وقتی صحبت از دین و مذهب و سازه‌های مربوط به آن همچون کلیساها و مساجد به میان می‌آید، ممکن است هیچ‌گاه سازه‌های مدرن حتی به ذهنمان نیز خطور نکنند! اما چون دین و آیین ریشه در گذشته‌های دور دارد، بدین معنا نیست که هیچ‌وقت نتوان بناهای مدرن را برای آن متصور شد! در سال‌های اخیر تعداد مساجد، کلیساها و معابد که به صورت مدرن طراحی و ساخته شده‌اند، بسیار بیشتر از گذشته شده و با پیشرفت علم و تکنولوژی، پا به پای دنیای امروزی پیش آمده‌اند. در ادامه با ۱۰ بنای معروف مذهبی بیشتر آشنا خواهیم شد.

کلیسای سن جیووانی باتیستا توسط معمار معروف، ماریو بوتا طراحی شده است. این کلیسا در دهکده کوهستانی مونگو واقع در کشور سوئیس ساخته شده است. معماری سن جیووانی با الگوی فوق‌العاده خود که از لایه‌های متناوب سنگ مرمر پچیا و سنگ گرانیت والماگیا تشکیل شده، چشم‌ها را به خود خیره می‌کند.


کلیسای روشنایی توسط معمار برجسته کشور ژاپن یعنی تاداو آندو، در سال ۱۹۸۹ در خارج از شهر کوچکی به نام اوساکا واقع در کشور ژاپن ساخته شد. این اثر هنری پس از گذشت حدود ۳ دهه از عمر خود، یکی از آثار معماری قابل توجه و ماندگار این معمار مشهور باقی مانده است. این کلیسا به زیبایی هرچه تمام دوگانگی میان پوچی و استواری، و همچنین تضاد میان روشنایی و تاریکی را به نمایش گذاشته است.


بعد از زلزله سال ۲۰۱۱ شهر کریسچرچ واقع در کشور نیوزلند، از معمار معروف، شیگرو بن درخواست شد تا ساختمان موقتی را برای جایگزین کردن با کلیسای جامع شهر کریسچرچ که در زلزله خراب شده بود، طراحی کند. این معمار با هوشمندی تمام در همان مکان کلیسای تخریب شده و با استفاده از ۹۸ لوله مقوایی و مقداری فولاد، کلیسای جدید را طراحی کرد.


مسجد ساکیرین توسط معمار خود یعنی هوسرو تایلا طراحی و سپس  توسط شاگرد این معمار یعنی زینپ فادیلیوگلو کامل شد. مسجد ساکیرین در حقیقت یک کار هنری مدرن است که در شهر استانبول واقع در کشور ترکیه ساخته شده است. نوری که از طریق فلزکاری پیچیده در طراحی پنچره‌ها به بیرون منعکس می‌شود، باعث تشکیل الگوهای بسیار زیبا و خارق العاده بر روی دیوارها و سقف‌ها می‌شود.


کلیسای کوچک اما باشکوه سیشور، توسط وکتور در شهر ساحلی بیدایهی در کشور چین طراحی و ساخته شده است. دیوارهای خارجی کلیسا تماما از رنگ سفید تشکیل شده و باعث برانگیخته شدن حس کنجکاوی افرادی که در ساحل حضور دارند، می‌شود تا از پله‌های پهن آن بالا رفته و این اثر هنری را از نزدیک مشاهده کنند.


معبد وات آناندا، قدیمی‌ترین معبد بودایی سنگاپور است که همچنان توسط خانواده سلطنتی تایلند مورد بازدید قرار می‌گیرد. در سالگرد ۹۰ سالگی آن، یک سازه با پنجره‌های مثلثی شکل و معماری مدرن توسط زارل طراحی شد تا علاوه بر افزودن به زیبایی آن، امکانات این بنا نسبت به گذشته ارتقاء یابد.


کلیسای کوچک کامپی، در میدان پر رفت و آمد مرکزی شهر هلسینکی واقع در کشور فنلاند واقع شده است. این بنا توسط K2S طراحی شده و برای مردمی که در میان شلوغی شهر بدنبال اندکی آرامش هستند، مکانی ایده‌آل محسوب می‌شود. سازه‌ای ساده با استفاده از دیواری منحنی که توسط چوب ساخته شده، به خوبی مورد استقبال مردم قرار گرفته است.


احتمالا نام ONG&ONG برای آن دسته از علاقه‌مندان به خانه‌های مدرن و مجلل، نامی آشنا باشد! اما علاوه بر طراحی خانه‌های مدرن، به طراحی و ساخت مسجد النصر در کشور سنگاپور پرداخته‌اند. نمای خارجی بسیار دیدنی و جذاب آن با دیواره فلزی مشبک که نور را به بیرون انتقال می‌دهد، چشمان هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند!


در قسمت غربی مکزیکوسیتی، کلیسای سن خوزه تبدیل به نقطه عطفی در منطقه شده است. این کلیسا توسط خاویر سردو با نمایی منحصر بفرد طراحی شده است.


کلیسای مارتین لوتر در شهر هاین‌برگ واقع در کشور آلمان در سال ۲۰۱۱ ساخته شده است. این بنا همچون یک میز طراحی شده که سقف منحنی شکل آن به همراه ستون‌های سازه که بیانگر پایه‌های یک میز است، نشان دهنده این موضوع است. همچنین برای ورود نور به داخل، ۳ خروجی بزرگ در سقف طراحی شده است. کوپ هیملبا برنامه‌ریزی برای طراحی این کلیسا را از سال ۲۰۰۸ آغاز نموده و در نهایت این سازه پس از سه سال آماده بهره‌برداری شده است.