کودکان ارواحی آزاد هستند. هیچ قید و بندی آنها و دنیای خیالاتشان را به زنجیر نکشیده است و مرغ تخیل آنها آزادانه به این سو و آن سو پر می‌گشاید. نقاشی کودکان نمونه‌ای بارز از این آزادی است. جهان آنها محدود به مرزبندی‌های دنیای بزرگسالان نبوده و همین امر آنان را به هنرمندانی بالقوه مبدل کرده است.

سال گذشته برنامه‌ای جالب توجه به مرحله‌ی اجرا گذاشته شد که «پروژه‌ی هیولا» (The Monster Project) نام داشت. یک برنامه‌ی خلاقانه که به طراحان و هنرمندان حرفه‌ای فرصت داد با الهام گرفتن از نقاشی‌های کودکان ابتدایی، ذوق و سلیقه‌ی خود را در قالب جان بخشیدن به هیولاهای نقاشی شده به نمایش بگذارند. اما این پیوند مبارک ظاهراً نتایج تحسین برانگیزی به بار آورده است. 

در واقع این پروژه یک همکاری تحسین برانگیز بین شماری از طراحان و هنرمندان مطرحی از اقصی نقاط جهان بود که نقاشی کودکان را از نو و به صورت حرفه‌ای‌تر باز آفرینی کردند؛ چرا که آنها مایلند تا اهمیت خلاقیت و قدرت تخیل را به این کودکان آموزش داده و این عناصر را در وجود آنها تقویت کنند.

هدف نهفته در پس اجرای این پروژه، تحسین خلاقیت کودکانه و البته تشویق هنرمندان به الهام گرفتن از رویاهای آنهاست. در وبسایت مرتبط با پروژه‌ی هیولا به این نکته اشاره شده است که با کاهش جذابیت رشته‌های هنری در مدارس، کودکان کمتری فرصت نمایش خلاقیت و بالندگی ذهنی خود را پیدا می‌کنند. اکنون و در قالب این دنیای هیولاوار، هنرمندان سعی کرده‌اند از قالب یک بزرگسال خارج شده و از دریچه‌ی چشم یک کودک به جهان اطراف بنگرند. این هنرمندان به خوبی از اهمیت نقش اولیه خلاقیت در شکل دادن به آینده‌ی کودکان آگاه هستند.

عنصر خلاقیت ممکن است در اشکال و به شیوه‌های مختلفی نمود پیدا کند و آنها امیدوارند که در قالب این برنامه، کودکان را تشویق کنند که خود را در قالب دنیای بزرگسالان محدود نکرده و جهان را آن گونه که دوست دارند و باورش کرده‌اند به نمایش بگذارند.

تیم برجسته‌ای که پشت این پروژه قرار دارند هم اکنون از طریق «کیک استار» مشغول جمع آوری سرمایه‌ی لازم برای کمک به توسعه‌ی این پروژه در دیگر مدارس، انتشار کتابی با این موضوع و گسترش فعالیت خود به صورت آنلاین هستند. تمامی این مجموعه که شامل طراحی‌های صورت گرفته و نظرات هنرمندان است در گالری وبسایت آنها قابل مشاهده است.

این گروه در جای دیگر درباره‌ی این پروژه و امتیازات آن چنین می‌گویند:

"ضمن این همکاری مفید با کودکان و الهام گرفتن از تخیلات کودکانه‌ی آنها، امیدواریم که به شناخت بهتر آنها از ارزش ایده‌های‌شان کمک کرده باشیم. ما خوشحال خواهیم شد که این کودکان از هم اکنون بابت پتانسیل‌های ذهنی خود هیجان زده شده و آن را جدی بگیرند. در مسیر شناخت و درک بهتر، ما دوست داریم که آنها ارزش هنر را نیز درک کرده و به آن به عنوان حرفه‌ی آینده خود فکر کنند."

در ادامه از شما دعوت می‌کنیم به تماشای گوشه‌ای از نقاشی‌های تهیه شده در خلال این پروژه بنشینید که به زیبایی این همکاری جالب توجه را در معرض دید بیننده قرار داده‌اند.

طراحی با الهام از نقاشی کودکان-19
طراحی با الهام از نقاشی کودکان-16
طراحی با الهام از نقاشی کودکان-14
طراحی با الهام از نقاشی کودکان-13
طراحی با الهام از نقاشی کودکان-12
طراحی با الهام از نقاشی کودکان-20
طراحی با الهام از نقاشی کودکان-11
طراحی با الهام از نقاشی کودکان-9
طراحی با الهام از نقاشی کودکان-18
طراحی با الهام از نقاشی کودکان-10
طراحی با الهام از نقاشی کودکان-8
طراحی با الهام از نقاشی کودکان-7
طراحی با الهام از نقاشی کودکان-6
طراحی با الهام از نقاشی کودکان-5
طراحی با الهام از نقاشی کودکان-2
طراحی با الهام از نقاشی کودکان-4
طراحی با الهام از نقاشی کودکان-3
طراحی با الهام از نقاشی کودکان-1
طراحی با الهام از نقاشی کودکان-17
طراحی با الهام از نقاشی کودکان-15