به نظر می‌رسد بعد از ماجرای همه گیری ویروس کرونا، این بار این مبحث نژاد پرستی است که قرار است بلای جان مراسم‌های پرزرق و برق صنعت سینما همچون گلدن گلوب و اسکار شود. گواینکه امسال این مراسم بدون هیچ فرش قرمز و مهمانی خاصی برگزار شده و فهرست برندگان آن هم از طریق شبکه اجتماعی توئیتر به مخاطبان معرفی شد. هرچند شاید دلیل این مسئله ساده‌تر از این حرف‌ها بوده و تنها به دلیل افت شدید آمار بینندگان آن باشد. درمرور فهرست برندگان گلدن گلوب  ۲۰۲۲ با ما همراه باشید.

مطالب مرتبط با کرونا در ۷۲۴پرس

برخلاف سال‌های گذشته، مراسم هفتاد و نهمین دوره جوایز گلدن گلوب امسال پخش تلویزیونی نداشت و دیگر خبری هم از شوخی‌های رایج میان بازیگران و مجریان مراسمی همچون تینا فی و امی پولر نبود. درواقع پس از جنجال‌های یک سال اخیر که انجمن مطبوعات خارجی هالیوود را درگیر خود کرده است، این جشن بدون هیچ فرش قرمز و حضور مجری مشهوری به پایان رسید.

درکنار مسائل فوق همچون پاندمی کرونا و مسائل مربوط به جنبش زندگی سیاهان، مسائل دیگری همچون دریافت رشوه در قالب شرکت رسانه‌هایی مجلل مطبوعاتی و انگیزه خاص داوران برای رأی دادن به ستاره‌های مورد علاقه خود دیگر مشکلی است که گلدن گلوب را درگیر خود کرد. شبکه NBC هم از فرصت پیش آمده نهایت استفاده یا شاید سوءاستفاده را کرده و اعلام کرد که امسال  این مراسم را گخش نخواهد کرد و البته چندین شبکه و سرویس پخش دیگر با درپیش گرفتن این رویه برگزار کنندگان را تحت فشار گذاشتند.  

مطلب مرتبط: تاریخچه گلدن گلوب

به هرحال با تمام این فراز و نشیب‌ها این مراسم هم به کار خود پایان داده و برندگان امسال خود را معرفی کرد. با نگاهی به فهرست برندگان به نظر می‌رسد داوران سعی کردند با انتخاب ستارگان رنگین پوست بیشتری نسبت به گذشته، توجه خود را به این مسائل نشان دهند. هرچند  باید دید این مسیر به تعادلی درست خواهد رسید یا دوباره شاهد درغلتیدن داوران این بار  به سمت دیگر خواهیم بود! در ادامه با ۷۲۴پرس همراه باشید.

بخش سینمایی

بخش بهترین فیلم درام 

بندیکت کامپربچ-724press.com

برنده:  قدرت  سگ (THE POWER OF THE DOG)

سایر نامزدها:

  • بلفاست (BELFAST)
  • کودا (CODA)
  • تلماسه (DUNE)
  • شاه ریچارد (KING RICHARD)

بخش بهترین بازیگر نقش اول فیلم در بخش فیلم درام 

نیکول کیدمن-724press.com

برنده:  نیکول کیدمن (NICOLE KIDMAN) برای ریکاردو بودن (BEING THE RICARDOS)

سایر نامزدها:

  • جسیکا چستین (JESSICA CHASTAIN) برای فیلم چشمان تامی فی (THE EYES OF TAMMY FAYE)
  • الیویا کولمن (OLIVIA COLMAN ) برای  دختر گمشده (THE LOST DAUGHTER)
  • لیدی گاگا (LADY GAGA) برای خانه گوچی (HOUSE OF GUCCI)
  • کریستن استوارت (KRISTEN STEWAR) برای اسپنسر (SPENCER)

بخش بهترین بازیگر نقش اول مرد در بخش فیلم درام

ویل اسمیت-724press.com

 برنده:   ویل اسمیت (WILL SMITH) برای شاه ریچارد (KING RICHARD)

سایر نامزدها:

  • ماهرشالا علی (MAHERSHALA ALI ) برای فیلم آواز قو (SWAN SONG)
  • خاوریر باردم (JAVIER BARDEM) برای ریکاردو بودن (BEING THE RICARDOS)
  • بندیکت کامبربچ (BENEDICT CUMBERBATCH) برای قدرت سگ (THE POWER OF THE DOG)
  • دنزل واشنگتن (DENZEL WASHINGTON) برای تراژدی مکبث (THE TRAGEDY OF MACBETH)

 بخش بهترین فیلم موزیکال یا کمدی

داستان وست ساید-724press.com

 برنده:  داستان وست ساید (WEST SIDE STORY)

سایر نامزدها:

  • سیرانو   (CYRANO)
  • به بالا نگاه نکن (DON'T LOOK UP)
  • پیتزا شیرین بیان (LICORICE PIZZA)
  • تیک تیک بوم!  (TICK, TICK...BOOM!)

بهترین بازیگر نقش اول زن در فیلم کمدی یا موزیکال

ریچل زگلر-راشل زگلر-724press.com

 برنده: ریچل زگلر (Rachel Zegler) برای داستان وست ساید

سایر نامزدها:

  • ماریون کوتیارد (MARION COTILLARD) برای فیلم آنت (Annette)
  • آلانا  هایم  (Alana Haim) برای پیتزا شیرین بیان
  • جنیفر لاورنس (JENNIFER LAWRENCE) برای به بالا نگاه نکن
  • اما استون (EMMA STONE) برای کروئلا (CRUELLA)

بخش بهترین بازیگر نقش اول مرد در فیلم کمدی یا موزیکال

اندرو گارفیلد-724press.com

برنده:  اندرو گارفیلد (ANDREW GARFIELD) برای فیلم تیک، تیک.. بوم

سایر نامزدها: 

  • پیتر دینکلیج (PETER DINKLAGE) برای فیلم سیرانو 
  • لئونارد دی کاپریو (LEONARDO DICAPRIO) برای فیلم به بالا نگاه نکن (DON'T LOOK UP)
  • کوپر هافمن (COOPER HOFFMAN ) برای فیلم لیکریش پیتزا (پیتزا شیرین بیان)
  • آنتونی راموس (ANTHONY RAMOS) برای فیلم  در ارتفاعات (IN THE HEIGHTS)

بخش بهترین فیلم انیمیشن

انکانتو-724press.com

برنده:  انکانتو (ENCANTO) محصول شرکت والت دیزنی

سایر نامزدها:

  • فرار (FLEE)   محصول نئون
  • لوکا (LUCA) محصول والت دیزنی
  • معاد آفتابی من (MY SUNNY MAAD) محصول تاتم فیلمز
  • رایا و آخرین اژدها (RAYA AND THE LAST DRAGON) محصول استودیو والت دیزنی

بخش بهترین فیلم خارجی (غیر انگلیسی زبان)

ماشینم را بران-724press.com

برنده:  ماشینم را برانم (DRIVE MY CAR) محصول  ژاپن

سایر نامزدها: 

  • دست خدا (THE HAND OF GOD) محصول ایتالیا
  • قهرمان (A HERO) محصول مشترک فرانسه و ایران
  • مادرهای موازی (PARALLEL MOTHERS) محصول اسپانیا
  • کوپه شماره  ۶ (COMPARTMENT NO. 6) محصول مشترک فنلاند، روسیه، آلمان

بخش بهترین بازیگر زن نقش مکمل

آریانا دبوس-724press.com

برنده:  آریانا دبوس (ARIANA DEBOSE) در فیلم داستان وست ساید

سایر نامزدها: 

  • کاترینا بالف (CAITRIONA BALFE) در فیلم بلفاست
  • کریستین دانست (KIRSTEN DUNST) در فیلم قدرت سگ
  • آنجانو الیس (AUNJANUE ELLIS) در فیلم شاه ریچارد
  • روث نِگا (RUTH NEGGA) در فیلم  گذر (PASSING)

بخش بهترین بازیگر نقش مکمل مرد

کدی اسمیت مک فی-724press.com

برنده:   کدی اسمیت- مک‌فی (Kodi Smit-McPhee) برای فیلم قدرت سگ

سایر نامزدها: 

  • بن افلک (BEN AFFLECK) برای فیلم نوار مناقصه   (The Tender Bar)
  • جیمی درنان (Jamie Dornan) برای فیلم بلفاست
  • کیران هایندز (Ciarán Hinds) برای بلفاست
  • تروی کوتسور (Troy Kotsur) برای فیلم کودا

 بخش بهترین کارگردان

جین کمپیون-724press.com

برنده:  جین کمپیون (Jane Campion) برای فیلم قدرت سگ

سایر نامزدها: 

  • کنت برانا (KENNETH BRANAGH) برای بلفاست
  • مگی جیلنهال (MAGGIE GYLLENHAAL) برای فیلم دختر گمشده
  • استیون اسپیلبرگ (STEVEN SPIELBERG) برای فیلم داستان وست ساید
  • دنی ویلنو (DENIS VILLENEUVE) برای فیلم تلماسه

مطلب مرتبط:  بیوگرافی استیون اسپیلبرگ


بخش بهترین فیلمنامه

کنت برانا-724press.com

 برنده:  کنت برانا برای بلفاست

سایر نامزدها:

  • پل توماس اندرسون (Paul Thomas Anderson) برای لیگریش پیتزا 
  • جین کمپیون برای قدرت سگ 
  • آدام مک‌کی (Adam McKay) برای به بالا نگاه نکن
  • آرون سورکین (Aaron Sorkin) برای ریکاردو بودن

بخش بهترین موسیقی متن

هانس زیمر-724press.com

برنده:  هانس زیمر (Hans Zimmer) برای تلماسه

سایر نامزدها: 

  • الکساندر دسپلات (Alexandre Desplat) برای  فیلم گزارش فرانسوی (The French Dispatch)
  • جرمین فرانکو (Germaine Franco) برای انکانتو (افسون)
  • جانی گرین وود (Jonny Greenwood)  برای قدرت سگ
  • آلبرتو ایگلسیاس (Alberto Iglesias) برای مادران موازی

بخش بهترین ترانه اصلی (ارجینال)

بیلی ایلیش-724press.com

برنده:  زمانی برای مردن نیست (No Time to Die) از فیلم زمانی برای مردن نیست

سایر نامزدها: 

  • BE ALIVE   از فیلم شاه ریچارد
  • Dos Oruguitas  از فیلم انکانتو
  • DOWN TO JOY   از فیلم بلفاست
  • Here I Am (Singing My Way Home) از فیلم احترام (RESPECT)

بخش تلویزیونی

بهترین سریال تلویزیونی در بخش درام

سریال وراثت-724press.com

برنده:   وراثت (Succession) از HBO 

سایر نامزدها: 

  • لوپین (Lupin) از نتفلیکس
  • برنامه  صبحگاهی (The Morning Show) از شبکه اپل تی‌وی
  • ژست (Pose) از FX
    بازی ماهی مرکب (Squid Game) از نتفلیکس

بهترین بازیگر نقش اول زن در سریال تلویزیونی درام 

میشل رودریگوئز-724press.com

برنده:   میشل رودریگز (Michelle Rodriguez) در ژست

سایر نامزدها:

  • ازو ادوبا (Uzo Aduba)  برای سریال تحت  درمان (In Treatment)
  • جنیفر آنیستون (Jennifer Aniston) برای برنامه صبحگاهی
  • کریستین برنسکی (Christine Baranski) در برنامه صبحگاهی
  • الیزابت ماس (Elisabeth Moss) در سرگذشت ندیمه (The Handmaid's Tale)

بهترین بازیگر نقش اول مرد در سریال تلویزیونی درام

جرمی استرانگ-724press.com

برنده:  جرمی استرانگ (Jeremy Strong) برای وراثت

سایر نامزدها: 

  • برایان کاکس (Brian Cox) برای وراثت
  • لی جونگ جه (Lee Jung-jae) برای بازی مرکب
  • بیلی پورتر (Billy Porter)  برای ژست
  • عمر سی (Omar Sy) برای  ژست

مطلب مرتبط: بیوگرافی و فیلم شناسی لی جونگ جه، بازیگر سریال محبوب بازی ماهی مرکب


بهترین سریال تلویزیونی در بخش موزیکال یا کمدی

جین اسمارت در هکس-724press.com

برنده: هکس (Hacks)  از شبکه HBO

سایر نامزدها: 

  • کبیر (The Great)   از شبکه هولو
  • تنها کشتار درون ساختمان (Only Murders in the Building)
  • سگ‌های ولگرد (Reservation Dogs) از شبکه FX
  • سریال تد لاسو (Ted Lasso) از شبکه اپل تی‌وی

بهترین بازیگر نقش اول زن در سریال تلویزیونی کمدی یا موزیکال

جین اسمارت-724press.com

 برنده:  جین اسمارت (Jean Smart) برای هکس

سایر نامزدها:

  • هانا اینبیندر (Hannah Einbinder) برای  هکس
  • ال فنینگ (Elle Fanning) برای کبیر
  • ایسا رای (Issa Rae) برای  ناامن (Insecure) 
  • تریسی الیس راس (Tracee Ellis Ross) برای بلکیش (Black-ish)

بهترین بازیگر نقش اول مرد سریال تلویزیونی  موزیکال یا کمدی

جیسون سودیکیس-724press.com

برنده:  جیسون سودیکیس (Jason Sudeikis) برای تد لاسو

سایر نامزدها: 

  • آنتونی اندرسون (Anthony Anderson) برای بلکیش
  • نیکولاس هولت (Nicholas Hoult) برای کبیر
  • استیو مارتین (Steve Martin) برای  تنها کشتار درون ساختمان
  • مارتین شورت (Martin Short) برای تنها کشتار درون ساختمان

بهترین سریال محدود تلویزیونی (مینی سریال)،  سریال‌های گلچین یا هرنوع سریال ساخته شده برای تلویزیون

سریال راه آهن زیرزمینی-724press.com

برنده:  راه‌آهن زیرزمینی (The Underground Railroad) از آمازون پرایم ویدیو

سایر نامزدها: 

  • سریال دوپسیک (Dopesick) از هولو
  • داستان جنایی آمریکا (American Crime Story) از FX
  • خدمتکار (Maid)   از نتفلیکس
  • میر از ایست‌تاون (Mare of Easttown) از HBO

بهترین اجزای بازیگر زن در سریال‌های کوتاه و گلچین سریال‌های ساخته شده برای تلویزیون

کیت وینسلت-724press.com

برنده:  کیت وینسلت (Kate Winslet) برای میر از ایست‌تاون

سایر نامزدها: 

  • جسیکا چستین برای صحنه‌هایی از یک ازدواج (Scenes From a Marriage)
  • سینتیا اریوو (Cynthia Erivo) برای نابغه (Genius)
  • الیزابت اولسن (Elizabeth Olsen) برای وانداویژن (WandaVision)
  • مارگارت کوالی (Margaret Qualley) برای خدمتکار

مطلب مرتبط:  بیوگرافی کیت وینسلت


بهترین اجرای بازیگر مرد در سریال‌های کوتاه و گلچین سریال‌های ساخته شده برای تلویزیون

مایکل کیتون-724press.com

برنده:  مایکل کیتون (Michael Keaton) برای دوپسیک

سایر نامزدها: 

  • پل بتانی (Paul Bettany) برای وانداویژن
  • اسکار آیزاک (Oscar Isaac) برای صحنه‌هایی از یک ازدواح
  • ایوان مک‌گرگور (Ewan McGregor) برای هالستون (Halston)
  • طاهر رحیم (Tahar Rahim) برای  افعی (The Serpent)

بهترین بازیگر نقش مکمل زن در سریال‌های تلویزیونی

سارا اسنوک-724press.com

برنده:  سارا اسنوک (Sarah Snook) برای وراثت

سایر نامزدها: 

  • جنیفر کولیج (Jennifer Coolidge) برای نیلوفر سفید (The White Lotus)
  • کیتلین دیور (Kaitlyn Dever) برای دوپسیک
  • اندی مک‌داول (Andie MacDowell) برای خدمتکار
  • هانا وادینگهام (Hannah Waddingham) برای تد لاسو

بهترین بازیگر نقش مکمل مرد در سریال‌های تلویزیونی

او یونگ سو-724press.com

 برنده:  اُ یونگ سو (O Yeong-su) برای بازی مرکب

سایر نامزدها:

  • کیران کالکین (Kieran Culkin) برای وراثت
  • بیلی کروداپ (Billy Crudup) برای برنامه صبحگاهی
  • مارک دوپلاس (Mark Duplass) برای برنامه صبحگاهی
  • برت  گلدشتاین (Brett Goldstein) برای تد لاسو

به پایان این مطلب رسیدیم. امیدوارم از مرور آن و همراهی با ۷۲۴پرس دات کام لذت برده باشید. فراموش نکنید نظرات و دیدگاه‌های خود را با ما درمیان بگذارید.