارانم صحبت می کنم که سر برخی ها بریده شد. به برخی ها ۷۰ سالن سینما دادند و برخی فیلم ها به شکل تک سانس اکران شدند و سازمان سینمایی در این مساله هم ورود پیدا نکرد.»

کارگردان فیلم «استرداد» در پاسخ به سوال «آینه نیوز» مبنی بر این که دولت از چه طریقی باید اقدام به جریان سازی فرهنگی کند، پاسخ داد: «دولت باید بتواند خط مشی و اصول مشخصی را در عرصه فرهنگ و هنر برنامه ریزی کند و به افراد صاحب نظر فرصت تحلیل و دیده بانی دهد، در حالی که افرادی غیرفرهنگی در دولت یازدهم تصمیم گیرنده بودند. به نظرم باید این دوران ۴ ساله آقای روحانی را از تاریخ فرهنگ کشور حذف کرد.» کارگردان فیلم «شاهرگ» در پاسخ به این که مهم ترین غفلت های فرهنگی دولت یازدهم چه بوده است، پاسخ داد: «در کل مسائل فرهنگی در دیدگاه این دولت جایی نداشت. بودجه فرهنگی در مواردی نامناسب به کار رفت و توجه به تولید آثاری در ارتباط با فرهنگ مقاومت و ایثار و دفاع مقدس نشد. در این دوران فیلم هایی مناسب برای خانواده و فرهنگ ایرانی به ندرت ساخته شد. وزارت ارشاد وظیفه دارد جهت گیری فرهنگی را به سمت این گونه آثار ببرد اما ما در این سال ها حرکتی از مسئولان ندیدیم. چون اصلا مساله فرهنگ برایشان جدی نیست و خیلی خاموش دارند به سمتی می روند که از سینمای ملی و انقلابی فاصله بگیریم و سینما منحصر به یکسری فیلم های تجاری شود تا آقایان آمار فروش را به عنوان موفقیت خود اعلام کنند!»

علی غفاری درباره شعارهای صورت یافته از سوی دولت یازدهم مبنی بر ایجاد امید و نشاط در عرصه سینما گفت: «دولت یازدهم فقط شعار داد و تجربه نشان داده است حتی آن دسته از هنرمندانی که حامیان جدی آقای روحانی بودند و حتی ۴ سال پیش حنجره پاره می کردند تا این دولت سرکار بیاید هم دیگر پشیمان هستند. خیلی از حامیان این دولت رسما اعلام کردند که رای خود را از این دولت پس می گیرند و در انتخابات آینده دیگر از آقای روحانی حمایت نمی کنند.» غفاری درباره جایگاه فرهنگ در عرصه انتخابات گفت: «فرهنگ کلا مظلوم واقع می شود و در مناظره های تلویزیونی هم ببینید که فرهنگ همیشه در حاشیه قرار دارد. دولت فعلی هم که فقط شعار امید و آینده می دهد اما ما به خوبی فهمیدیم که از این دولت هیچ وقت کاری برنمی آید. چرا که اگر قضیه فرهنگ برای دولت فعلی که انشاء الله آخرین دوره کاری اش هم باشد! جدی بود، حداقل آقای روحانی یک بار در جلسه شورای عالی سینما شرکت می کرد. حداقل یک بار در مورد سینما صحبت می کرد. حداقل یک بار فرهیختگان این مملکت و هنرمندان را با آغوش باز در جمع خود می پذیرفت و درد دل ها و نقدهایشان را گوش می کرد. دولت یازدهم فقط شعار داده است. متاسفانه این دولت در ۴ سال گذشته هیچ قدمی برای فرهنگ این مملکت برنداشت.»

علی غفاری در پاسخ به این که چه توصیه ای برای همکاران هنرمند خود در انتخابات پیش روی دارد، عنوان کرد: «من در جایگاهی نیستم که به همکاران گرانقدر خود توصیه ای داشته باشم و امیدوارم با چشم حقیقت و آگاهی رای دهیم. من فقط دعا می کنم که شرایط مناسبی فراهم شود تا فرهنگ این مملکت از شرایط فعلی نجات پیدا کند چرا که اگر با این وضعیت پیش برود مشخص نیست که ۴ سال دیگر چیزی به نام سینمای ایران داشته باشیم. این سینما فقط به گیشه فکر می کند و آقایان فقط دنبال پُرکردن جیب خود هستند! و به شدت از تفکر و نگاه و هدفگذاری فرهنگی دور مانده است. امیدوارم شرایط فعلی به پایان برسد و ما شاهد یک سینمای نجیب و مردم گرا در آینده باشیم.»

علی غفاری که در فیلم تاریخی «استرداد» گوشه ای از ارادت به خاک گرانقدر این سرزمین را نمایان کرده بود، در پایان صحبت هایش ملت ایران را به شرکت در انتخابات دعوت کرد و گفت: «امیدوارم روز جمعه شاهد حضور همه مردم ایران پای صندوق های رای باشیم و با شور و اشتیاق به فردی که شایسته است رای بدهیم و انشاء الله هر چه خیر و صلاح این ممکلت است همان اتفاق بیفتد.»