عکاسی از حیوانات جذابیت خاص خود را دارد؛ اما نکته اینجاست که در کنار این جلوه و زیبایی، دردسرهایی هم در انتظار عکاسان است که لازمه‌اش صبر و بردباری است. عکاسی که امروز به سراغش خواهیم رفت، نمونه‌ای موفق در این وادی است.

 «الکسی تروفیموف» (Alexey Trofimov) سه سال از عمر خود را صرف یک رویا کرد. او به عنوان یک عکاس دوست داشت که نخستین تصویرش از یک فک دریایی را روی یخ ثبت کند. از آن جایی که این حیوانات بانمک بسیار خجالتی و محتاط هستند، عکاسی کردن از آنها حتی در حالت عادی هم تا حدودی سخت و مشکل است. الکسی می‌گوید که اگر شانس بیاورید و بچه فک از شما نترسد، کنجکاوی بر احتیاط غلبه کرده و آن وقت است که او دوست دارد بیشتر با شما آشنا شود و این موقعیت درست همان چیزی بود که در نهایت این عکاس صبور و البته سمج را به موفقیت رساند. الکس سرانجام توانست بعد از سه سال صبر و تلاش بی‌وقفه از یک بچه فک دریایی در نزدیکی دریاچه‌ی بایکال روسیه عکسبرداری کند. از نظر او این لحظات هم بسیار نادر بودند هم بی اندازه خاص و فراموشن نشدنی.

اگرچه این بچه پشمالو و بامزه در مورد عکاس کنجکاوی به خرج داده و به او نزدیک شده بود، اما این مواجه بی‌شک برایش همچون مرور داستانی ترسناک بود. واقعیت این است که انسان‌ مدت‌هاست به خاطر رفتارهای خشن و دور از انسانیت خود، در دنیای حیوانات وجهه‌ی ناخوشایندی از خود به نمایش گذارده است. هر ساله در کانادا صدها هزار بچه فک هدف شلیک گلوله قرار گرفته و کشته می‌شوند. بعضی از آنها توسط شکارچیان و با شیوه‌هایی بسیار وحشیانه از بین می‌روند؛ در هر حالی که در عمل این شکار وحشیانه هیچ درآمدی هم برای آنها ندارد و شاید بیشتر از سر جنون است تا احساس نیاز.