هر هنرمندی با خلق هر اثر هنری به دنبال انتقال یک معنا و مفهوم است. اما گاهی چیزی که با یک ایده‌ی ظاهراً خلاقانه پا به عرصه‌ی وجود می‌گذارد، نتیجه‌ی عکس داده و به جای جلب توجه عموم، مایه‌ی شرمندگی خالقانش می‌شود. طرحی که به تازگی در کشور ژاپن پیاده شد، مصداق بارز این وضعیت است.

یک پیست اسکیت روی یخ در کشور ژاپن در حدود پنج هزار ماهی مرده و دیگر موجودات دریایی را در زیر لایه‌ی یخی این پیست در کنار هم قرار داد تا ظاهرا به کمک این اثر هنری متفاوت، بازدید کننندگان بیشتری را به این مکان جذب کند؛ اما با سرازیر شدن سیل انتقادات مردم، تمام رشته‌ها پنبه شد و مسئولان این مرکز ناگزیر شدند ضمن عذرخوهی از مردم، این دسته گل را هر چه سریع‌تر جمع و جور کنند.

به گزارش «سی‌ان‌ان» (CNN) پارک تفریحی موسوم به «دنیای فضایی» که در شهر «کیتاکیوشو» واقع شده است در روز گشایش خود تصاویری از حیوانات مرده را در فیسبوک خود منتشر کرده که بنا بر برنامه‌ ریزی‌های انجام شده قرار بود به شهرت بیشتر این مکان کمک کنند. اما این شیرین کاری که باید عامل جذب بازدید کننده‌ها می‌شد، خیلی زود با سیل تماس‌هایی از سر ناراحتی و خشم به بزرگ‌ترین شکست سازندگان تبدیل شد.

مردم در تماس‌های خود این اقدام شرکت را وحشتناک، ظالمانه و حتی خبیثانه توصیف کردند. شرکت سوگند خورد که ماهی و دیگر موجودات دریایی به کار رفته در این طرح همگی مرده و حتی مناسب مصرف نبودند. در ادامه آنها ادعا کردند که هدف آنها از این کار بیشتر جنبه‌ی آموزشی داشته است و در عین حال آنها دوست داشتند این پیست شکل و شمایل متفاوت و زیباتر به خود بگیرد؛ اما هیچگاه مایل به جریحه دار کردن احساسات عمومی نبودند.

مدیر این شرکت «توشیمی تاکدا» (Toshimi Takeda) در این مورد به خبرگزاری «سی ان ان» چنین گفت:

" ما خودمان از واکنش مردم به این طرح شوکه و غافلگیر شدیم؛ به خصوص اینکه در طول دو هفته‌ای که از افتتاح این پیست می‌گذشت به سرعت مورد توجه مردم واقع شده و بازدید اولیه از آن چیزی که انتظارش را داشتیم، بسیار بیشتر بود."

تاکدا در ادامه افزود که بابت این پروژه بسیار متأسف است و آنها تصمیم گرفتند که پیست را تعطیل کرده و بعد از یخ زدایی، همه ماهی‌ها را از آنجا خارج کنند. او حتی ادامه داد آنها برای جبران این اشتباه قصد دارند یک مراسم مخصوص هم برای این ماهیان مرده برگزار کنند.