زمستان از راه رسیده است و اگرچه هنوز شاهد بارش برف سنگین زمستانی در پاره‌ای از نقاط کشورمان نبودیم، اما سرمای هوا فرا رسیدن این فصل را به خوبی نشان می‌دهد. اگرچه این هوا از نظر بسیاری هوای سرد و چه بسی غیر قابل تحملی باشد، اما شاید دیدن این مجموعه تصاویر از سردترین دهکده‌ی زمین، این باور را تا حدودی تغییر دهد.

دهکده‌ای به نام «اویمیاکُن» (Oymyakon) در کشور روسیه به عنوان سردترین دهکده‌ی روی زمین شناخته می‌شود. کمترین دمای هوای ثبت شده در این منطقه عدد باورنکردنی و جالب توجه منفی ۷۱.۲ درجه‌ی سانتیگراد است که در سال ۱۹۲۴ به ثبت رسیده است و در نوع خود رکوردی شگفت‌انگیز به شمار می‌رود. میانگین دمای هوای این نقطه در ماه ژانویه منفی پنجاه درجه‌ی سانتیگراد است و همین سرمای غیر قابل تحمل باعث شده است که سکونت در این نقطه از زمین تقریباْ غیر ممکن به نظر برسد.

عکاسی نیوزیلندی به نام «آموس چپل» (Amos Chapel) تصمیم گرفت تا در سفری دو روزه از «یاکوتسک »رهسپار این منطقه شده و زندگی روزمره‌ی ساکنان این سرزمین برف و یخ و سرما را به تصویر بکشد.

او از تجربیات خود در طول این سفر می‌گوید، از سرمای شدیدی که علی رغم پوشش فراوان و گرم باز هم راهی برای نفوذ و شکنجه‌ی افراد پیدا می‌کند و از دستان سرد و یخ بسته‌ای که هر چه را لمس می‌کنند، باعث انجمادش می‌شوند. البته از نظر او سخت‌ترین مرحله‌ی این پروژه‌ی عکاسی نه خود سرما، که بیشتر تمرکز کردن بر سوژه و البته تنظیم دوربین است؛ آن هم در وضعیتی که همه چیز به سرعت در حال منجمد شدن هستند.

در ادامه از شما دعوت می‌کنیم در گشت و گذاری تصویری به یکی از سردترین نقاط این کره همراه ما باشید.

coldest-village-1
coldest-village-10
coldest-village-11
coldest-village-12
coldest-village-13
coldest-village-14
coldest-village-15
coldest-village-16
coldest-village-17
coldest-village-2
coldest-village-3
coldest-village-4
coldest-village-5
coldest-village-6
coldest-village-7
coldest-village-8
coldest-village-9