خمیرهای بازی یکی از سرگرمی‌های بسیاری از کودکان و چه بسی افراد بزرگسال است. این که شما بتوانید از یک تکه خمیر چیزی خلق کنید، در جای خود جالب توجه و مجذوب کننده است. چه یک کوزه‌ی سفالی و چه مجسمه‌ی دست ساز یک کودک، در نهایت اینجا پای یک ذهن خلاق و هنرمند در میان است. هنرمندی که امروز به سراغش خواهیم رفت، خالق مجسمه‌هایی زیبا از مخلوقاتی دوست‌داشتنی و بانمک است.

هنرمندی به نام «رامینتا» (Raminta) از «ویلنیوس» (Vilnius)، خالق مجموعه‌ای جالب توجه از حیوانات شگفت‌انگیز است؛ مخلوقاتی که هم به جانورانی که می‌شناسیم شباهت دارند و هم به قدری متفاوتند که گویی مخلوق دنیایی بیگانه و مسحور کننده هستند. این مجموعه «مخلوقات رامالاما» (Ramalama) نام دارد.

این هنرمند می‌گوید که بیشتر دوران کودکی خود را در میان حیات‌وحش و در نزدیکی دریای بالتیک سپری کرده است و به همین خاطر همواره مسحور طبیعت و چشم‌اندازهای بکر و وحشی آن بوده است. از سوی دیگر تنوع موجودات این جهان نیز او را شگفت‌زده کرده و شاید به همین خاطر است که به محض فارغ‌التحصیل شدن در رشته‌ی عکاسی، شروع به کار روی طراحی شخصیت‌های جانوری کرده است که از دل دنیای ذهنی او پا به جهان ما گذاشته‌اند. او باور دارد که در این راه به تدریج مهارت‌های هنری‌اش پیشرفت کرده و از سوی دیگر ایده‌های بیشتری به ذهنش خطور کرده‌اند که الهام‌بخش او برای دنبال کردن این مسیر بوده‌اند. سرانجام در سال ۲۰۱۲ او موفق به افتتاح استودیوی شخصی خود شده است؛ جایی که مخلوقات دست پرورده‌ی ذهنش برای نخستین بار در آنجا متولد شدند.

او همواره در حال تحقیق و پژوهش پیرامون آموختن روش‌های جدید برای مجسمه‌سازی و نقاشی است. از سوی دیگر او اغلب برای کار خود از خمیر پلیمری و گل رس استفاده کرده است. همچنین رنگ‌های آکریلیک نیز به او در پیاده کردن جلوه‌های بصری منحصر بفرد کمکی شایان کرده‌اند. او در ادامه می‌گوید که مراحل کار روی هر کدام از این مجسمه‌های جالب توجه، مسیری خاص و منحصر به هر کدام از آنها بوده است؛ به نوعی که در نهایت شاید باید گفت که هر کدام از این حیوانات، دارای شخصیت خاص خود هستند. او اغلب کار خود را با یک گلوله خمیر شروع می‌کند و به تدریج و طی روزهای متمادی با صبر و حوصله آن چیزی که در ذهن دارد را پیاده می‌کند تا زمانی که نوبت به نقاشی کردن و تکمیل جزئیات نهایی می‌رسد؛ آن وقت است که آن گلوله‌ی خمیری بی‌شکل و بی‌هویت، در قالب موجودی دوست داشتنی و زیبا به جلوه‌گری مشغول می‌شود.

او همچنین با توسل به هنر عکاسی لحظات خلق هر کدام از این مخلوقات را جاودانه کرده است. او اشاره می‌کند که این کار به او در زمینه‌ی چگونگی ساخت هر کدام از این حیوانات کمک کرده و درک جزئیات کار را نیز برای بینندگان آثارش راحت‌تر می‌کند. در ادامه منتخبی از این مجموعه جالب را برای شما عزیزان گردآوری کردیم. امیدوارم از تماشای آنها لذت ببرید.