سال جدید میلادی آغاز شده است و کم کم باید آماده شروعی دوباره در دنیای جوایز سینمایی و تلویزیونی باشیم.  قبل از جوایز بفتا و اسکار، این گوی طلایی گلدن گلوب است که قرار است برندگان خود را بشناسد. برگزارکنندگان این مراسم مدتی قبل نامزدهای خود در بخش‌های مختلف سینمایی و تلویزیونی را اعلام کردند که مرور دوباره‌شان خالی از لطف نخواهد بود. در مرور این مطلب، با ۷۲۴پرس همراه باشید.

مطالب مرتبط با کرونا در ۷۲۴پرس

انجمن مطبوعات خارجی هالیوود، نامزدهای هفتاد و نهمین مراسم سالانه جوایز گلدن گلوب را از بورلی هیلتون در بورلی هیلز کالیفرنیا اعلام کرد. یکی از رویدادهای جالب در این مراسم اعلام زنده اسامی در کانال یوتیوب «YouTube Golden Globes» و همچنین «goldenglobes.com» بود. در این برنامه اسامی نامزدها توسط هلن هوهن (Helen Hoehne) رئیس این انجمن و اسنوپ داگ (Snoop Dogg) اعلام شدند.

اسنوپ داگ-724press.com

یکی دیگر از نکات جالب گلدن گلوب  ۲۰۲۲ که برای اولین شاهد آن بودیم، عدم نیاز به ارسال محصولات برای بررسی  اولیه بود. بااین‌حال این انجمن به درخواست فیلمسازان و استودیوهایی که  خواهان قرار گرفتن نام محصولاتشان در دسته‌بندی‌ خاصی بودند، ترتیب اثر داد. در طول هشت ماه گذشته، انجمن مطبوعات خارجی به صورت کلی در اساسنامه خود  بازنگری‌های کاملی انجام داده و  برهمین اساس تغییرات گسترده‌ای را اعمال کرده است که تنوع، برابری و شمول، عضویت و موارد دیگر را مدنظر قرار می‌دهند. همچنین این انجمن  ۲۱ عضو جدید را به مجموعه خود اضافه کرده که همگی برای اولین بار جزو رأی دهندگان گلدن گلوب قرار گرفته‌اند.

مطلب مرتبط:  تاریخچه گلدن گلوب

درادامه با ۷۲۴پرس همراه باشید تا نامزدهای مراسم امسال گلدن گلوب در دو بخش سینمایی و تلویزیونی را مرور کنیم.

بخش سینمایی

نامزدهای بخش بهترین فیلم درام

بلفاست-724press.com

  • بلفاست (BELFAST)
  • کودا (CODA)
  • تلماسه (DUNE)
  • شاه ریچارد (KING RICHARD)
  • قدرت  سگ (THE POWER OF THE DOG)

نامزدهای بخش بهترین بازیگر نقش اول فیلم در بخش فیلم درام

کریستین استوارت-724press.com

  • جسیکا چستین (JESSICA CHASTAIN) برای فیلم چشمان تامی فی (THE EYES OF TAMMY FAYE)
  • الیویا کولمن (OLIVIA COLMAN ) برای  دختر گمشده (THE LOST DAUGHTER)
  • نیکول کیدمن (NICOLE KIDMAN) برای ریکاردو بودن (BEING THE RICARDOS)
  • لیدی گاگا (LADY GAGA) برای خانه گوچی (HOUSE OF GUCCI)
  • کریستن استوارت (KRISTEN STEWAR) برای اسپنسر (SPENCER)

نامزدهای بخش بهترین بازیگر نقش اول مرد در بخش فیلم درام

ویل اسمیت-724press.com

  • ماهرشالا علی (MAHERSHALA ALI ) برای فیلم آواز قو (SWAN SONG)
  • خاوریر باردم (JAVIER BARDEM) برای ریکاردو بودن (BEING THE RICARDOS)
  • بندیکت کامبربچ (BENEDICT CUMBERBATCH) برای قدرت سگ (THE POWER OF THE DOG)
  • ویل اسمیت (WILL SMITH) برای شاه ریچارد (KING RICHARD)
  • دنزل واشنگتن (DENZEL WASHINGTON) برای تراژدی مکبث (THE TRAGEDY OF MACBETH)

نامزدهای بخش بهترین فیلم موزیکال یا کمدی

دی کاپریو و جنیفر لاورنس-724press.com

  • سیرانو   (CYRANO)
  • به بالا نگاه نکن (DON'T LOOK UP)
  • پیتزا شیرین بیان (LICORICE PIZZA)
  • تیک تیک بوم!  (TICK, TICK...BOOM!)
  • داستان وست ساید (WEST SIDE STORY)

نامزدهای بهترین بازیگر نقش اول زن در فیلم کمدی یا موزیکال

راشل زیگلر-724press.com

  • ماریون کوتیارد (MARION COTILLARD) برای فیلم آنت (Annette)
  • آلانا  هایم  (Alana Haim) برای پیتزا شیرین بیان
  • جنیفر لاورنس (JENNIFER LAWRENCE) برای به بالا نگاه نکن
  • اما استون (EMMA STONE) برای کروئلا (CRUELLA)
  • ریچل زگلر (Rachel Zegler) برای داستان وست ساید

مطلب مرتبط: بیوگرافی و فیلم شناسی اما استون

نامزدهای بخش بهترین بازیگر نقش اول مرد در فیلم کمدی یا موزیکال

اندرو گارفیلد-724press.com

  • پیتر دینکلیج (PETER DINKLAGE) برای فیلم سیرانو 
  • لئونارد دی کاپریو (LEONARDO DICAPRIO) برای فیلم به بالا نگاه نکن (DON'T LOOK UP)
  • اندرو گارفیلد (ANDREW GARFIELD) برای فیلم تیک، تیک.. بوم
  • کوپر هافمن (COOPER HOFFMAN ) برای فیلم لیکریش پیتزا (پیتزا شیرین بیان)
  • آنتونی راموس (ANTHONY RAMOS) برای فیلم  در ارتفاعات (IN THE HEIGHTS)

نامزدهای بخش بهترین فیلم انیمیشن

انکاتو-724press.com

  • انکانتو (ENCANTO) محصول شرکت والت دیزنی
  • فرار (FLEE)   محصول نئون
  • لوکا (LUCA) محصول والت دیزنی
  • معاد آفتابی من (MY SUNNY MAAD) محصول تاتم فیلمز
  • رایا و آخرین اژدها (RAYA AND THE LAST DRAGON) محصول استودیو والت دیزنی

نامزدهای بخش بهترین فیلم خارجی (غیر انگلیسی زبان)

ماشین من را بران-724press.com

  • ماشینم را برانم (DRIVE MY CAR) محصول  ژاپن
  • دست خدا (THE HAND OF GOD) محصول ایتالیا
  • قهرمان (A HERO) محصول مشترک فرانسه و ایران
  • مادرهای موازی (PARALLEL MOTHERS) محصول اسپانیا
  • کوپه شماره  ۶ (COMPARTMENT NO. 6) محصول مشترک فنلاند، روسیه، آلمان

نامزدهای بخش بهترین بازیگر زن نقش مکمل

روث نگا-724press.com

  • کاترینا بالف (CAITRIONA BALFE) در فیلم بلفاست
  • آریانا دبوس (ARIANA DEBOSE) در فیلم داستان وست ساید
  • کریستین دانست (KIRSTEN DUNST) در فیلم قدرت سگ
  • آنجانو الیس (AUNJANUE ELLIS) در فیلم شاه ریچارد
  • روث نِگا (RUTH NEGGA) در فیلم  گذر (PASSING)

نامزدهای بخش بهترین بازیگر نقش مکمل مرد

بن افلک-724press.com

  • بن افلک (BEN AFFLECK) برای فیلم نوار مناقصه   (The Tender Bar)
  • جیمی درنان (Jamie Dornan) برای فیلم بلفاست
  • کیران هایندز (Ciarán Hinds) برای بلفاست
  • تروی کوتسور (Troy Kotsur) برای فیلم کودا
  • کدی اسمیت- مک‌فی (Kodi Smit-McPhee) برای فیلم قدرت سگ

نامزدهای بخش بهترین کارگردان

کنت برانا-724press.com

  • کنت برانا (KENNETH BRANAGH) برای بلفاست
  • جین کمپیون (Jane Campion) برای فیلم قدرت سگ
  • مگی جیلنهال (MAGGIE GYLLENHAAL) برای فیلم دختر گمشده
  • استیون اسپیلبرگ (STEVEN SPIELBERG) برای فیلم داستان وست ساید
  • دنی ویلنو (DENIS VILLENEUVE) برای فیلم تلماسه

مطلب مرتبط:  بیوگرافی استیون اسپیلبرگ

نامزدهای بخش بهترین فیلمنامه

جین کمپیون-724press.com

  • پل توماس اندرسون (Paul Thomas Anderson) برای لیگریش پیتزا 
  • کنت برانا برای بلفاست
  • جین کمپیون برای قدرت سگ
  • آدام مک‌کی (Adam McKay) برای به بالا نگاه نکن
  • آرون سورکین (Aaron Sorkin) برای ریکاردو بودن

نامزدهای بخش بهترین موسیقی متن

هانس زیمر-724press.com

  • الکساندر دسپلات (Alexandre Desplat) برای  فیلم گزارش فرانسوی (The French Dispatch)
  • جرمین فرانکو (Germaine Franco) برای انکانتو (افسون)
  • جانی گرین وود (Jonny Greenwood)  برای قدرت سگ
  • آلبرتو ایگلسیاس (Alberto Iglesias) برای مادران موازی
  • هانس زیمر (Hans Zimmer) برای تلماسه

نامزدهای بخش بهترین ترانه اصلی (ارجینال)

بیلی ایلیش-724press.com

  • BE ALIVE   از فیلم شاه ریچارد
  • Dos Oruguitas  از فیلم انکانتو
  • DOWN TO JOY   از فیلم بلفاست
  • Here I Am (Singing My Way Home) از فیلم احترام (RESPECT)
  • زمانی برای مردن نیست (No Time to Die) از فیلم زمانی برای مردن نیست

بخش تلویزیونی

بهترین سریال تلویزیونی در بخش درام

بازی ماهی مرکب-724press.com

  • لوپین (Lupin) از نتفلیکس
  • برنامه  صبحگاهی (The Morning Show) از شبکه اپل تی‌وی
  • ژست (Pose) از FX
  • بازی ماهی مرکب (Squid Game) از نتفلیکس
  • وراثت (Succession) از HBO 

مطلب مرتبط: جزئیاتی خواندنی از سریال بازی ماهی مرکب

بهترین بازیگر نقش اول زن در سریال تلویزیونی درام

الیزابت ماس- 724press.com

  • ازو ادوبا (Uzo Aduba)  برای سریال تحت  درمان (In Treatment)
  • جنیفر آنیستون (Jennifer Aniston) برای برنامه صبحگاهی
  • کریستین برنسکی (Christine Baranski) در برنامه صبحگاهی
  • الیزابت ماس (Elisabeth Moss) در سرگذشت ندیمه (The Handmaid's Tale)
  • میشل رودریگز (Michelle Rodriguez) در ژست

بهترین بازیگر نقش اول مرد در سریال تلویزیونی درام

لی جونگ جه- 724press.com

  • برایان کاکس (Brian Cox) برای وراثت
  • لی جونگ جه (Lee Jung-jae) برای بازی مرکب
  • بیلی پورتر (Billy Porter)  برای ژست
  • جرمی استرانگ (Jeremy Strong) برای وراثت
  • عمر سی (Omar Sy) برای  ژست

مطلب مرتبط:  بیوگرافی و فیلم شناسی لی جونگ جه، بازیگر سریال محبوب بازی ماهی مرکب

بهترین سریال تلویزیونی در بخش موزیکال یا کمدی

سگهای ولگرد- 724press.com

  • کبیر (The Great)   از شبکه هولو
  • هکس (Hacks) از شبکه HBO
  • تنها کشتار درون ساختمان (Only Murders in the Building)
  • سگ‌های ولگرد (Reservation Dogs) از شبکه FX
  • سریال تد لاسو (Ted Lasso) از شبکه اپل تی‌وی

بهترین بازیگر نقش اول زن در سریال تلویزیونی کمدی یا موزیکال

ال فنینگ- 724press.com

  • هانا اینبیندر (Hannah Einbinder) برای  هکس
  • ال فنینگ (Elle Fanning) برای کبیر
  • ایسا رای (Issa Rae) برای  ناامن (Insecure) 
  • تریسی الیس راس (Tracee Ellis Ross) برای بلکیش (Black-ish)
  • جین اسمارت (Jean Smart) برای هکس

بهترین بازیگر نقش اول مرد سریال تلویزیونی  موزیکال یا کمدی

نیکولاس هولت-724press.com

  • آنتونی اندرسون (Anthony Anderson) برای بلکیش
  • نیکولاس هولت (Nicholas Hoult) برای کبیر
  • استیو مارتین (Steve Martin) برای  تنها کشتار درون ساختمان
  • جیسون سودیکیس (Jason Sudeikis) برای تد لاسو
  • مارتین شورت (Martin Short) برای تنها کشتار درون ساختمان

بهترین سریال محدود تلویزیونی،  سریال‌های گلچین یا هرنوع سریال ساخته شده برای تلویزیون

سریال خدمتکار- 724press.com

  • سریال دوپسیک (Dopesick) از هولو
  • داستان جنایی آمریکا (American Crime Story) از FX
  • خدمتکار (Maid)   از نتفلیکس
  • میر از ایست‌تاون (Mare of Easttown) از HBO
  • راه‌آهن زیرزمینی (The Underground Railroad) از آمازون پرایم ویدیو

بهترین اجزای بازیگر زن در سریال‌های کوتاه و گلچین سریال‌های ساخته شده برای تلویزیون

الیزابت اولسن-724press.com

  • جسیکا چستین برای صحنه‌هایی از یک ازدواج (Scenes From a Marriage)
  • سینتیا اریوو (Cynthia Erivo) برای نابغه (Genius)
  • الیزابت اولسن (Elizabeth Olsen) برای وانداویژن (WandaVision)
  • مارگارت کوالی (Margaret Qualley) برای خدمتکار
  • کیت وینسلت (Kate Winslet) برای میر از ایست‌تاون

مطلب مرتبط: بیوگرافی کیت وینسلت

بهترین اجرای بازیگر مرد در سریال‌های کوتاه و گلچین سریال‌های ساخته شده برای تلویزیون

مایکل کیتون-724press.com

  • پل بتانی (Paul Bettany) برای وانداویژن
  • اسکار آیزاک (Oscar Isaac) برای صحنه‌هایی از یک ازدواج
  • مایکل کیتون (Michael Keaton) برای دوپسیک
  • ایوان مک‌گرگور (Ewan McGregor) برای هالستون (Halston)
  • طاهر رحیم (Tahar Rahim) برای  افعی (The Serpent)

بهترین بازیگر نقش مکمل زن در سریال‌های تلویزیونی

کیتلین دیور-724press.com

  • جنیفر کولیج (Jennifer Coolidge) برای نیلوفر سفید (The White Lotus)
  • کیتلین دیور (Kaitlyn Dever) برای دوپسیک
  • اندی مک‌داول (Andie MacDowell) برای خدمتکار
  • سارا اسنوک (Sarah Snook) برای وراثت
  • هانا وادینگهام (Hannah Waddingham) برای تد لاسو

بهترین بازیگر نقش مکمل مرد در سریال‌های تلویزیونی

کیران کالکین-724press.com

  • کیران کالکین (Kieran Culkin) برای وراثت
  • بیلی کروداپ (Billy Crudup) برای برنامه صبحگاهی
  • مارک دوپلاس (Mark Duplass) برای برنامه صبحگاهی
  • برت  گلدشتاین (Brett Goldstein) برای تد لاسو
  • اُ یونگ سو (O Yeong-su) برای بازی مرکب

تعداد تولیدات  شرکت‌های تهیه  و توزیع کننده محصولات سینمایی و تلویزیونی به روایت آماری

گلدن گلوب-724press.com

باتوجه به اسامی اعلام شده باید گفت امسال شرکت نتفلیکس گوی سبقت را از سایر رقبا ربوده و با هفده  نامزدی جایزه گلدن گلوب صدرنشین است. پس از نتفلیکس استودیو متروگلدن میر و شرکت برادران وارنر قرار دارند که به ترتیب با  ۹ و هشت نامزدی در جایگاه‌های بعدی قرار دارند.

در ادامه مرور کوتاهی بر حضور درخشان دیگر استودیوها و شرکت‌های توزیع کننده داریم:

  • Focus Features:    ۷
  • Amazon Studios:    ۶
  • Walt Disney Studios Motion Pictures:    ۶
  • 20th Century Studios/Walt Disney Studios Motion Pictures:    ۴
  • Apple TV+:    ۳
  • Sony Pictures Classics :   ۳
  • Searchlight Pictures:    ۲
  • A24/Apple TV+:    ۱
  • Janus Films:   ۱
  • Neon:   ۱
  • Neon/Participant:    ۱
  • Totem Films:   1

به پایان این مطلب رسیدیم. امیدوارم از مرور آن و همراهی با ۷۲۴پرس دات کام لذت برده باشید. پیش‌بینی شما از برندگان امسال چیست؟ فراموش نکنید نظرات و دیدگاه‌های خود را با ما هم درمیان بگذارید.