شرکت معماری NEXT پروژه‌ی جدید خود که یک پل قرمز به نام گره‌ی شانس است را در شهر چانگشای (changsha) چین، به پایان رسانده؛ پلی بزرگ که در ساحل رودخانه‌ی شاه اژدها واقع است و چندین معبر با طراحی عجیب دارد.

شرکت نکست به طراحی پل‌ها و معبرهای عجیب علاقه‌مند است و قبلاً در هلند پلی به اسم خفاش (Bat Bridge) طراحی کرده بود. در پل جدیدی که این شرکت طراحی کرده، از اسکلت فلزی استفاده شده که شبیه یک پاپیون است. به همین علت نام گره‌ی شانس روی آن گذاشته شده است. پل جدید ۱۸۵ متر طول و ۲۴ متر ارتفاع دارد. عابران از روی پل، نمایی از شهر، دریاچه‌ی Meixi و رودخانه را مشاهده می‌کنند.

پل گره‌ی شانس با طراحی پاپیونی در چانگشای چین

در سال ۲۰۱۳، شرکت NEXT که دفاتر آن در آمستردام هلند و پکن چین واقع است، به مزایده‌ی بین‌المللی ساخت پلی جدید در شهر در حال توسعه‌ی چانگشا دعوت شد و با وجود قدرت مهندسین هلندی در طراحی سازه‌های آبی و دانش تیم چینی در باب منطقه‌ی احداث پل، در مزایده برنده شد و کار خود را شروع کرد.

پل بسیار بزرگ است و به جز دو ساحل رودخانه، جاده و پارک اطراف پل را در نقاط غیرهم‌ارتفاع به هم وصل می‌کند. در حقیقت پل گره‌ی شانس، صرفاً یک معبر نیست؛ بلکه با توجه به تاریخ، فرهنگ، هنر و به کمک خلاقیت و تکنولوژی طراحی شده است. به این ترتیب مقوله‌ی توریسم در این ناحیه، پیشرفت می‌کند و نیز ترافیک شهری و صنایع، از مزایای یک پل بزرگ و جالب، بهره‌مند می‌شوند.

پل گره‌ی شانس با طراحی پاپیونی در چانگشای چین

گره‌ی شانس با الهام از حلقه‌ی موبیِس (mobius ring حلقه‌ی با نیم دور پیچش) و هنرمندی چینی‌ها در گره، طراحی شده و جالب است بدانید که چینی‌ها گره را سمبل شانس و کامیابی می‌دانند.

پل گره‌ی شانس با طراحی پاپیونی در چانگشای چین