دیدن بعضی از فیلم‌ها ذهن شما را به طور طولانی مدت مشغول می‌کند. در حالی که بعضی از آن‌ها را یک بار می‌بینید و بدون هیچ درگیری ذهنی فراموش می‌کنید. در این میان فیلم‌هایی وجود دارد که تماشای آن‌ها به مخاطبان زن بیشتر توصیه می‌شود چرا که همانند زنان ساختاری چندوجهی و غیر قابل پیش بینی دارند.

در ادامه‌ی این مطلب به معرفی شماری از این فیلم‌ها پرداخته‌ایم:

زندگی به رنگ صورتی La Vie En Rose

 داستان این فیلم درباره‌ی زندگی ادیت پیاف، خواننده‌ی اپرای فرانسه است که آوازهایی با مضمون زندگی و عشق می‌خواند. شاید بتوان گفت این فیلم یک شاهکار است که توانسته است پاریس دوران پیاف را به زیبایی نشان دهد.

جی‌ای جین G.I. Jane

 در این فیلم هیچ پیچ و تاپ و صحنه‌ی زرق و برق داری به چشم نمی‌خورد. این فیلم شاید جزو معدود فیلم‌هایی باشد که قدرت روح انسان (به خصوص زنان) را به خوبی نشان می‌دهد. جی‌ای جین سرشار از صحنه‌های فراموش نشدنی است که به صورت کلاسیک نمایش داده شده‌اند.

لبخند مونالیزا Mona Lisa Smile 

سینما هم عمیق‌تر از «لبخند مونالیزا» نیست. این فیلم مفاهیمی چون ارزش کرامت، شجاعت، ثبات و مقاومت در هدف را نشان می‌دهد. اما این‌ها مهم‌ترین بخش‌های فیلم نیستند. به لطف انتخاب هنرپیشه‌های خوب،«لبخند مونالیزا» فقط به یک تلنگر سطحی یا فیلم فمینیستی تبدیل نشده است بلکه توانسته است درخواست یک تجدید نظر را در مقیاس جهانی مطرح کند.

دختر میلیون دلاری Million Dollar Baby 

«دختر میلیون دلاری» فیلم واقعا جذابی است و توصیف بی رحمانه‌ای از واقعیت دارد! در این فیلم شدت واقعی ظلم و ستم زندگی نمایش داده می‌شود. گاهی اوقات دنیا چالش‌هایی در راه افراد قرار می‌دهد که فقط اقراد نترس و مصمم می‌توانند از پس آن‌ها بر بیایند. کلینت ایستوود با به کار گیری پیچیدگی‌های خاص و جالب توانسته است که چنین شرایطی را در معرض دید مخاطب قرار دهد و بازیگران هم توانسته‌اند که در نقش خود زندگی کنند و بازی احساسی جذابی ارائه دهند. بعضی‌ها می‌گویند که این فیلم ناراحت کننده استبا این حال وقتی زنی تلاش می‌کند تا به یک قهرمان بوکس تبدیل شود شاید واقعا نباید انتظار یک پایان خوش و شاد را داشت.

شیطان پرادا می‌پوشد The Devil Wears Prada

 مسلما دنیای مد زیبا و به همان اندازه پر از بی رحمی است. به طوری که حتی کوچک‌ترین شکست می‌تواند شما را از عرش به فرش برساند. این فیلم شبیه دیگر فیلم‌های کمدی و درام است. با این حال، هنوز هم جزو یکی از محصولات عالی سینمایی به حساب می‌آید. طرح داستانی متفکرانه و سرگرم کننده‌ی فیلم با بازی مریل استریپ و آن‌هاتاوی اثر رضایت‌بخشی به ارمغان آورده است.

جاده انقلابی Revolutionary Road

 شاید انتظارش را نداشته باشید که فیلمی با داستان یک زن و شوهر آمریکایی و دو فرزند که در اواسط قرن بیستم دچار بحران‌های شخصی شده‌اند بتواند الهام‌بخش مخاطبان باشد. با این حالی وقتی بدانید که تمام آنچه در فیلم می‌بینید راجع به خود شما است به سختی می‌توانید از صندلی خود بلند شوید. همه‌ی ما مانند شخصیت‌های اصلی تلاش می‌کنیم تا از خانه‌ی ناامید کننده‌ی خود به یک پاریس رویایی فرار کنیم. اما ماجرا به همین سادگی نیست. چرا که شما می‌توانید محیط اطراف خود را تغییر دهید، اما هرگز نمی‌توانید از خودتان فرار کنید. اگر از درون احساس خلاء می‌کنید، این احساس در هر کجا که باشید همراهی‌تان می‌کند.

ملکه The Queen

 فیلم کویین یا ملکه، به کارگردانی استفن فریرز دوران سخت زندگی خانواده‌ی سلطنتی در بریتانیا پس از مرگ پرنسس دایانا را به تصویر می‌کشد. چگونه می‌خواهید به پادشاهی برسید در حالی که هیچ کس در زندگی تا به حال شما را تحسین نکرده است؟ آیا شما احساسات خود را بروز می‌دهید یا همان طور که دیگران انتظار دارند خویشتن‌داری می‌کنید؟ بی‌دلیل نیست که در مقدمه‌ی شروع فیلم عبارتی از شکسپیر نمایش داده می‌شود. در روزگاری قهرمانان باید با دشمنان خود با شمشیر مبارزه می‌کردند حال آن که امروز قهرمان در مقابل دوربین و میکروفون قرار می‌گیرد و سختی این شرایط هم کم از حالت قبل نیست.

ارین براکویچ Erin Brockovich

 داستان فیلم ارین براکویچ درباره‌ی زن آسیب پذیری است که به مرور قوی می‌شود. در شرایطی که ارین (قهرمان زن داستان) قرار دارد زن بودن نقط ضعف حساب می‌شود. هر چند که ممکن است او نابغه نباشد اما نگرانی او نسبت به سرنوشت دیگران و پشتکاری که در این خصوص دارد به او اجازه می‌دهد که به یک دستاورد غیرممکن برسد و در مقابل یک سازمان بزرگ پیروز شود. وقتی که در زندگی احساس ناامیدی می‌کنید این فیلم برای تماشا فوق‌العاده است.

فریدا Frida

 فیلمی قابل توجه در مورد یک زن به یاد ماندنی که یاغی‌گری و و میل به طغیان و سرکشی در ذات او بیش از حد وجود دارد. فریدا کالو نقاش معروف مکزیکی است که در ۲۰ سالگی با دیگو ریورا، معروف‌ترین هنرمند مکزیک ازدواج می‌کند. دیگو فردی ثروتمند و فاسد است که تفاوت سنی زیادی هم با فریدا دارد. فیلم «فریدا» نه تنها داستان هنرمندی برجسته را نشان می‌دهد بلکه زنی را نشان می‌دهد که عشق و خانواده برایش در اولویت است. موسیقی متن این فیلم هم جای تحسین دارد.

بخور عبادت کن عشق بورز Eat Pray Love

این فیلم راهکار ساده‌ای برای غلبه بر افسردگی پیشنهاد می‌دهد: سه کشور انتخاب کنید که حرف اول آن‌ها I باشد. به آنجا سفر کنید تا خودتان را پیدا کنید! شخصیت اصلی این فیلم (با بازی جولیا رابرتز) نشان می‌دهد که این روش جواب می‌دهد.

الیزابت: عصر طلایی Elizabeth: The Golden Age

این فیلم یکی دیگر از فیلم‌های فوق العاده در مورد زندگی سخت یک ملکه است. اما در این فیلم چندان به بعد تاریخی دوران سلطنتی پرداخته نمی‌شود و بیتر بر روی زندگی فردی تمرکز دارد. الیزابت زنی است که حق برای داشتن یک زندگی خصوصی ندارد و حتی از بسیاری شادی‌های ساده هم محروم است. جنجال و هیاهو، شور و شوق، خیانت، ماجراجویی و ابهت از مضامینی هستند که خود را در این اثر حماسی فوری و فوتی! با یک متن فیلمنامه‌ی بی نظیر جای داده‌اند و با طراحی لباس‌های عالی و تعامل بین شخصیت‌ها ترکیب شده‌اند.

جایی که قلب آنجاست Where the Heart Is

این فیلم یکی از قابل توجه‌ترین فیلم‌هایی است که در خصوص عشق، بخشش و دوستی ساخته شده است. از یک جهت موضوع فیلم شاید شبیه یک داستان پیش پا افتاده به نظر برسد. پسر جوانی معشوقه‌ی باردار خود را رها می‌کند. اما زندگی آن قدر که وحشتناک به نظر می‌رسد، نیست. شما به سادگی نمی‌توانید به خود اجازه دهید تا در ناامیدی سقوط کنید! بلکه مجبور هستید بدبختی‌های گذشته را فراموش کرده و از زندگی خود لذت ببرید. شاید این حرف‌ها تکراری به نظر برید اما کلید خوشبختی همین است!

سر در ابرها Head in the Clouds

 «سر در ابرها» یک انتخاب تصادفی برای نام فیلم نیست. بلکه نشان‌گر وضعیتی است که شخصیت‌های فیلم در آن قرار دارند. نوعی جنون خفیف همراه با تجربه‌های عاطفی می‌تواند شما را برانگییخته کند و در عین حال چشمان شما را رو به واقعیت ببندد.

شعر سوگ Elegy

 بعضی فیلم‌ها طوری ساخته شده‌اند که تکان اساسی به مخاطب بدهند! «شعر سوگ» یکی از همان فیلم‌ها است. در این فیلم ارتباطی بین یک استاد دانشگاه و یک دانشجوی جوان و بی‌تجربه شکل می‌گیرد. این فیلم به ما یادآوری می‌کند با بعضی از افراد می‌تواند ارتباط روحی و معنوی بسیار نزدیکی برقرار کرد.

سرنوشت شگفت‌انگیز املی پولن Amélie

املی یک زن جوان فرانسوی است که تخیل زنده‌ای دارد. او یک جعبه‌ی قدیمی اسباب بازی در حمام منزلش پیدا می‌کند. این ایده در ذهن او شکل می‌گیرد که صاحب جعبه را پیدا کند. این کار او باعث می‌شود که تصمیم بگیرد تا به غیر منتظره‌ترین راه‌های ممکن دخالت‌هایی در زندگی دیگران انجام دهد. این فیلم به چندین دلیل زندگی ما را متحول می‌کند. ضمن این که موسیقی متن دل نشین این فیلم از سر شما بیرون نمی‌رود!

هفته‌ای که با مریلین گذراندم My Week with Marilyn

 میشل ویلیامز در این فیلم به خوبی توانست در نقش مریلین مونرو بازی کند و تصویری از یک زن جوان با اعتماد به نفس بالا و در عین حال وحشت زده از جهان و افراد نشان دهد. به هر حال، دیدن این فیلم از آن جهت توصیه می‌شود که فضای شگفت انگیزی دارد و این باور را در شما پدید می‌آورد ک می‌توانید به خواسته‌های به ظاهر دورتان برسید.

کوکو قبل از شانل Coco Before Chanel

این فیلم داستان زنی قوی و نترس است که به مبارزه با آداب و رسوم پوسیده‌ی جامعه‌ی خود می‌کند. بعضی این فیلم را خسته کننده می‌دانند در حالی که روند سرعت این فیلم معقول است و جذابیت نهفته‌ای در خود دارد. درست شبیه زندگی که گاهی آرام پیش می‌رود و گاهی سریع‌تر از آن است که ذهن شما با موضوعات کنار بیاید.